Polska artystka w finale konkursu. Walczy o duże pieniądze od miliardera

Agata Ingarden dostała się do finału konkursu, organizowanego przez kijowskie Pinchuk Art Centre, organizację stworzoną przez ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka. Nagrodą w konkursie są pieniądze na realizację przyszłych projektów artystycznych.

Publikacja: 27.09.2021 12:13

Wiktor Pinczuk, ukraiński oligarcha, to jeden z najbardziej aktywnych europejskich mecenasów sztuki.

Wiktor Pinczuk, ukraiński oligarcha, to jeden z najbardziej aktywnych europejskich mecenasów sztuki.

Foto: David Shankbone, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Oprócz Agaty Ingarden, na liście znalazło się siedemnastu artystów z całego świata, a także trzy kolektywy artystyczne. Stawka w konkursie jest poważna – główna nagroda wynosi 100 tysięcy dolarów.

Agata Ingarden: sztuka w dobie antropocenu

Urodzona w 1994 roku w Krakowie Agata Ingarden jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia. W 2018 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Paryżu, wcześniej uczyła się w prestiżowej szkole policealnej The Cooper Union w Nowym Jorku.

Czytaj więcej

Polskie artystki tworzą dla słynnych domów mody

Prace Ingarden stanowią komentarz na temat relacji ludzi z otoczeniem, w którym funkcjonują. Elementy tego otoczenia to zarówno przyroda, jak i wykreowany przez człowieka sztuczny świat maszyn i budynków.

Artystka tworzy zmieniające się w czasie rzeźby, a także instalacje, w których niekiedy wykorzystuje również techniki audiowizualne. Efektem jej twórczości są frapujące instalacje, skłaniające do refleksji nad miejscem człowieka we współczesnym świecie epoki postindustrialnej.

Ulubionymi materiałami artystki są z jednej strony surowce naturalne, takie jak drewno, muszle, wosk czy cukier, a z drugiej – materiały przemysłowe. Ingarden w kreatywny sposób łączy elementy organiczne ze stalą, betonem czy plastikiem.

Artystka ma na koncie wiele wystaw w Europie i w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Nowym Jorku, Londynie, Madrycie i Berlinie. Jej prace można oglądać między innymi na wystawach w wiedeńskim Künstlerhaus, Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Obecnie Agata Ingarden mieszka i pracuje w Paryżu.

Wiktor Pinczuk, miliarder, oligarcha, filantrop

Future Generation Art Prize to nagroda ustanowiona w 2009 roku przez Victor Pinchuk Foundation. Fundację założył ukraiński miliarder, polityk i mecenas sztuki, Wiktor Pinczuk. Konkurs skierowany jest do młodych artystów, mających nie więcej niż 35 lat.

Wśród jurorów i patronów konkursu znajdują się takie słynne nazwiska jak Jeff Koons, Miuccia Prada czy Damien Hirst.

Selekcja artystów do finału konkursu odbywa się na podstawie problematyki poruszanej w ich twórczości. Jest to przede wszystkim kondycja ludzkości w kontekście przemian społecznych, ekonomicznych i przemysłowych, a także w sytuacji kurczących się zasobów naturalnych.

Zdobywca głównej nagrody otrzyma 100 tysięcy dolarów, z czego 60 procent otrzyma w gotówce. Pozostałą część nagrody będzie stanowić inwestycja w realizację przyszłych projektów zwycięzcy konkursu.

W konkursie przewidziano również pięć nagród specjalnych. Ich laureaci dostaną po 20 tysięcy dolarów.

Ceremonia wręczenia głównej nagrody oraz pięciu nagród specjalnych odbędzie się w grudniu 2021 roku. Między kwietniem a sierpniem 2022 roku odbędzie się również wenecka edycja konkursu Future Generation Art Prize w ramach Biennale w Wenecji.

PinchukArtCentre to największe prywatne muzeum sztuki w Europie Wschodniej. Wiktor Pinczuk, którego majątek wynosi według Forbesa 2,5 miliarda dolarów, założył je w 2006 roku.

Pinczuk jest jednym z największych filantropów i mecenasów sztuki w Europie Centralnej i Wschodniej. Oprócz Victor Pinchuk Foundation, jest również założycielem firmy doradczej EastOne, posiadającej w swoim portfolio ponad 20 firm oraz dużych projektów biznesowych, między innymi koncern metalurgiczny Interpipe.

Pod skrzydłami fundacji działają też między innymi takie organizacje jak ukraińska sieć centrów neonatologii Cradles of Hope, największa na Ukrainie program szkolnictwa prywatnego Zavtra.UA czy WorldWideStudies – organizacja wspierająca ukraińskich uczniów uczących się za granicą.

Oprócz Agaty Ingarden, na liście znalazło się siedemnastu artystów z całego świata, a także trzy kolektywy artystyczne. Stawka w konkursie jest poważna – główna nagroda wynosi 100 tysięcy dolarów.

Agata Ingarden: sztuka w dobie antropocenu

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda