W nowojorskim domu aukcyjnym Bonhams wylicytowano 26 obrazów, które Muhammad Ali stworzył w latach 70. Unikatowe i mało znane prace słynnego boksera sprzedano za astronomiczną kwotę 945 524 dolarów, trzykrotnie więcej niż estymacje przed aukcją.

Oryginalne pamiątki po Muhammadzie Alim

To największa kolekcja obrazów słynnego pięściarza, którą sprzedano podczas jednej aukcji. Na aukcji znalazło się 28 prac, nowego właściciela znalazło aż 26 z nich. Jedna z prac ustanowiła też cenowy rekord.

Czytaj więcej

Polska artystka w finale konkursu. Walczy o duże pieniądze od miliardera

Za prawie pół miliona dolarów (ok. 1,7 miliona złotych) sprzedano najdroższy w całej kolekcji obraz pod tytułem „Sting Like a Bee” z 1978 roku. To ponad dziesięć razy więcej, niż wynosiła najniższa estymacja domu aukcyjnego. Muhammad Ali namalował ten obraz przy pomocy flamastrów w trakcie kręcenia zdjęć do filmu „Droga ku wolności” w 1979 roku. Przedstawia moment jego triumfu na ringu. To właśnie to dzieło osiągnęło rekordową cenę.

Drugim pod względem ceny okazał się namalowany również flamastrami obraz pod tytułem „I Love You America” z tego samego roku. Jest dość prosty – przedstawia tytułowy napis z sercem i flagą Stanów Zjednoczonych. Kupiono go za ponad 150 tysięcy dolarów.

Praca „The Crowd” z 1967 roku sprzedana za blisko 100 tysięcy złotych.

Praca „The Crowd” z 1967 roku sprzedana za blisko 100 tysięcy złotych.

Courtesy Of Bonhams New York, Collection Of Rodney Hilton Brown.

Z kolei dzieło pod tytułem „Let My People Go” z 1979 roku sprzedano za prawie 73 tysiące dolarów (estymacja wynosiła 40 tysięcy). Widać na nim scenę chłosty związanego łańcuchem czarnoskórego człowieka. Ze tego powodu rząd USA nałożył na niego cenzurę.

Pozostałe obrazy osiągnęły niższe, choć nadal znaczne kwoty. Wśród nich znalazły się między innymi dzieła pod tytułem „The Starving Children of Mississippi” (obraz sprzedano za prawie 13 tysięcy dolarów), „The Crowd” (cena sprzedaży to prawie 25 tysięcy dolarów) czy „Two Religions” (ponad 24 tysiące dolarów) – wszystkie z 1967 roku.

Czy te obrazy reprezentują jakąkolwiek wartość artystyczną? Dla fanów kultowego pięściarza to raczej drugorzędna kwestia. To zresztą źle postawione pytanie, bo w grę wchodzi z pewnością przede wszystkim wartość sentymentalna i to prawdopodobnie ten aspekt zadecydował o tym, że każde dzieło osiągnęło tak niebywale wysokie ceny.

Muhammad Ali: bokser, artysta, aktywista

„Greatest of All Time” – jak sam o sobie mówił Ali – a w każdym razie najsłynniejszy bokser w historii, malował obrazy od lat 60. ubiegłego wieku. W roku 1967 stworzył nawet całą serię dla nowojorskiego czasopisma artystycznego „Avant Garde”.

Dzieła te były swego rodzaju manifestem w temacie praw człowieka, których w ówczesnych Stanach Zjednoczonych odmawiano kolorowej społeczności tego kraju. Obraz „Two Religions”, który sprzedano na aukcji Bonhams, pochodzi właśnie z tej serii.

Poprzez swoje obrazy Muhammad Ali starał się zamanifestować swoje poglądy na temat praw człowieka, religii, pokoju na świecie i szeroko pojętego humanitaryzmu. Bo oprócz bycia genialnym pięściarzem, Ali był również aktywistą. Angażował się między innymi w walkę o równouprawnienie czarnoskórych mieszkańców USA.

Kolekcja znajdowała się dotychczas w rękach Rodneya Hiltona Browna – powiernika Alego i zarazem autora jego biografii. To nie pierwszy raz, kiedy wystawiono na aukcje obrazy słynnego boksera. To jednak pierwsza aukcja, podczas której sprzedano je za tak duże kwoty.

Źródło: Bonhams, Art News