Oto najbardziej bajkowe muzeum w Europie. Wnętrza zachwycają

Hans Christian Andersen, duński autor wielu bajek i baśni, na których wychowały się dzieci na całym świecie, doczekał się muzeum na miarę swej ogromnej twórczości. Autorem projektu muzeum Andersena w Danii jest Kengo Kuma, znany japoński architekt.

Publikacja: 20.08.2021 12:18

Oto najbardziej bajkowe muzeum w Europie. Wnętrza zachwycają

Foto: Fot: Rasmus Hjortshøj

W duńskim mieście Odense stanął kompleks drewnianych pawilonów. Pracownia Kengo Kuma & Associates zaprojektowała niezwykłe muzeum poświęcone twórczości słynnego bajkopisarza, Hansa w Christiana Andersena.

Dania: nowe muzeum Hansa Christiana Andersena

Muzeum Andersena stanęło na tyłach znajdującego się na miejskiej starówce domu, w którym urodził się duński pisarz. Nadanie miejscu oficjalnej nazwy „Domu Hansa Christiana Andersena” jest więc zupełnie zrozumiałe.

Czytaj też: Kengo Kuma: to on stworzył nowy stadion olimpijski w Tokio

Wejście na teren muzeum zbudowano z drewnianych bali, co wpisuje się w charakter zabytkowej architektury sąsiadujących domów. Jest to zarazem brama do zupełnie innej przestrzeni. Inspirację dla projektu budynku jego twórcy zaczerpnęli z baśni Andersena pt. „Krzesiwo”.

""

Projekt muzeum Andersena autorstwa studia Kengo Kumy. Fot: Kengo Kuma & Associates, Cornelius Vöge, MASU planning, mir.no

sukces.rp.pl

Ważnym jej elementem jest drzewo, które otwiera przed głównym bohaterem fantastyczny świat. Budynek o organicznych, opływowych kształtach, składa się z trzech naziemnych pawilonów.

Mieszczą one kawiarnię, przestrzeń do zabawy oraz foyer. To ostatnie – podobnie jak drzewo z baśni Andersena – prowadzi do obszernych podziemnych wystaw.

Na powierzchni 5600 metrów kwadratowych muzeum na zwiedzających czekają interaktywne wystawy, łączące dźwięk, światło i sztuki wizualne. Całość została przygotowana we współpracy z dwunastoma twórcami z całego świata, m.in. artystami czy pisarzami.

""

Wystawy w muzeum to współczesne interpretacje baśni Andersena. Fot: Rasmus Hjortshøj

sukces.rp.pl

Wśród nich byli między innymi Daniel Handler, autor bestsellerowej książki pt. „Seria niefortunnych zdarzeń” czy Andy Gent, autor pacynek do takich filmów jak „Gnijąca panna młoda” Tima Burtona czy „Wyspa psów” Wesa Andersona.

Zamysłem projektantów muzeum było nie tyle wyeksponowanie dorobku literackiego Andersena, ile próba pokazania jego współczesnych interpretacji. W tym sensie baśnie duńskiego autora w nowym muzeum mają ożywać i aktualizować się w naszych czasach.

Wnętrza budynku oraz zaaranżowane w nich wystawy mają też oddawać klimat baśni duńskiego pisarza, które wypełniają magiczne przygody z elementami chaosu.

Kengo Kuma – mistrz sztuki wtapiania budynków w otoczenie

Drewno jest jednym z ulubionych materiałów Kengo Kumy. Widać to w wielu projektach architekta, między innymi w tokijskim Stadionie Olimpijskim, któremu – zgodnie z tradycją – przywrócono po igrzyskach nazwę „Narodowego”.

Podobnie jak w przypadku tokijskiego stadionu, architekci pracowni Kengo Kuma & Associates zdecydowali się uwydatnić drewniane elementy konstrukcji. Sufity okrągłych pawilonów ozdabiają drewniane panele, które ułożono promieniście. Daje to wrażenie przebywania pod rozłożystym drzewem.

""

Dom w Odense, w którym urodził się Andersen. Fot: H.C. Andersen’s House, Bjørn Koch Klausen

sukces.rp.pl

Cały kompleks jest ciekawym przykładem na to, jak można zagrać światłem i cieniem w przestrzeni. Z półcienia podziemnych wystaw zwiedzający wychodzi do słonecznego ogrodu na dziedzińcu. Ma to symbolizować motyw podróży bohaterów przez rozmaite krainy, w których rządzi mrok i światło.

W rozmowie z Jonem Astbury, dziennikarzem architektonicznego portalu Dezeen, Kengo Kuma powiedział: „Zminimalizowaliśmy strukturę budynku do tego stopnia, aby za oświetlenie wystarczyło jedynie światło słoneczne. Pawilony są na tyle niewielkie, że płynnie meandrują między żywopłotami, drzewami i trawnikami w ogrodzie”.

Patrząc na od zewnątrz na organiczne kształty muzeum, a także porośnięte zielenią dachy ma się wrażenie, że budynek faktycznie stanowi integralną część otoczenia – jakby był tam od zawsze.

Źródło: Hans Christian Andersen Hus, Dezeen

W duńskim mieście Odense stanął kompleks drewnianych pawilonów. Pracownia Kengo Kuma & Associates zaprojektowała niezwykłe muzeum poświęcone twórczości słynnego bajkopisarza, Hansa w Christiana Andersena.

Dania: nowe muzeum Hansa Christiana Andersena

Pozostało 94% artykułu
Styl
Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą