„Terapeutyczne lenistwo” będzie trendem 2025 roku. Pokolenie zmęczonych ma dość

Zdaniem ekspertów rok 2025 minie nam pod znakiem zjawiska, które nazwano „terapeutycznym lenistwem”. Na czym polega ten zyskujący popularność trend, który łączy generacje – od pokolenia Z przez milenialsów po pokolenie X?

Publikacja: 17.01.2025 16:10

Zdaniem ekspertów z firmy analitycznej WGSN „terapeutyczne lenistwo” będzie jednym z wiodących trend

Zdaniem ekspertów z firmy analitycznej WGSN „terapeutyczne lenistwo” będzie jednym z wiodących trendów obecnego roku.

Foto: Akanda Kilicarslan Unsplash

Na początku roku zwykle stawiamy sobie nowe, ambitne postanowienia. Tymczasem zdaniem analityków z agencji WGSN, zajmującej się między innymi analizą trendów, rok 2025 minie pod znakiem świadomego, „terapeutycznego” nicnierobienia. Zyskujący coraz większą popularność hedonistyczny trend w duchu anti-wellness eksperci nazwali „terapeutycznym lenistwem”.

Noworoczne postanowienie na 2025 rok: „terapeutyczne lenistwo”

Wielokrotnie pisaliśmy o chronicznym zmęczeniu, niewyspaniu i wypaleniu zawodowym, które doskwierają coraz większej liczbie ludzi, zwłaszcza pracownikom korporacji. Cytowaliśmy raporty opisujące rozmaite sposoby na radzenie sobie z tymi problemami.

Na fali tych i innych problemów wśród pracowników różnych szczebli popularne stały się takie trendy jak „Quiet quitting”, „Soft quitting” czy „Lazy girl job”, które sprowadzają się do dawania z siebie mniej w pracy. Wiecznie niewyspani i przebodźcowani ludzie o bardziej zasobnych portfelach wpłynęli na rozwój specyficznego segmentu branży hotelarskiej, która koncentruje się na zapewnieniu gościowi jak najlepszego snu i skutecznego „resetu” – ten trend również szeroko opisywaliśmy.

Czytaj więcej

Pokolenie Z stawia na zakupowy detoks. Radykalny trend noworoczny podbija sieć

Tymczasem eksperci z firmy analitycznej WGSN dostrzegli, że na znaczeniu zyskuje zjawisko, w które wpisują się nie tylko najzamożniejsi, ale znacznie szersze grono zmęczonych i niewyspanych. Nazwali je „terapeutycznym lenistwem” (ang. „Therapeutic Laziness”).

Na czym polega „terapeutyczne lenistwo”? Specjaliści z WGSN wyjaśniają to w swoim najnowszym raporcie, w którym opisują kilka zjawisk wpisujących się w szeroko pojęty styl życia. Ich zdaniem w 2025 roku to właśnie te trendy w największym stopniu wpłyną na to, w jaki sposób będziemy spędzać wolny czas – i wydawać swoje pieniądze.

Świadome nicnierobienie: sposób na zmęczenie i wypalenie zawodowe

Autorzy raportu zauważają, że „terapeutyczne lenistwo” ma sporo wspólnego ze spędzaniem długich godzin w łóżku i nie wykonywaniem w tym czasie żadnej produktywnej czynności. Do praktyki tej przylgnęło określenie „bed rotting”.

„Terapeutyczne lenistwo” to jednak bardziej świadoma forma spędzania czasu w łóżku czy na kanapie. Zawiera ona w sobie bowiem pewien pierwiastek produktywności, na której jednak nie korzysta nikt inny oprócz nas samych.

Eksperci definiują owo nowe podeście do nicnierobienia jako „wyrafinowany rytuał pielęgnacyjny z dużą dawką hedonizmu”. Łóżko (lub wygodna kanapa) staje się centrum domowego ośrodka wellness, w którym zażywamy terapeutycznego wypoczynku i fundujemy sobie rozmaite zabiegi wspierające nasze zdrowie, urodę, a nade wszystko – dobrostan psychiczny.

W trakcie owych rytuałów praktykujący „terapeutyczne lenistwo” sięgają po produkty do pielęgnacji skóry i włosów o zapachach, które dodatkowo poprawiają nastrój i wspierają dobry sen. Chodzi nie tylko kosmetyki, ale również o rozmaite urządzenia i gadżety pielęgnacyjne, których na rynku jest coraz więcej.

W tym samym czasie po prostu relaksujemy się, mając pod ręką jakiś zdrowy napój i smakołyki. W domowym spa „terapeutycznego leniucha” nie brakuje też odpowiedniej pościeli spryskanej pachnącą mgiełką o właściwościach relaksacyjnych i poprawiających nastrój.

Zdaniem autorów raportu jakościowy sen stanowi jeden z kluczowych elementów „terapetycznego lenistwa”. Zauważają oni, że częścią całego zjawiska jest również rozwój wyspecjalizowanych ośrodków hotelowych i spa dla niewyspanych, o których była mowa na początku artykułu. Z dużą dozą pewności można więc stwierdzić, że zaawansowana turystyka dla niewyspanych będzie rozwijać dalej.

Na początku roku zwykle stawiamy sobie nowe, ambitne postanowienia. Tymczasem zdaniem analityków z agencji WGSN, zajmującej się między innymi analizą trendów, rok 2025 minie pod znakiem świadomego, „terapeutycznego” nicnierobienia. Zyskujący coraz większą popularność hedonistyczny trend w duchu anti-wellness eksperci nazwali „terapeutycznym lenistwem”.

Noworoczne postanowienie na 2025 rok: „terapeutyczne lenistwo”

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Społeczeństwo
Enklawa luksusu obok rezydencji Trumpa. Miliarder przejmuje nieruchomości
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Społeczeństwo
„Brytyjski zgryz” podbija szołbiznes. Hollywoodzki uśmiech w odwrocie
Społeczeństwo
Najszczęśliwsze kraje na świecie. Polska rekordowo wysoko, USA rekordowo nisko
Społeczeństwo
Ile trzeba mieć, by czuć się bogatym w Polsce? Pokolenie Z mówi jednym głosem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z wydaje pieniądze? Nowy raport: Ma być drogo i luksusowo
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście