Media codziennie bombardują nas informacjami, które nie napawają optymizmem, a tempo współczesnego świata nie daje ani czasu, ani energii na zmianę stylu życia na nieco zdrowszy. W rezultacie ludzie odczuwają permanentne zmęczenie psychiczne, które doczekało się nawet określenia: „hiperwyczerpanie” lub, jak wolą Anglosasi: „Hyper fatigue”.
Czego objawem jest hiperwyczerpanie?
Jesienią 2022 roku redakcja popularnego brytyjskiego słownika Collinsa (Collins Dictionary) określiła „permakryzys” słowem roku. Redaktorzy słownika definiują to zjawisko jako „przedłużający się okres niestabilności i braku bezpieczeństwa, który w szczególności jest rezultatem serii katastrofalnych wydarzeń”.
Mniej więcej w tym samym czasie eksperci z firmy badawczej Mintel zauważyli zjawisko, które nazwali „hiperwyczerpania” (ang. hyper fatigue). Z opublikowanego przez nich raportu wynikało, że prawie połowa dorosłych respondentów w przeciągu ostatnich 12 miesięcy odczuwała długo utrzymujący się stres, 38 procent – lęk i niepokój, 22 procent – zmęczenie psychiczne, zaś 20 procent – wypalenie zawodowe.
Czytaj więcej
Wśród młodych pracowników pojawiło się nowe zjawisko. „Shift shock” może być silnym impulsem do rezygnacji z nowej pracy. Jakie jest źródło tego zjawiska?
Aktualność zjawiska hiperwyczerpania eksperci Mintela zawarli również w swoim najnowszym raporcie prognozującym najważniejsze trendy społeczne i konsumenckie na 2024 rok. Czym w takim razie jest hiperwyczerpanie?