Ubierz się odpowiedzialnie!

Slow fashion, upcycling, zero waste – to nie nazwy znanych marek, a najbardziej aktualne trendy w branży odzieżowej.

Publikacja: 27.11.2019 15:00

Ubierz się odpowiedzialnie!

Foto: sukces.rp.pl

Co sekundę gdzieś na świecie jest spalana, lub trafia na wysypisko śmieci ciężarówka pełna tekstyliów. W ten sposób kończą swój żywot miliardy sztuk odzieży rocznie, które jeszcze do niedawna kusiły klientów „sieciówek”. Pogoń marek za nowością uderza w pierwszej kolejności w samą jakość wyrobów. Po kilku praniach kolory bledną, tkaniny kurczą się i przecierają. Kolejna wypłata i znów zakupy pod dyktando stylistek z wydawnictw hojnie opłacanych przez liderów przemysłu modowego.

Efekt: zużywamy o 400% więcej ubrań niż dwie dekady temu. Według wyliczeń ekspertów fundacji Ellen MacArthur jeśli obecnie panująca  “fast fashion” nie ustąpi, branża odzieżowa niebawem stanie się jednym z największych trucicieli naszej planety. Jak zatem powstrzymać lawinę ciuchów zalewających coraz większy obszar świata?

""

sukces.rp.pl

-Wierzymy, że warto zastanowić się nad swoimi wyborami. Zarówno tymi dotyczącymi jedzenia, ubrania, jak i sposobu pielęgnacji swojego ciała i umysłu. Uznaliśmy, że idee ‚Slow’ najłatwiej będzie pokazać organizując duże, popularne i bardzo dostępne wydarzenia. – tłumaczy  Izabela Damaziak, partner w działającej od 2014 r. Grupie Slow, odpowiadającej za organizację Slow Fashion, imprezy, która na stałe wpisała już się w polski kalendarz modowych wydarzeń. Zainteresowanie odbiorców produktami, których ceny nie dyktuje logo, lecz wynika ona z wysokiej jakości tkanin czy czasu i trudu, włożonego w szycie, pozwoliło Grupie otworzyć dedykowany tej idei butik Slow Concept Store,  a z czasem platformę internetową. –  Do współpracy zaprosiliśmy blisko 50 polskich marek autorskich. Oprócz ubrań, oferujemy biżuterię, akcesoria i dodatki, naturalne kosmetyki. Zgodnie z hasłem „Kupuj Lepsze Ubrania” skupiamy się na wysokiej jakości materiałach, produktach tworzonych z dala od masowej produkcji – podkreśla Izabela Damaziak.

Ograniczyć nadmierną produkcję tekstyliów pomoże też wtórny obieg ciuchów. Nie chodzi tylko o tradycyjne czy onllinowe “lumpeksy” czy komisy. – Kupujemy od klientów markowe ubrania i obuwie w dobrym stanie i gatunku. To, czego nie uda się sprzedać można przekazać do recyklingu, w zamian za bon rabatowy na zakupy w naszym sklepie. Przetworzone tekstylia zostaną przerobione na czyściwo przemysłowe lub materiał kompozytowy – tłumaczy Mariusz Pniewski, właściciel działającego na warszawskim Ursynowie sklepu Re_store. Wzorem dla przedsiębiorcy są Stany Zjednoczone, kraje skandynawskie czy Holandia i Niemcy, gdzie takie formaty  second-hand’ów są coraz bardziej popularne. Do promocji “obiegu zamkniętego” w branży odzieżowej namawiają też celebryci świata mody i światowej sławy projektanci. W 2018 r. Stella McCartney zdecydowała się na współpracę z platformą sprzedażową The RealReal dedykowaną luksusowym markom. W zamian za ubrania jej marki, wystawione w tym internetowym komisie, każdy klient otrzymywał 100 dolarów, które mógł wykorzystać na platformie.

Problemem, z którym chcą się zmierzyć przedsiębiorcy tacy jak Mariusz Pniewski, jest drastyczny wzrost ilości używanych rzeczy przy jednocześnie dramatycznie niskich w naszym kraju wskaźnikach ich pozyskiwania do recyklingu. Zalew tanią modą powoduje, że wśród odzieży wyciąganej z szafy na sprzedaż, coraz  trudniej znaleźć prawdziwe perełki. Co zrobić z nadmiarem rzeczy, które zdążyły się już opatrzeć? – Na pewno nigdy nie wyrzucać do kosza, wrzucić do kontenera na rogu ulicy lub oddać na cele charytatywne albo wymienić, sprzedać koleżance, przyjaciółce albo sprzedać w takim sklepie jak Re_store za gotówkę – podkreśla przedsiębiorca.

Jest jednak jeszcze alternatywa: upcycling. Sukienka z męskiej koszuli lub kilku bawełnianych t-shirtów? Nowa wersja spodni kupionych lata temu? Postaw na pomysł i wykonanie. Jeśli nie umiesz szyć – poproś o pomoc krawcową. Albo skorzystaj z oferty upcyclingowych projektantów, którzy przywracają funkcjonalność  i nadają nowe formy niechcianym fragmentom garderoby. Jedną z nich jest Monika Ptaszek, założycielka brandu PtASZEK. – Od zawsze zajmowałam się “przeróbstwem” własnych rzeczy, ale zupełnie nieświadomie. Ale jedna z moich klientek zainspirowała mnie, by wprowadzić upcycling do kolekcji – wyjaśnia łódzka projektantka. Kolekcja PtASZEK RE’ HC,  to linia pojedynczych, jedynych w swoim rodzaju strojów szytych na zasadzie upinania na manekinie i starego, dobrego Haut-Couture. – Ręczne szycie, piękne tkaniny, jedwabie, żakardy i denim ręcznie odbarwiany i przerabiany, prawie wszystkie materiały pochodzą z odzysku. Stylizacji dopełniają maski i opaski na głowę z recyklingowego papieru. Biżuteria do kolekcji została zaprojektowana i wykonana przez Marcina Podbielski-Kowalski, ze zużytych szprych rowerowych. Piękne agrafki‚ szprychówki’ w różnorodnych kształtach i formach. Totalny recycling! – podkreśla projektantka

Co sekundę gdzieś na świecie jest spalana, lub trafia na wysypisko śmieci ciężarówka pełna tekstyliów. W ten sposób kończą swój żywot miliardy sztuk odzieży rocznie, które jeszcze do niedawna kusiły klientów „sieciówek”. Pogoń marek za nowością uderza w pierwszej kolejności w samą jakość wyrobów. Po kilku praniach kolory bledną, tkaniny kurczą się i przecierają. Kolejna wypłata i znów zakupy pod dyktando stylistek z wydawnictw hojnie opłacanych przez liderów przemysłu modowego.

Pozostało 89% artykułu
Styl
Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady