Raport: 1/3 młodych Niemców akceptuje przemoc wobec kobiet. „Nauczyć szacunku”

Dane z badania przeprowadzonego przez organizację Plan International, zajmującą się prawami kobiet i dzieci, pokazują, że jedna trzecia młodych mężczyzn w Niemczech dopuszcza przemoc wobec kobiet.

Publikacja: 12.06.2023 15:15

Raport: 1/3 młodych Niemców akceptuje przemoc wobec kobiet. „Nauczyć szacunku”

Foto: Carolina Heza

Badanie, przygotowane zostało przez międzynarodową organizację Plan International zajmującą się prawami dzieci i równością kobiet oraz dziewczynek w społeczeństwie. Wyniki są dość szokujące. Z badania wynika bowiem, że aż jedna trzecia młodych mężczyzn żyjących w Niemczech jest zdania, iż stosowanie przemocy wobec kobiet jest dopuszczalne. 

Badanie: 1/3 młodych Niemców stosowało przemoc wobec partnerek

W ramach badania organizacja Plan International poprosiła 1000 mężczyzn i 1000 kobiet w wieku od 18. do 35. roku życia, mieszkających w różnych częściach Niemiec, aby wyrazili swoje poglądy na temat swojego stosunku do płci przeciwnej.

Wyniki badania są niepokojące. Aż 34 proc. ankietowanych mężczyzn przyznało, że w przeszłości stosowało przemoc wobec swoich partnerek, by „nauczyć je szacunku”. 33 proc. badanych stwierdziło natomiast, że przemoc wobec kobiet jest „dopuszczalna”, jeśli podczas kłótni z partnerką „omsknie się ręka”. 

Czytaj więcej

Walka o prawa kobiet „zaszła za daleko”: uważa większość młodych Brytyjczyków

Ale to nie jedyne wioski z badania. Organizacja Plan International postanowiła sprawdzić także, jakie są postawy młodych Niemców wobec obwiniania ofiar przemocy oraz stosowania podwójnych standardów.

Aż połowa respondentów (50 proc.) płci męskiej stwierdziła, że „nie chciałaby związku z kobietą, która miała wielu partnerów seksualnych”. Dla porównania – wśród ankietowanych kobiet z tym stwierdzeniem zgodziło się jedynie 20 proc. badanych. Z drugiej strony 37 procent młodych mężczyzn chce w życiu uprawiać seks z jak największą liczbą kobiet.

47 procent badanych mężczyzn uważa, że prowokacyjne zachowanie ze strony kobiet może być rozumiane jako „zachęta”.

Młodzi Niemcy pragną tradycyjnego modelu rodziny

Badanie wykazało także, że młode kobiety i mężczyźni pochodzący z Niemiec mają zupełnie inne oczekiwania wobec związków. Nieco ponad połowa mężczyzn (52 proc.) pragnie relacji w modelu „żywiciel rodziny - gospodyni”, w którym to przede wszystkim mężczyzna zarabia na rodzinę, a opieka nad dziećmi oraz obowiązki domowe są rolą kobiety.

Ponad dwie trzecie ankietowanych kobiet nie zgodziło się z tym, deklarując, że pragną relacji partnerskiej i wspólnego podejmowania decyzji w każdym aspekcie życia. 

26 procent badanych kobiet jest zdania, że mężczyźni nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości równouprawnienia. 95 procent mężczyzn przebadanych przez Plan International przyznaje, że odczuwa presję, by się zmienić. 33 procent chce, by w tej kwestii dano im spokój. 

Z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego w Niemczech (BKA) wynika, że w 2021 roku ofiarą przemocy ze strony partnera padło aż 115 tysięcy kobiet w kraju. Niemcy mają również jeden z najwyższych wskaźników zabójstw kobiet w Europie. BKA zauważa, że problem ten jeszcze bardziej nasilił się podczas pandemii COVID-19.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem