Nieustraszona Alexine Tinné

Alexandrine Tinné, holenderska podróżniczka, z pasją eksplorowała Czarny Ląd. Była pierwszą Europejką, która próbowała przemierzyć Saharę. Zginęła z rąk Tuaregów w 1869 r.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek, reżyser: Trzeba było o tym opowiedzieć

Narosła we mnie złość na to, co się wydarzyło. Miałem przeświadczenie, że trzeba opowiedzieć o bezpodstawnym uwięzieniu Tomka Komendy szerokiej publiczności – mówi w rozmowie z Barbarą Hollender reżyser Jan Holoubek.

Duńskie "polowanie" na wodach przy Wyspach Owczych ciągle zgodna z prawem

Osiemdziesiąt grindwali i trzynaście delfinów - tyle zwierząt tym razem zginęło jednego dnia w tradycyjnym "polowaniu", które odbywa się w wodach duńskich Wysp Owczych.

Czy Daniel Obajtek pogrąży PiS?

Dla Jarosława Kaczyńskiego sowicie opłacani szefowie spółek państwowych mieli być zaczynem nowej elity biznesowej. Ten plan właśnie stanął pod znakiem zapytania.

Obajtek, czyli jak PiS tworzy nowe elity

Za czasów Platformy też istniał problem ludzi partii w spółkach Skarbu Państwa, ale w tej chwili jest on pewnie większy, bo jest założenie, że trzeba wykreować swoich ludzi, którzy zarobią, którzy pod różną postacią będą finansować przedsięwzięcia bliskie prawicy– mówi Piotr Zaremba w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.

Menopauza w środowisku pracy. Czas przełamać tabu

Menopauza rzutuje na wiele aspektów kobiecego życia. - Jest ważna, a mówi się o niej za mało - podkreśla Dominika Kulczyk, która chce zwrócić uwagę na kwestię menopauzy w środowisku pracy i znaleźć rozwiązania, które ułatwiłyby w tym czasie kobietom wykonywanie obowiązków zawodowych.

Seksizm, przemoc, dyskryminacja. Alarmujący raport o sytuacji kobiet w armii USA

Kobiety służące w armii USA doświadczają seksizmu, dyskryminacji i molestowania. Dowództwo Operacji Specjalnych USA opublikowało alarmujący raport pokazujący, jak wyglądają realia pracy kobiet w armii amerykańskiej.

Kalendarium Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem debat i gorących polemik. Oto Powstanie Warszawskie dzień po dniu.

Powstanie warszawskie (nie)widziane z Moskwy

Dziwne zachowanie Armii Czerwonej u bram polskiej stolicy wywołuje zdumienie każdego, kto próbuje bez politycznych uprzedzeń zbadać ten krótki okres zarówno polskiej, jak i rosyjskiej historii.

Raport: 1/3 młodych Niemców akceptuje przemoc wobec kobiet. „Nauczyć szacunku”

Dane z badania przeprowadzonego przez organizację Plan International, zajmującą się prawami kobiet i dzieci, pokazują, że jedna trzecia młodych mężczyzn w Niemczech dopuszcza przemoc wobec kobiet.

Dlaczego kobietom i mężczyznom coraz trudniej się dogadać?

Kobietom i mężczyznom trudno dziś nawiązywać trwałe relacje, żyjemy coraz bardziej obok siebie. Różnią nas nawet poglądy polityczne. Czy zatem w Polsce trwa już niepostrzeżenie cicha wojna płci?

Walka o prawa kobiet „zaszła za daleko”: uważa większość młodych Brytyjczyków

Większość młodych Brytyjczyków, przedstawicieli generacji Z i milenialsów, uważa, że walka o równość kobiet prowadzi do dyskryminacji mężczyzn – wynika z badania przygotowanego przez Global Institute for Women's Leadership i brytyjski Ipsos.

Parytet w czołowym brytyjskim muzeum. Dzieł autorstwa kobiet ma być równo połowa

Tate Britain w Londynie, jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych na Wyspach, przechodzi właśnie całkowitą zmianę ekspozycji. Jej celem ma być lepsze wyeksponowanie prac, których autorkami są kobiety.

Nowy mural Banksy'ego na walentynki. To protest przeciw przemocy wobec kobiet

Banksy stworzył nowy mural. Praca jest całkowicie inna od tego, co brytyjski artysta stworzył w ukraińskich miastach. Najnowszy mural, który pojawił się w walentynki, to komentarz na temat problemu przemocy domowej.

Jan Nowicki: Pisarze to nie do końca przyjemne towarzystwo

Wybitny aktor Jan Nowicki mówi Jackowi Cieślakowi o pandemii, poświęconej jej nowej książce, doświadczeniach z pisarzami, a także o wieloletniej znajomości z Jerzym Pilchem i ostatnich miesiącach, gdy mieszkali i spotkali się w Kielcach.

Raport ONZ: Kobiety w miastach czują się zagrożone. Molestowanie i dyskryminacja

Przytłaczająca większość kobiet, które wzięły udział w badaniu przygotowanym przez ONZ, powiedziała, że nie czuje się bezpiecznie w swoim mieście. Dla wielu z nich zaczepki, molestowanie czy poczucie zagrożenia to codzienność życia w metropolii.

Aleksander Prochanow: Narody bez imperialnej protekcji giną

Dla mnie imperium to nie kolonie i metropolie, lecz symfonia narodów i przestrzeni. Istotne jest to, czy w dzisiejszej Rosji uda się zachować tę symfonię, a może nawet rozpowszechnić ją na tych przestrzeniach, które utraciliśmy po 1991 r. - mówi Aleksander Prochanow, rosyjski pisarz i publicysta.