Street art pada łupem złodziei. Przestępcy skuwają dzieła warte fortunę

Twórczość takich artystów jak Banksy udowodniła, że street art może być niezwykle cenna. W ostatnim czasie street artem zainteresowali się również złodzieje. Efekt? Z ulic wielkich miast znikają cenne dzieła. Często są to kradzieże na zamówienie.

Publikacja: 15.04.2022 10:18

„Sweep It under the Carpet” - praca Banksy'ego z 2006 roku na budynku w północnym Londynie.

„Sweep It under the Carpet” - praca Banksy'ego z 2006 roku na budynku w północnym Londynie.

Foto: Szater, domena publiczna, Wikimedia Commons

W procederze kradzieży dzieł street artu wartych miliony euro złodzieje mają ułatwione zadanie. Tych prac, umieszczonych w zaułkach dużych miast, nikt nie pilnuje. Jeżeli istnieją jakieś zabezpieczenia, to są one stosunkowo łatwe do obejścia. Potem trzeba tylko umiejętnie „zdjąć” pracę ze ściany i można liczyć zyski.

Street art: coraz cenniejsza dziedzina sztuki

Jak ukraść mural? Wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi tnących, a także sporo precyzji i ostrożności. W taki sposób łupem złodziei padają słynne dzieł street artu na całym świecie – nie tylko te znajdujące się na ścianach budynków.

W ostatnich latach w kręgu największego zainteresowania złodziei znajdowały się przede wszystkim dzieła brytyjskiego artysty (lub artystycznego kolektywu) znanego jako Banksy. Pierwsze spektakularne kradzieże cennych prac zaczęły się jeszcze przed wybuchem pandemii.

Jedna z nich miała miejsce w styczniu 2019 roku, kiedy pracę Banksy’ego wycięto ze stalowych drzwi ewakuacyjnych hali koncertowej Bataclan w Paryżu. Praca, przedstawiająca pogrążoną w smutku dziewczynkę, upamiętniała ofiary zamachu terrorystycznego, do którego doszło w tym miejscu w 2015 roku. Wyciętą pracę odnaleziono dopiero dwa lata później na farmie pod Rzymem, aresztowano sześciu sprawców.

Czytaj więcej

„Zbawiciel świata” w Austrii. Niezwykłe odkrycie w muzeum w Wiedniu. „To Tycjan”

Inna kradzież pracy Banksy’ego – również w Paryżu – miała miejsce we wrześniu 2019 roku. Tym razem wizerunek dzierżącego nóż szczura zniknął ze znaku drogowego w pobliżu centrum Pompidou.

Ta i wiele innych prac przedstawiających uzbrojone szczury była wyrazem protestu artysty wobec polityki imigracyjnej prezydenta Emmanuela Macrona. Na szczęście sprawców również i tej kradzieży udało się ująć.

Nie wszystkie tego typu historie miały swój pozytywny koniec. Na przykład z krajobrazu Hong Kongu bezpowrotnie znikło kilkadziesiąt ceramicznych mozaik autorstwa francuskiego artysty, działającego od lat 90. pod pseudonimem Invader.

Charakterystyczne mozaiki w kształcie stworków z gry „Space Invaders”, które sam artysta nazywa „inwazjami”, znajdują się w przestrzeni kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Kiedy trafiają na aukcje, osiągają ceny liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy dolarów.

Kradzieże dzieł sztuki: nie tylko street art

Oprócz wycinki prac z krajobrazu miast, do zuchwałych kradzieży street artu dochodziło też w inny sposób. Jedna z nich miała miejsce Wielkiej Brytanii.

W 2020 roku artysta o pseudonimie Stik zlecił wydrukowanie stu tysięcy odbitek swojej pracy pod tytułem „Holding Hands”, przedstawiającej dwie postacie trzymające się za ręce. Stick chciał podarować plakaty mieszkańców miasta Hackney w uznaniu dla ich dzielnej postawy w obliczu pandemii. Wcześniej w mieście tym stanęła rzeźba przedstawiająca takie same postacie.

Niestety, duża część plakatów nie trafiła nawet do samego artysty. W trakcie przesyłki odbitek z drukarni do domu Stika prace rozpłynęły się w powietrzu. Potem zaczęły się pojawiać na internetowych portalach aukcyjnych.

Na szczęście planowane przedsięwzięcie Stika zdobyło niezwykle dużą sympatię i popularność wśród Brytyjczyków. W efekcie około tysiąca skradzionych odbitek wróciło do artysty, wiele z nich jednak bezpowrotnie utracono.

W trakcie pandemii dzieła sztuki bardzo często padają łupem złodziei. Przykładem są chociażby stanowiska archeologiczne i inne obiekty, których w sytuacji lockdownu nie było komu pilnować.

Podobnie jest w przypadku dzieł sztuki ulicznej i wiele wskazuje na to, że proceder nadal będzie trwał. Nie da się przecież zasłonić pancernymi gablotami wszystkich prac Banksy’ego czy Invadera czy innych cenionych artystów streetartowych. Zwłaszcza że – zgodnie z pierwotną ideą street artu – prawdopodobnie nie zależy na tym samym autorom.

W procederze kradzieży dzieł street artu wartych miliony euro złodzieje mają ułatwione zadanie. Tych prac, umieszczonych w zaułkach dużych miast, nikt nie pilnuje. Jeżeli istnieją jakieś zabezpieczenia, to są one stosunkowo łatwe do obejścia. Potem trzeba tylko umiejętnie „zdjąć” pracę ze ściany i można liczyć zyski.

Street art: coraz cenniejsza dziedzina sztuki

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Tak skończy ostatnie dzieło Christo. Słynna instalacja przerobiona na namioty
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Sztuka
Artysta przekazał muzeum puste płótna jako dzieła sztuki. Musi zwrócić pieniądze
Sztuka
Spektakularne widowisko w Warszawie. Rusza kolejna odsłona projektu BMW Art Club
Sztuka
Starcie sztucznych inteligencji: Algorytmy kłócą się o zagadkowe arcydzieło
Sztuka
O tej wystawie będzie mówił świat. Pokaz siły najbogatszego Europejczyka
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej