Paraolimpijczycy w USA mają swoje muzeum. Wygląda obłędnie

W USA otwarto muzeum poświęcone olimpijczykom. Co je wyróżnia? Niezwykła architektura i niespotykane nigdzie rozwiązania wewnątrz budynku. Wyjątkowy jest także pomysł: to muzeum poświęcone olimpijczykom i paraolimpijczykom. Tutaj wszyscy są równi.

Publikacja: 03.08.2021 13:48

Paraolimpijczycy w USA mają swoje muzeum. Wygląda obłędnie

Foto: Fot: Nik Lehoux

Amerykańskie Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie powstawało dziesięć lat. Znajdujące się w nim wystawy poświęcone są najwybitniejszym amerykańskim sportowcom. Instytucję otwarto jeszcze w 2020 roku, w zamierzeniu jej uruchomienie miało zbiegać się inauguracją igrzysk olimpijskich w Tokio jednak oficjalne, uroczyste otwarcie miało miejsce dopiero kilka dni temu.

Muzeum olimpijczyków i paraolimpijczyków: bez barier

Amerykańskie Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie w Colorado jest jednym z najbardziej dostępnych i interaktywnych muzeów na świecie. Jego założycielom przyświecały takie wartości jak równość, szacunek i inspiracja. Widać to w rozwiązaniach architektonicznych zastosowanych we wnętrzach budynku. Celem było nie tyle maksymalne ułatwienie poruszania się po budynku osobom z rozmaitymi niepełnosprawnościami, ale wykorzystanie takich rozwiązań, które sprawią, że bariery po prostu znikną.

Czytaj też: Kengo Kuma: to on stworzył „drewniany” stadion olimpijski w Tokio

W muzeum całkowicie zrezygnowano na przykład ze schodów. Zamiast nich, budynek wyposażono w windy i rampy. Podobne rozwiązania zastosowano w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, które było inspiracją dla twórców projektu muzeum w Colorado Springs.

""

Fot: Jason O’Rear

sukces.rp.pl

Projekt Amerykańskiego Muzeum Olimpijskiego i Paraolimpijskiego jest dziełem amerykańskiej pracowni Diller Scofidio + Renfro. Wnętrza to z kolei efekt pracy studia Gallagher & Associates zajmującego się projektowaniem przestrzeni wystawienniczych.

Biuro architektoniczne Diller Scofidio + Renfro ma na koncie wiele ciekawych projektów. Obecnie pracownia jest w trakcie rozbudowy zachodniego skrzydła nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA).

Jedno z najnowocześniejszych muzeów na świecie

Ogromne wrażenie robi dynamiczna i lekka bryła budynku, ale również jego skala. Na ponad 5,5 kilometra kwadratowego znajduje się dwanaście interaktywnych wystaw, które powstały we współpracy z Creo Industrial Arts – jedną z najlepszych amerykańskich firm tworzących wystawy muzealne.

Galeryjne piętra budynku muzeum zaprojektowano na planie spirali – tak, aby zwiedzający mieli ułatwiony dostęp do wszystkich wystaw.

Zwiedzający przestrzenie wystawiennicze mogą prześledzić przeszłość, współczesność i przyszłość amerykańskiego ruchu olimpijskiego. Poznają najciekawsze historie amerykańskich olimpijczyków, a także najbardziej pamiętne momenty z historii ich udziału w igrzyskach olimpijskich.

""

Fot: Jason O’Rear

sukces.rp.pl

Na poszczególnych wystawach można poznać historię igrzysk, zrozumieć, jak wyglądają treningi czołowych sportowców, a także dowiedziećs się jakie są naukowe aspekty poszczególnych dyscyplin sportu.

Interaktywne muzeum jest naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Przy wejściu widz może skorzystać z technologii RFID (systemu zdalnej identyfikacji radiowej), umożliwiającej zdalny odczyt treści.

Z kolei wystawa pt. „Parade of Nations” przenosi widza na stadion w trakcie trwania ceremonii otwarcia igrzysk. Daje to wrażenie obecności na uroczystości – tak jakby zwiedzający był jednym z zawodników. W muzeum nie zabrakło oczywiście sklepu z pamiątkami, wyposażonego w wirtualne lustro. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sprawdzić, jak wygląda się w pamiątkowym t-shircie czy bluzie bez konieczności korzystania z przymierzalni.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie