Biuro architektoniczne Normana Fostera zaprezentowało projekt „tymczasowego” budynku angielskiego parlamentu w Londynie. Do tego obiektu mieliby się przenieść członkowie Izby Gmin na czas koniecznego remontu Westminsteru
O tym, że budynek parlamentu w Londynie pilnie wymaga remontu, wiadomo od dawna. Ludzie, którzy pracują w Pałacu Westminsterskim, opowiadają o pękających rurach i szczurach biegających po pomieszczeniach, a fachowcy alarmują, że z budynku trzeba pilnie usunąć azbest.
Czytaj też: Atak hakerów na znane studio architektoniczne, chcieli okupu
Siedziba angielskiego parlamentu w Londynie jest w dość opłakanym stanie i pilnie wymaga odnowienia. Koszt modernizacji wycenia się na ok. 4 miliardy funtów. Remont miałby rozpocząć się w 2025 roku i potrwać sześć lat.
Tak wygląda projekt tymczasowego budynku parlamentu w Londynie
Parlamentarzyści nie mogą jednak zawiesić prac na czas remontu, więc niezbędny jest obiekt tymczasowy, do którego przeniesie się parlament i cały aparat urzędniczy.
Swój projekt przejściowego parlamentu przedstawiło biuro architektonicznego Normana Fostera, laureata Nagrody Pritzkera. Anglik słynie z wizjonerskich konstrukcji i nie inaczej jest tym razem.
Tymczasowy parlament w wydaniu biura Foster+Partners to przezroczysta i szklana konstrukcja przypominająca ogromne iglo. Wewnątrz miałaby się zmieścić wierna replika sali, w której obradują na co dzień członkowie Izby Gmin, a także pomieszczenia dla urzędników wspomagających pracę parlamentu. Całość przykrywałaby kopuła ze szkła pancernego i stali.
Parlament w Londynie: Pałac Westminsterski do remontu
Tymczasowy parlament miałby stanąć kilkaset metrów od XIX-wiecznego Pałacu Westminsterskiego. Koszt wykonania ocenia się na ok. 300 milionów funtów. To mniej niż proponowane wcześniej rozwiązanie – przeniesienie angielskiego parlamentu do Richmond House, jednego z rządowych budynków w dzielnicy Whitehall w Londynie.
Tymczasowa konstrukcja zaproponowana przez biuro Normana Fostera ma nadawać się do ponownego wykorzystania, więc wydatek w wysokości 300 milionów funtów nie zostanie zmarnowany.
Krytycy tego rozwiązania wskazują jednak, że bardziej rozsądnym wyjściem byłaby przebudowa istniejących obecnie obiektów rządowych, a nie stawianie całkiem nowej konstrukcji, nawet jeśli byłoby to tańsze rozwiązanie.
Kim jest Norman Foster?
Foster to jeden z najsłynniejszych architektów naszych czasów. Razem z wieloma innymi (m.in. Frankiem Gehrym, Danielem Liebeskindem czy Santiago Calatravą) tworzy grono tzw. „starchitektów”, wziętych projektantów, którzy zlecenia zawdzięczają sławie zbudowanej na bardzo odważnych realizacjach.

Norman Foster najbardziej znany jest z przebudowy budynku berlińskiego Bundestagu, ma też na koncie spektakularny most Millau we Francji, a także wiele realizacji dla Apple’a, między innymi salon tej firmy w Nowym Jorku, czy siedzibę Apple’a w Cupertino w Kalifornii. W Polsce biuro Normana Fostera zaprojektowało warszawski biurowiec Metropolitan przy Placu Piłsudskiego.