Raport ONZ: Kobiety w miastach czują się zagrożone. Molestowanie i dyskryminacja

Przytłaczająca większość kobiet, które wzięły udział w badaniu przygotowanym przez ONZ, powiedziała, że nie czuje się bezpiecznie w swoim mieście. Dla wielu z nich zaczepki, molestowanie czy poczucie zagrożenia to codzienność życia w metropolii.

Aleksander Prochanow: Narody bez imperialnej protekcji giną

Dla mnie imperium to nie kolonie i metropolie, lecz symfonia narodów i przestrzeni. Istotne jest to, czy w dzisiejszej Rosji uda się zachować tę symfonię, a może nawet rozpowszechnić ją na tych przestrzeniach, które utraciliśmy po 1991 r. - mówi Aleksander Prochanow, rosyjski pisarz i publicysta.

Nierówności płacowe w internecie: influencerki zarabiają mniej od influencerów

Influencerki dominują wśród twórców internetowych jednak okazuje się, że to nie przekłada się na zarobki. Z najnowszych badań wynika, że to mężczyźni mogą liczyć na wyższe stawki za współpracę reklamową.

Kto nie zagłosował 4 czerwca

Brak zainteresowania polityką, niewiara w to, że cokolwiek zależy od oddanego głosu, niskie wykształcenie, zmęczenie kryzysem – co sprawiło, że grubo ponad jedna trzecia uprawnionych nie wybrała się na pierwsze od dziesięcioleci częściowo wolne wybory?

Tajwan: Coraz mniej dzieci. Młodzi wolą zwierzęta domowe

Podczas gdy mieszkańcy Tajwanu coraz rzadziej decydują się na rodzicielstwo, jednocześnie gwałtownie rośnie liczba posiadaczy zwierząt domowych. Analitycy szacują, że ich liczba przewyższyła już liczbę dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Trzy kolejne przypadki koronawirusa w Niemczech

Rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia poinformował o trzech kolejnych przypadkach infekcji wirusem 2019-nCoV. Na całym świecie jest już ponad 5,5 tysiąca zarażonych.

Jemen, najbardziej dotknięty nieszczęściami kraj świata

Wojna, głód, choroby nie przyciągały uwagi. Jemen przypomniał o sobie zamachem na Aden, główne miasto i port na południu. I to w czasie, gdy pojawili się tam ministrowie nowego rządu.

Inwazja myszy w australijskim więzieniu. Ewakuacja więźniów

Nawet 420 więźniów i 200 pracowników więzienia Wellington Correctional Centre w australijskiej Nowej Południowej Walii będzie musiało być przeniesionych do innych placówek ze względu na inwazję myszy - informuje AFP.

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?

Polityku, jaki jesteś w swoim domu

Gdy niepoważni ludzie dostają do ręki instrumenty zarządzania wspólnotą narodową, pojawia się lęk o suwerenność.

Nawet 15 kg na plusie – waga pracowników zdalnych ostro w górę

Polacy tyją na pracy zdalnej. By poprawić ich wydajność, wiele firm wspiera ich zdrowe odżywianie.

Łukasz Młyńczyk: Spójny Hołownia, złośliwy Tusk, naiwna Suchanow

Te afery PiS są książkowe, stanowią idealną pożywkę dla oponentów i w normalnych warunkach uderzyłyby w filary PiS. Ale okazało się, że język przekazu stosowany przez opozycję, ta przesadna emfaza, był przeciwskuteczny - mówi politolog Łukasz Młyńczyk.

Kataryna: Patent na bezkarność

Lech Wałęsa: Stosowane przez niego metody oraz retoryka lokują go poza głównym nurtem mediów i sprawiają, że krytykowane przez niego osoby z kręgu obecnej władzy wypowiedziały Zbigniewowi Stonodze bezwzględną wojnę. Jest osobą prześladowaną z powodów politycznych, zaś w Polsce grozi mu eskalacja prawnej przemocy ze strony władzy. Stanowi to zagrożenie dla jego wolności.

Zabić Indianina w Indianinie

Cywilizowano je, głodząc, bijąc, odrywając od rodzin. Po władzach Kanady także amerykański rząd zaczyna odkrywać prawdę i rozliczać się z polityki asymilacji indiańskich dzieci.

Wojny, które stapiają lodowce

Przechodząca obecnie przez Europę fala katastrofalnych powodzi niewiele zmieni. Globalne ocieplenie nadal będzie postępować, gdyż nawet tak dramatyczne zjawiska pogodowe nie przekonają ludzi do wymagających wielu wyrzeczeń działań proekologicznych. Lepszy skutek mogą przynieść projekty edukacyjne, a wśród nich komputerowa strategia „Imagine Earth".

Instapolityka. Matriks pełen emocji

Polityka to już nie tylko gabinetowe rozgrywanie swoich przeciwników, ustalanie planów i ofert wyborczych. Coraz większą rolę odgrywa tzw. instapolityka, która toczy się w sformatowanych tożsamościowo i nieprzejrzystych bańkach, gdzie dominujący głos zyskują najbardziej wyraziści dyskutujący.

Antyk chory i cierpiący

Jürgen Thorwald (zmarł w 2006 r.) należy do moich ulubionych autorów popularnonaukowych, od kiedy przeczytałem jego cykle z historii medycyny sądowej i śledczej „Stulecie detektywów" i „Godzina detektywów". Jest też autorem wstrząsającej książki „Wielka ucieczka" o zbrodniach sowieckich w Prusach. Z tej samej parafii historycznej pochodzi „Dawna medycyna". Wydawca planował encyklopedię historii medycyny, potem się z projektu wycofał, a Thorwald, nie chcąc zmarnować materiałów i włożonej pracy, opublikował książkę o wczesnych dokonaniach sztuki i wiedzy medycznej.