Akcja liderki grupy Pussy Riot w Dzień Kobiet. Zmieniła wygląd banknotów USA

Nadieżda Tołokonnikowa, liderka rosyjskiej grupy Pussy Riot, zabrała głos w sprawie praw kobiet. Zrobiła to w Dzień Kobiet. Posłużyła się ikonami popkultury, między innymi amerykańskim dolarem.

Publikacja: 08.03.2023 12:54

Nadieżda Tołokonnikowa od grudnia 2021 roku jest na rosyjskiej liście „zagranicznych agentów”, co oz

Nadieżda Tołokonnikowa od grudnia 2021 roku jest na rosyjskiej liście „zagranicznych agentów”, co oznacza, że nie może, między innymi, wypowiadać się w mediach czy angażować się w politykę.

Foto: Pathofkarma, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Znana rosyjska aktywistka, artystka i liderka zespołu Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa, zorganizowała kolejną akcję protestacyjną. Stworzyła serię przerobionych wydruków amerykańskich banknotów i wirtualny banner, który wieczorem 8 marca trafi na elektroniczne ekrany miejskie w najbardziej ruchliwych miejscach w centrum Berlina, Londynu i Tokio. Hasło przewodnie całego projektu to prawa kobiet. 

Wirtualny protest liderki Pussy Riot na Dzień Kobiet

Pussy Riot to teraz bodaj jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów muzycznych. Założyła go wraz z koleżankami w Moskwie w 2011 roku Nadieżda Tołokonnikowa – artystka i aktywistka, organizatorka antyrządowych, antywojennych i feministycznych pikiet. W marcu 2022 roku Tołokonnikowa zebrała ponad siedem milionów dolarów dla Ukrainy, organizując sprzedaż tokenów NFT z wizerunkiem flagi tego kraju.

Czytaj więcej

Młodzi mężczyźni wydają na ubrania więcej niż kobiety. „Wolą droższe rzeczy”

11 lat temu Tołokonnikową skazano w Rosji na dwa lata więzienia za obrazoburczy występ sprzeciwiający się poparciu rosyjskiej Cerkwi dla Władimira Putina i zawierający mocny feministyczny przekaz.

Z okazji Dnia Kobiet artystka wraca z kolejną inicjatywą, której tematyka dotyczy równouprawnienia kobiet. Tołokonnikowa stworzyła serię wydruków amerykańskich banknotów o różnych nominałach, na których namalowała kolorowe kominiarki – symbol zespołu Pussy Riot i jednocześnie feminizmu.

Banknot jednodolarowy zmieniony przez Tołokonnikową. Artystka przygotowała też wersje banknotów o po

Banknot jednodolarowy zmieniony przez Tołokonnikową. Artystka przygotowała też wersje banknotów o pozostałych nominałach.

Nadieżda Tołokonnikowa/CIRCA Art

„Odkąd portret Marthy Washington widniał na srebrnej jednodolarówce w latach 80. i 90. XIX wieku, na papierowych amerykańskich banknotach nie pojawiła się żadna kobieta. W obiegu są teraz banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 100 dolarów – wszystkie zawierają portrety mężczyzn, każdy symbolizuje patriarchat” – czytamy na stronie londyńskiego Kulturalnego Instytutu Radykalnej Sztuki Współczesnej (Cultural Institute of Radical Contemporary Arts, CIRCA), współorganizatora przedsięwzięcia.

Wydruki można licytować. Dochód z ich sprzedaży trafi na wsparcie niezależnych artystów oraz organizację darmowych wydarzeń kulturalnych.

„Geneza kruchej męskości” – świeca Tołokonnikowej na aukcji w Sotheby’s

Równolegle z licytacją banknotów Tołokonnikowej na stronie londyńskiego domu akcyjnego Sotheby’s trwa licytacja innego dzieła artystki. Również ono powstało z okazji Dnia Kobiet. Oprócz niego, licytacja w Sotheby’s pod hasłem „Moje ciało – moja sprawa” („My Body My Business”) zawiera prace kilku innych prominentnych współczesnych artystek, między innymi Mariny Abramović i Jenny Holzer.

Woskowa rzeźba bakłażana pod tytułem „Geneza kruchej męskości” („Fragile Masculinity Genesis”), nawiązuje do popularnego emotikona. Dzieło pojawiło się na trwającym dwie i pół minuty nagraniu pod tytułem „Nadia oznacza nadzieję” („Nadia Means Hope”), które trafiło już do internetu.

Na nagraniu widać artystkę w ikonicznej białej kominiarce, obok której stoi rzeźba-świeca. Artystka podpala knot na szczycie rzeźby, która zaczyna powoli się topić. Dlaczego akurat bakłażan? Wśród internautów ten emotikon funkcjonuje jako żartobliwy symbol męskiego narządu płciowego.

Wieczorem 8 marca nagranie pojawi się też na ekranie Limes przy ulicy Kurfürstendamm w Berlinie, a także w dwóch innych słynnych lokalizacjach: na ekranie Piccadilly Lights w centrum Londynu i na bodaj najczęściej fotografowanym skrzyżowaniu w tokijskiej dzielnicy Shibuya, znanym jako Shibuya Crossing. Nagranie będzie widniało w tych miejscach do 5 kwietnia 2023 roku.

Znana rosyjska aktywistka, artystka i liderka zespołu Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa, zorganizowała kolejną akcję protestacyjną. Stworzyła serię przerobionych wydruków amerykańskich banknotów i wirtualny banner, który wieczorem 8 marca trafi na elektroniczne ekrany miejskie w najbardziej ruchliwych miejscach w centrum Berlina, Londynu i Tokio. Hasło przewodnie całego projektu to prawa kobiet. 

Wirtualny protest liderki Pussy Riot na Dzień Kobiet

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda