Postrach muzeów. Ukraiński marszand oskarżony o kradzież słynnych dzieł sztuki

We Francji ruszył proces ukraińskiego handlarza dziełami sztuki oskarżonego o to, że przez lata okradał francuskie muzea. Szczególnie upodobał sobie dzieła impresjonistów, a jego najważniejszą „zdobyczą” był obraz Paula Signaca wart 1,5 mln euro.

Publikacja: 01.02.2023 15:36

Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy, skąd Wadim Hużwa ukradł obraz Paula Signaca, ma w swoich zbiorach m.i

Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy, skąd Wadim Hużwa ukradł obraz Paula Signaca, ma w swoich zbiorach m.in. dzieła Modliglianiego czy Maneta.

Foto: Berthold Werner, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Skradzione pięć lat temu z Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy dzieło „Wejście do portu w La Rochelle" to olejny obraz z 1915 roku. Cenna praca francuskiego neoimpresjonisty Paula Signaca przedstawia łodzie u wejścia do portu we francuskim mieście La Rochelle.

Ukraiński marszand przed sądem we Francji

24 maja 2018 roku obraz, który był częścią ekspozycji Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy, w tajemniczych okolicznościach zniknął ze ściany galerii. Jak później ujawniono w toku śledztwa, trzej mężczyźni za pomocą nożyc do cięcia pudeł wycięli płótno z ramy, zwinęli je i niezauważeni opuścili muzeum.

Czytaj więcej

Finał „napadu stulecia” w Grecji. Złodziej obrazu Picassa usłyszał wyrok

O odzyskaniu dzieła oraz ujęciu przestępców poinformowano dopiero rok później. Okazało się, że obraz został wywieziony na Ukrainę. Podczas przeszukiwania domu podejrzanego o morderstwo mężczyzny w Kijowie, odnaleziono je w szafie. Właściciel przeszukanego domu podkreślał jednak, że jest niewinny i twierdził, że za kradzieżą dzieła, którego wartość szacuje się na 1,5 mln euro, stoi inny Ukrainiec – handlarz dziełami sztuki Wadim Hużwa. Służby postanowiły wówczas zbadać sprawę – tym bardziej, że mężczyzna był im już dobrze znany.

„Wejście do portu w La Rochelle" obraz Paula Signaca z 1915 roku, zdaniem Francuzów, który zniknął z

„Wejście do portu w La Rochelle" obraz Paula Signaca z 1915 roku, zdaniem Francuzów, który zniknął z muzeum w Nancy w 2018 roku, a rok później odnaleziono go w Ukrainie.

Paul Signac, domena publiczna, Wikimedia Commons

- Otrzymaliśmy informacje o grupie ludzi poszukującej nabywców obrazów skradzionych w Europie w zeszłym roku - mówił wówczas przedstawiciel ukraińskiej policji, Serhij Tychonow. - Podczas przeszukiwań odnaleziono wiele dzieł sztuki, w tym poszukiwany obraz Signaca. Współpracujemy z naszymi austriackimi kolegami, by sprawdzić ewentualne powiązania tej grupy przestępczej z niedawną kradzieżą w Wiedniu obrazu Auguste'a Renoira.

Marszand z zamiłowaniem do impresjonistów

Jak ustaliły służby, gdy policja prowadziła sprawę zaginięcia obrazu Paula Signaca, wspomniany Wadim Hużwa przebywał w austriackim zakładzie karnym. Mężczyzna odbywał wówczas karę więzienia za… kradzież dzieła Augusta Renoira, współtwórcy i jednego z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

Podejrzany o kradzież dwóch obrazów Hużwa, którego proces odbywa się obecnie we Francji, utrzymuje, że jest niewinny oraz że „został wrobiony”. – Nie wiem, jak mógłbym mieć z tym coś wspólnego – mówił podczas rozmowy, którą przeprowadził z agencją Associated Press w sądzie. – Nie macie żadnych dowodów na swoje zarzuty – zwracał się do prokuratora.

Tę samą narrację prowadzi także prawniczka handlarza dziełami sztuki, Samira Boudiba. – Nie ma go na filmie z monitoringu. Widać tam tylko trzy osoby, których nie można zidentyfikować. Wideo pokazuje jedynie czas, w którym został skradziony obraz. Obwinia się go o kradzież obrazu we Francji, co jest dziwne. Nie nawiązujemy do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ale uważamy, że to spisek – powiedziała.

Sprawa sądowa Wadima Hużwy dotyczy także zarzutów związanych z kradzieżami innych dzieł sztuki we Francji, w tym obrazów Eugene'a Boudina, Giorgio De Chirico i Eugene'a Galien-Laloue.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda