Polki zaprojektowały wnętrza hotelu w Estonii. „Wada stała się atutem”

Polskie projektantki z warszawskiej pracowni Aure Studio opracowały wnętrza hotelu Mercure Tallinn w stolicy Estonii. – Projekt nawiązuje do estońskiej przyrody, która ma w sobie coś wręcz bajkowego – mówi Martyna Wojtasik, architektka i założycielka Aure Studio.

Publikacja: 06.06.2025 15:00

Autorką instalacji ze szkła we wnętrzach hotelu jest Edyta Barańska, założycielka pracowni Barańska

Autorką instalacji ze szkła we wnętrzach hotelu jest Edyta Barańska, założycielka pracowni Barańska Design.

Foto: Moodauthors

Hotel Mercure Tallinn ma na koncie wiele międzynarodowych nagród. Jego wyrafinowane, a zarazem przytulne wnętrza czerpią inspiracje z natury i ze starych estońskich legend. Projekt wnętrz to wspólne dzieło polskich architektek i artystów.

Mercure Tallinn w Estonii. Projekt pracowni Aure Studio z Warszawy

Dość surowa bryła hotelu Mercure Tallinn z betonu i szkła skrywa niezwykłe wnętrza, które zaprojektowały architektki z warszawskiej pracowni Aure Studio. Projekt odzwierciedla ideę, zgodnie z którą współczesny hotel to nie tylko miejsce na nocleg, ale również na snucie ciekawej, budzącej emocje historii.

Czytaj więcej

Luksusowa willa wtopiona w skarpę nad Wisłą. Nowy projekt znanych architektów

Tworząc aranżację wnętrz hotelu, architektki z Aure Studio inspirowały się estońską przyrodą, a także znajdującym się niedaleko jeziorze Ülemiste, z którym wiąże się kilka lokalnych legend, między innymi o „Głazie Lindy” i „Starcu z Ülemiste”. Projekt wpisuje się w nieco tajemniczą atmosferę estońskiego krajobrazu, a kreatywnie wykorzystane materiały, barwy i gra świateł nawiązują do świata podwodnego.

Foto: Moodauthors

Bliski naturze klimat wnętrz podkreślają organiczne kształty mebli, drewniane stoliki przywodzące skojarzenia z nenufarami i metalowe detale o nieregularnej fakturze. Kluczowe jest jednak kreatywne opracowanie szkła, które odgrywa w całym projekcie szczególnie ważną rolę.

Foto: Moodauthors

„Estońska przyroda ma w sobie coś mistycznego, wręcz baśniowego” – mówi Martyna Wojtasik, architektka i założycielka Aure Studio. „Z jednej strony mamy tu industrialną bryłę hotelu z surowym betonem i wielkoformatowymi przeszkleniami, a z drugiej – chcieliśmy wprowadzić miękkość, światło i organiczne formy, by zrównoważyć tę surowość i zbudować atmosferę przytulności”.

Foto: Moodauthors

Duże przeszklenia początkowo stanowiły wyzwanie. Do wnętrza wpadało mnóstwo światła, co nie było zbyt komfortowe. Architektki rozwiązały ten problem, instalując ażurowe panele i transparentne zasłony, które stały się istotnym elementem aranżacji.

„Światło przez cały dzień rysuje na ścianach nowe wzory, wnętrze zmienia się, zaskakuje. Wada stała się atutem” – tłumaczy Martyna Wojtasik.

Hotel Mercure Tallinn: prestiżowe nagrody za design

Wnętrza hotelu zdobią prace polskich artystek i artystów. Autorką instalacji ze szkła jest Edyta Barańska, założycielka pracowni Barańska Design.

Foto: Moodauthors

We foyer znajduje się kompozycja z ręcznie formowanego szkła, która nawiązuje do ławicy ryb. W restauracji natomiast zawieszono efektowną płaskorzeźbę o długości blisko 2,5 metra, kojarzącą się z taflą wody i podwodną roślinnością.

Kluczowym elementem całej przestrzeni jest szklany bar autorstwa Edyty Barańskiej. Jego struktura i kolorystyka przypomina algi i glony – i zmienia swój wygląd w zależności od pory dnia oraz kąta padania światła. Oprócz tego, że pełnieni swoją podstawową funkcję, staje się pełnoprawnym dziełem sztuki.

Foto: Moodauthors

„Ten blat to właściwie rzeźba użytkowa” – mówi Edyta Barańska. „Zależało mi, żeby nie tylko spełniał funkcję praktyczną, ale też opowiadał historię. W tafli szkła widać ruch, głębię – jakby pod wodą coś żyło, falowało. Inspiracją były algi i podwodne zarośla, które znałam z własnych obserwacji”.

Foto: Moodauthors

Projekt wnętrz hotelu Mercure Tallinn ma na koncie kilka ważnych nagród. W 2023 roku otrzymał platynowe odznaczenia na MUSE Design Awards w kategoriach „Interior Design – Hospitality” i Hotel & Resorts oraz nagrodę LIV Hospitality Design 2023.

Hotel Mercure Tallinn ma na koncie wiele międzynarodowych nagród. Jego wyrafinowane, a zarazem przytulne wnętrza czerpią inspiracje z natury i ze starych estońskich legend. Projekt wnętrz to wspólne dzieło polskich architektek i artystów.

Mercure Tallinn w Estonii. Projekt pracowni Aure Studio z Warszawy

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Architektura
Słynny opuszczony dworzec w nowej roli. W środku zacznie działać luksusowy hotel
Architektura
Brutalistyczna „maczuga” powraca w nowej odsłonie. Betonowy symbol Mediolanu
Architektura
Pływające osiedle. Największy tego typu projekt deweloperski w Europie
Architektura
Jeden z najpiękniejszych wieżowców świata na sprzedaż. Kto kupi ikonę art deco?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Architektura
Dom jak bryła lodu. Minimalistyczna willa na „krakowskim Beverly Hills”