Seksizm, przemoc, dyskryminacja. Alarmujący raport o sytuacji kobiet w armii USA

Kobiety służące w armii USA doświadczają seksizmu, dyskryminacji i molestowania. Dowództwo Operacji Specjalnych USA opublikowało alarmujący raport pokazujący, jak wyglądają realia pracy kobiet w armii amerykańskiej.

Publikacja: 22.08.2023 12:30

W 2015 roku kobiety dopuszczono do wszystkich stanowisk w US Army, także tych, które zakładają bezpo

W 2015 roku kobiety dopuszczono do wszystkich stanowisk w US Army, także tych, które zakładają bezpośredni udział w działaniach wojennych.

Foto: Staff Sgt. Whitney Houston/U.S. Army

W 2015 roku kobiety dopuszczono do pracy na wszystkich stanowiskach w Armii Stanów Zjednoczonych. Wówczas postrzegano to jako przełom. Okazuje się, jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby kobiety mogły liczyć na równe traktowanie ze strony kolegów z pracy.

Z najnowszego raportu Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych wynika, że kobiety służące w specjalnych jednostkach mierzą się na co dzień z różnymi formami seksizmu, a nawet molestowaniem seksualnym.

Raport Dowództwa Operacji Specjalnych USA: Seksizm i molestowanie w US Army

Choć w świecie Zachodu wiele mówi się o równouprawnieniu kobiet, nadal istnieją obszary, w których nie mogą one liczyć na równe traktowanie. Jednym z nich jest armia. Najnowszy raport Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych pokazuje, że sytuacja kobiet służących w armii jest nie do pozazdroszczenia.

Czytaj więcej

Kobiety czy mężczyźni? Nowy raport pokazuje, która płeć pierwsza przegra z AI

W pierwszym tego typu badaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy osób obydwu płci pracujących w różnych jednostkach elitarnych Sił Specjalnych USA, między innymi w Zielonych Beretach, Pułku Rangersów, lotnictwie, a także osoby pracujące na różnego rodzaju stanowiskach cywilnych. Przepytano 837 żołnierek i 3238 żołnierzy i dodatkowo cywilnych pracowników i pracownice armii.

Na podstawie anonimowych badań okazuje się, że złośliwe komentarze, a nawet jawna wrogość i różnego rodzaju przemoc żołnierzy płci męskiej wobec ich koleżanek z jednostki jest na porządku dziennym. Żołnierze przyznawali na przykład, że absurdalna jest dla nich idea, iż kobiety – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym są w stanie w równym stopniu wykonywać zadania, jakich wymaga się od nich w Siłach Specjalnych.

Inni stwierdzili, że prędzej odejdą z jednostki niż będą pracować z kobietą. Pojawiły się też komentarze, że kobiety wstępują do armii w poszukiwaniu męża lub chłopaka oraz aby zwrócić na siebie uwagę.

Prawie połowa mężczyzn stwierdziła również, że wymogi pracy wobec żołnierek są zaniżane. Dla kontrastu, kobiety twierdzą, ze aby udowodnić swoją wartość, muszą one włożyć w swoją pracę znacznie więcej wysiłku niż ich koledzy.

Żołnierze przyznali również, że po szkoleniach na temat molestowania seksualnego zaczęli unikać interakcji z koleżankami z pracy. Obawiają się bowiem, że niestosowny żart lub komentarz mógłby zaszkodzić ich karierze.

US Army: zamiast równego traktowania kobiet w armii – seksizm i przemoc

Zwerbalizowana mizognia i seksizm, które zgłosiło aż 40 procent respondentek, to jednak tylko część pełnego obrazu. Niemal każda przebadana pracownica Sił Specjalnych przyznała, że doświadczyła molestowania seksualnego. Mimo to tylko dla 30 procent z nich stanowiło to trudne doświadczenie, zaś jedynie garstka zdecydowała się nagłośnić sprawę.

Z raportu wynika, że w latach 2016-2020 w jednostkach specjalnych zgłoszono zaledwie 25 przypadków molestowania. Respondentki przyznały, że – podobnie jak w wielu innych branżach – ich milczenie wynika z obawy o konsekwencje, a także z braku zaufania wobec przełożonych. Wskazywały też na istnienie „męskiej solidarności” wśród ich kolegów i radzono im „gruboskórność”, aby mogły przetrwać w „męskim świecie”.

Wiele do życzenia pozostawia również wyposażenie kobiet w armii. Respondentki wskazują na nieodpowiednie rozmiary ubrań i wyposażenia, z czym od lat zresztą mierzą się również żołnierze płci męskiej o mniejszych wymiarach ciała.

Co ciekawe, autorzy raportu zauważają, że negatywne postawy wobec kobiet służących w Siłach Specjalnych USA stoją w dużym kontraście z opiniami, jakie zanotowano w 2015 roku, czyli wtedy, kiedy dopuszczono kobiety do służby w amerykańskiej armii. Przepytano wówczas żołnierzy jednostek specjalnych o ich stosunek do współpracy ramię w ramię z kobietami – i był on wtedy znacznie bardziej pozytywny niż obecnie.

W 2015 roku kobiety dopuszczono do pracy na wszystkich stanowiskach w Armii Stanów Zjednoczonych. Wówczas postrzegano to jako przełom. Okazuje się, jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby kobiety mogły liczyć na równe traktowanie ze strony kolegów z pracy.

Z najnowszego raportu Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych wynika, że kobiety służące w specjalnych jednostkach mierzą się na co dzień z różnymi formami seksizmu, a nawet molestowaniem seksualnym.

Pozostało 89% artykułu
Prawa kobiet
Walka o prawa kobiet „zaszła za daleko”: uważa większość młodych Brytyjczyków
Prawa kobiet
Parytet w czołowym brytyjskim muzeum. Dzieł autorstwa kobiet ma być równo połowa
Prawa kobiet
Raport ONZ: Kobiety w miastach czują się zagrożone. Molestowanie i dyskryminacja
Prawa kobiet
Nierówności płacowe w internecie: influencerki zarabiają mniej od influencerów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?