Marina Abramović wystawia na aukcji siebie. Chce w ten sposób wspomóc Ukrainę

Kto zapłaci najwięcej, usiądzie na przeciw Mariny Abramović i będzie mógł spojrzeć jej w oczy. Jedna z najważniejszych żyjących gwiazd sztuki wraca do głośnego performance'u, „The Artist is Present”. Chce w ten sposób zebrać pieniądze dla Ukrainy.

Publikacja: 21.03.2022 14:30

Marina Abramović w 2010 roku podczas swojego performance'u „Artystka obecna” w nowojorskim Museum of

Marina Abramović w 2010 roku podczas swojego performance'u „Artystka obecna” w nowojorskim Museum of Modern Art.

Foto: Shelby Lessig, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę serbska artystka Marina Abramović jednoznacznie opowiedziała się po stronie Ukraińców. By pomóc w zbieraniu funduszy dla Ukraińców, Abramović postanowiła wrócić do swojego słynnego performance’u zatytułowanego „The Artist is Present”. 

„Artystka obecna” – słynny performance Mariny Abramovic na aukcji

„Artystka obecna” („The Artist Is Present”) to tytuł statycznego, niezwykle prostego w swojej formie, ale wywołującego ogromne emocje performance’u. Jego autorką jest Marina Abramović, jedna z najjaśniejszych gwiazd świata sztuki.

Rekwizytami w „The Artist is Present” są dwa krzesła i stół. Na jednym krześle siedzi uczestnik, a na drugim – wpatrująca się w niego, nieruchoma i milcząca Marina Abramović. Każdy może spędzić na krześle tyle czasu, ile chce. Każdy uczestnik performance’u jest również fotografowany w jego trakcie.

Na platformie Artsy trwa właśnie aukcja tej słynnej artystycznej interwencji Mariny Abramović. Przedmiotami aukcji są dwie możliwości: udział w performansie jednej lub dwóch osób. Zwycięzcy aukcji zasiądą przy stole z artystką 16 kwietnia 2022 roku w przestrzeni nowojorskiej galerii sztuki Sean Kelly Gallery.

Czytaj więcej

Microsoft usuwa kontrowersyjną reklamę ze znaną artystką

Oprócz samego udziału w wydarzeniu, zwycięzcy aukcji otrzymają też album „Portraits in the Presence of Marina Abramović” oraz fotografię z perfirmance’u, którą podpisze artystka oraz fotografik Marco Anelli. Ten sam, który brał udział w pierwszej prezentacji „Artystki obecnej”, która miała miejsce w 2010 roku w Nowym Jorku.

Beneficjentem przedsięwzięcia będzie współpracująca z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy organizacja Direct Relief. Pieniądze zostaną przekazane na zakup wszelkich potrzebnych środków medycznych.

Marina Abramović – artystka obecna od 50 lat

Historia słynnego performance’u sięga 2010 roku, kiedy Abramović po raz pierwszy zaprezentowała go w trakcie swojej retrospektywnej wystawy w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA). Sława artystki, ale przede wszystkim też koncepcja i otwarta forma performance’u przyciągnęły tłumy uczestników.

Statyczna interakcja z artystką, polegająca jedynie na wymianie spojrzeń, wywoływała rozmaite emocje: od całkowitej obojętności poprzez zadziwienie i płacz, aż po plucie artystce w twarz. Wśród ponad półtora tysiąca chętnych do zajęcia miejsca naprzeciwko artystki znalazły się takie sławy jak Sharon Stone, Lou Reed, Isabella Rossellini czy Björk.

„The Artist is Present” była najdłużej trwającym performance’em Mariny Abramović. Artystka spędziła w bezruchu za stołem ponad 700 godzin. Na podstawie tego wydarzenia w 2012 roku powstał film dokumentalny pt. „Marina Abramović: Artystka obecna” w reżyserii Matthew Akersa.

Marina Abramović jest aktywna od lat 70. ubiegłego wieku. Dzięki swoim prowokacyjnym i radykalnym performance’om, w których głównym tematem jest jej własne ciało, artystka zyskała światową sławę i stała się ikoną body artu.

W trakcie swoich artystycznych interwencji Abramović wystawiała swoje ciało na ból i rozmaite interakcje z innymi ludźmi. Samą siebie Marina Abramović nazywa „babcią performance’u”.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę serbska artystka Marina Abramović jednoznacznie opowiedziała się po stronie Ukraińców. By pomóc w zbieraniu funduszy dla Ukraińców, Abramović postanowiła wrócić do swojego słynnego performance’u zatytułowanego „The Artist is Present”. 

„Artystka obecna” – słynny performance Mariny Abramovic na aukcji

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda
Sztuka
Słynny mural Banksy'ego będzie uratowany. Zalewała go woda z kanałów
Sztuka
Zuchwała kradzież w muzeum. „Złodzieje pokazali wielki profesjonalizm”