Materiał powstał we współpracy z marką PORSCHE

"Logo Porsche"

sukces.rp.pl

Doświadczenia kolekcjonujemy równie chętnie jak przedmioty. Klejnotem w mojej kolekcji doświadczeń jest jazda samochodem na pełnej prędkości przez prostą startową toru Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. To zdarzenie, które długo się pamięta – przyspieszenie przy wyjściu z zakrętu, samochód mknący centymetry od betonowej bandy oddzielającej pit lane od toru, charakterystyczny ryk silnika Porsche za plecami, pęd powietrza i asfalt w okamgnieniu znikający pod kołami, a w oddali – wyłaniający się zakręt nr 1.

Gdy po raz pierwszy wyjeżdżasz na prostą startową toru, w głowie masz mętlik. Liczba bodźców cię przytłacza. Gdy robisz to po raz kolejny, skupiasz się na tej niesamowitej chwili. Szybko przychodzi też zmiana – starasz się myśleć jak kierowca wyścigowy. Zależy ci na jak najlepszym wyjściu z ostatniego zakrętu przed prostą, w głowie analizujesz tor jazdy, szukasz punktu hamowania przed zakrętem numer 1, skanujesz go wzrokiem i planujesz, jak go pokonasz. 

To właśnie efekty szkolenia na torze pod okiem fachowców. W ten sposób zyskujesz bezcenną wiedzę, której w inny sposób nie można przekazać. Kompleksowy trening w doskonałym samochodzie sportowym, w towarzystwie najlepszych instruktorów przynosi efekty. Zaczynasz lepiej panować nad samochodem, umiesz przewidywać jego reakcje i wiesz, jak na nie odpowiedzieć. Stajesz się kimś innym jako kierowca.

Porsche Experience: bezcenne doświadczenie 

W Polsce nie ma zbyt wielu profesjonalnie przygotowanych torów wyścigowych, na którym, w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach można uczyć się jazdy sportowej. Na dobrą sprawę – jest tylko jeden taki obiekt, Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. To nowy tor, który kilka lat temu powstał obok małego lotniska. Ten obiekt jest doskonale ukryty w śląskich lasach, nowoczesny, komfortowy i świetnie przygotowany do prowadzenia treningów torowych. Właśnie tam Porsche od kilku lat organizuje wydarzenia z cyklu Porsche Experience. Silesia Ring stała się dla tej marki jednym z najważniejszych obiektów szkoleniowych w Europie – na Opolszczyznę regularnie przyjeżdżają klienci z całego regionu Europy Środkowej.

Podczas jazdy na torze można przekonać się, jak wielu rzeczy wciąż nie wiesz o samochodach i fizyce jazdy. Dopiero w czasie szkolenia zaczynasz rozumieć, ile znaczy sekunda, bo tu każdy błąd to oznacza utratę dziesiątych części sekundy, a podczas jednego przejazdu możesz popełnić milion błędów. Za wolne wyjście z zakrętu, za wczesne hamowanie, zły tor jazdy, zbyt szybka reakcja, zbyt wolna reakcja, zła ocena sytuacji, zbyt gwałtowne ruchy kierownicą…

Takich sytuacji może być milion. Jak pokonać okrążenie toru szybciej? Jak popełniać mniej błędów? To proste, trzeba trenować, czyli powtórzyć ćwiczenie. Właśnie to dają szkolenia Porsche Experience. Na szczęście instruktorzy są cierpliwi, ale trening na torze to ciężka walka. Wysiadając z auta po całym dniu nauki, czujesz się, jak po solidnym crossficie. Pot z ciebie cieknie, mięśnie masz obolałe od walki z przeciążeniami, a w głowie szum.

Porsche Experience: jak zacząć?

Cały cykl Porsche Experience skonstruowany jest jak drabinka, po której kierowca wspina się, zdobywając kolejne umiejętności i wiedzę na temat panowania nad samochodem podczas jazdy na torze. 

Punktem wyjścia jest Porsche On Track – to program dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Porsche. Jest okazją do poznania możliwości samochodów z oferty Porsche, a także do zrozumienia, jak należy pokonywać rozmaite odcinki toru. 

Kolejny krok to Porsche Track Experience: Precision. To jednodniowe szkolenie pozwoli popracować nad umiejętnościami jazdy po torze wyścigowym, przy okazji poznając całą gamę modeli Porsche. 

Wyżej jest Porsche Track Experience: Performance – to już dwudniowy cykl dla kierowców, którzy oswoili się z torem wyścigowym i chcą zrobić kolejny krok w jeździe sportowej, dzięki pomocy instruktorów, którzy przekazują swoją wiedzę uczestnikom zajęć. 

Całość wieńczy Porsche Track Experience Master – program zaawansowany, podczas którego uczestnicy prowadzą wyłącznie sportowe modele Porsche. Celem tego kursu jest zapoznanie kierowców ze specyfiką wyścigów samochodowych i przygotowanie do samodzielnej jazdy po torze. Certyfikat programu Master (podobnie jak wszystkie pozostałe) uznawany jest przez centra szkoleniowe Porsche na całym świecie. To rodzaj nieformalnego wyścigowego prawa jazdy, które potwierdza umiejętności kierowcy zdobyte podczas szkoleń Porsche Experience.

Porsche Experience: zmień myślenie

Tych umiejętności nie da się jednak zdobyć samodzielnie. Potrzebni są doświadczeni instruktorzy umiejący dzielić się wiedzą. Podczas kursów na torze Silesia Ring uczestników szkoli doświadczona ekipa kierowców, którzy sportową jazdę samochodem opanowali w sposób mistrzowski. Wielu z nich startowało w wyścigach i w rajdach, więc są ekspertami w swojej dziedzinie. Małe grupy uczestników pozwalają na bezpośredni kontakt z instruktorem i wymianę doświadczeń na temat tego, jak lepiej kontrolować samochód podczas jazdy sportowej.

Jak zapanować nad grupą kierowców mających do dyspozycji szybkie samochody? Brzmi to groźnie, ale całe szkolenie przebiega niesłychanie płynnie, bezpiecznie i – co najważniejsze – każdy jego element jest starannie przemyślany i przygotowany. Na torze Silesia Ring nie chodzi przy tym o zajęcia teoretyczne. Instruktorzy spędzają z uczestnikami czas przede wszystkim na torze, koncentrują się na tym, by każdy wyniósł ze szkolenia konkretną wiedzę. Jazda na granicy przyczepności opon? Pokonywanie zakrętów? Wychodzenie z poślizgu? Technika jazdy sportowej? Po jednym dniu poszczególne odcinku toru w Kamieniu Śląskim śnią się uczestnikom szkolenia, a każdy z zakrętów pamiętają oni lepiej niż drogę do własnego domu. Właśnie o to chodzi w tych szkoleniach – zdobyta wiedza ma zmienić się w nawyk, stać się odruchem.

Piloci powiadają, że gdy po raz pierwszy odrywasz się od Ziemi, zmienia się twoje myślenie. Tak samo jest z jazdą na torze. Po szkoleniu Porsche Experience zaczynasz zupełnie inaczej postrzegać prowadzenie samochodu. Lepiej rozumiesz zachowanie pojazdu podczas manewrów, umiesz przewidywać zdarzenia na drodze, jesteś bardziej świadomy tego, co może nastąpić. A przy tym marzysz o tym, by wrócić na tor i znowu poczuć te emocje, gdy z zakrętu wychodzisz na prostą startową, banda jest blisko, a ty czujesz ryk silnika Porsche za swoimi plecami.

Materiał powstał we współpracy z marką PORSCHE

""

sukces.rp.pl