Amerykańskie Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie powstawało dziesięć lat. Znajdujące się w nim wystawy poświęcone są najwybitniejszym amerykańskim sportowcom. Instytucję otwarto jeszcze w 2020 roku, w zamierzeniu jej uruchomienie miało zbiegać się inauguracją igrzysk olimpijskich w Tokio jednak oficjalne, uroczyste otwarcie miało miejsce dopiero kilka dni temu.
Muzeum olimpijczyków i paraolimpijczyków: bez barier
Amerykańskie Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie w Colorado jest jednym z najbardziej dostępnych i interaktywnych muzeów na świecie. Jego założycielom przyświecały takie wartości jak równość, szacunek i inspiracja. Widać to w rozwiązaniach architektonicznych zastosowanych we wnętrzach budynku. Celem było nie tyle maksymalne ułatwienie poruszania się po budynku osobom z rozmaitymi niepełnosprawnościami, ale wykorzystanie takich rozwiązań, które sprawią, że bariery po prostu znikną.
Czytaj też: Kengo Kuma: to on stworzył „drewniany” stadion olimpijski w Tokio
W muzeum całkowicie zrezygnowano na przykład ze schodów. Zamiast nich, budynek wyposażono w windy i rampy. Podobne rozwiązania zastosowano w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, które było inspiracją dla twórców projektu muzeum w Colorado Springs.
Fot: Jason O’Rear
Projekt Amerykańskiego Muzeum Olimpijskiego i Paraolimpijskiego jest dziełem amerykańskiej pracowni Diller Scofidio + Renfro. Wnętrza to z kolei efekt pracy studia Gallagher & Associates zajmującego się projektowaniem przestrzeni wystawienniczych.