Podziemne garaże na supersamochody miewał Batman. Z podobnych rozwiązań czasami korzystał też James Bond. Teraz podobny obiekt powstanie w Warszawie. Będzie domem dla niezwykłej kolekcji klasycznych aut należących do zleceniodawcy. Lokalizacja obiektu, a także informacje o właścicielu pozostają tajemnicą – podziemny garaż ma znaleźć się na prywatnej posesji i nie będzie zapewne dostępny.

Jednak firma Arup, światowy potentat rynku budowlanego, wspólnie z biurem projektowym Unism, podzieliła się wizualizacjami planowanej inwestycji. Dzięki temu możemy przekonać się, jak niezwykły obiekt powstanie w Warszawie (lub w okolicach stolicy). Co tu dużo mówić, wygląda to fantastycznie.

Warszawa: kolekcja klasycznych samochodów ukryta pod ziemią

Rozmach i elegancja tego projektu stoi na światowym poziomie. Obiekt będzie praktycznie niewidoczny, ponieważ według projektu przykrywać go będzie ogród. Do wejścia prowadzić ma pochylnia, równie zręcznie ukryta w zieleni.

Czytaj też: Twórcy najwyższego biurowca w Warszawie projektują winiarnię

Równolegle z pochylnią do garażu architekci zamierzają umieścić wygodne, łagodnie schodzące w dół schody o niezwykle opływowej formie. Wyposażone będą w dyskretne punktowe oświetlenie.

Projekt zachwyca, bo architektom udało się wkomponować cały obiekt w otoczenie. We wnętrzu dominują obłe krawędzie. Całość jest opływowa i niemal organicznie wtopiona w krajobraz.

Zbrojony stalą sufit garażu zwieńczy okrągłe okno. Wpadające przez nie światło będzie dawało niezwykły efekt. Całość przykryje konstrukcja z betonu.

Prywatne muzeum Astona Martina

Podziemny garaż ma być prywatnym showroomem luksusowych Astonów Martinów, z myślą o kolekcji właściciela powstaje to miejsce. Przypominający jaskinię showroom pomieści osiem samochodów, ale projekt przewiduje też dwa dodatkowe miejsca dla przyszłych nabytków właściciela kolekcji.

Oprócz aspektów użytkowych, architekci nie zapomnieli również o zrównoważonym i energooszczędnym charakterze obiektu. Garaż będzie całkowicie niezależny od energii elektrycznej czy gazu. Wnętrze będzie ogrzewane wyłącznie energią geotermalną dzięki systemowi pomp sięgających 100 metrów w głąb ziemi.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ

W garażu będzie również panować stała wilgotność, która jest szczególnie ważna dla klasycznych samochodów. Aby stworzyć odpowiedni mikroklimat, projektanci inwestycji konsultowali się z przedstawicielami marki Aston Martin.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wbudowany w konstrukcję system przechwytywania wody deszczowej. Będzie ona wykorzystywana do nawadniania ogrodu znajdującego się nad garażem.

Biura architektoniczne, pracujące nad projektem garażu, mają na koncie wiele ciekawych realizacji. Jedną z nich jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – obiekt współrealizowała firma Arup.