„Hiperwyczerpanie”: epidemia wiecznie zmęczonych. Ludzkość ogarnia nowe zjawisko

Żyjemy w erze „hiperwyczerpania”. To zjawisko staje się coraz powszechniejsze i, jak podkreślają eksperci, jest objawem szerszego problemu. Na czym polega to zjawisko, które boleśnie odczuwa wielu z nas?

Publikacja: 20.03.2024 12:32

Wśród przyczyn hiperwyczerpania eksperci wymieniają przeładowanie treściami w mediach społecznościow

Wśród przyczyn hiperwyczerpania eksperci wymieniają przeładowanie treściami w mediach społecznościowych i informacjami o postępującym kryzysie gospodarczym i kolejnych wojnach. Do inflacji i rosnących kosztów życia dochodzi niestabilna sytuacja geopolityczna, a także coraz bardziej widoczny kryzys klimatyczny.

Foto: l Ch/ Unsplash

Media codziennie bombardują nas informacjami, które nie napawają optymizmem, a tempo współczesnego świata nie daje ani czasu, ani energii na zmianę stylu życia na nieco zdrowszy. W rezultacie ludzie odczuwają permanentne zmęczenie psychiczne, które doczekało się nawet określenia: „hiperwyczerpanie” lub, jak wolą Anglosasi: „Hyper fatigue”.

Czego objawem jest hiperwyczerpanie?

Jesienią 2022 roku redakcja popularnego brytyjskiego słownika Collinsa (Collins Dictionary) określiła „permakryzys” słowem roku. Redaktorzy słownika definiują to zjawisko jako „przedłużający się okres niestabilności i braku bezpieczeństwa, który w szczególności jest rezultatem serii katastrofalnych wydarzeń”.

Mniej więcej w tym samym czasie eksperci z firmy badawczej Mintel zauważyli zjawisko, które nazwali „hiperwyczerpania” (ang. hyper fatigue). Z opublikowanego przez nich raportu wynikało, że prawie połowa dorosłych respondentów w przeciągu ostatnich 12 miesięcy odczuwała długo utrzymujący się stres, 38 procent – lęk i niepokój, 22 procent – zmęczenie psychiczne, zaś 20 procent – wypalenie zawodowe.

Czytaj więcej

Pracodawcy mają problem. „Shift shock”: nowe zjawisko wśród młodych pracowników

Aktualność zjawiska hiperwyczerpania eksperci Mintela zawarli również w swoim najnowszym raporcie prognozującym najważniejsze trendy społeczne i konsumenckie na 2024 rok. Czym w takim razie jest hiperwyczerpanie?

Syndromu tego nie należy mylić z funkcjonującym od lat w medycynie zespołem chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome, CFS). Choć ma on doniosłe konsekwencje dla psychiki, to jego charakter jest stricte fizjologiczny.

Hiperwyczerpanie dotyczy psychiki. Wśród jego przyczyn eksperci wymieniają przeładowanie treściami w mediach społecznościowych i informacjami o postępującym kryzysie gospodarczym i kolejnych wojnach. Do inflacji i rosnących kosztów życia dochodzi niestabilna sytuacja geopolityczna, a także coraz bardziej widoczny kryzys klimatyczny.

Swój wkład ma również dynamiczny rozwój najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Ta ostatnia zaczęła grozić utratą miejsc pracy w niektórych branżach, odpowiada też za szerzenie się różnych form dezinformacji, w tym deepfake’ów.

W efekcie ludzie odczuwają przytłoczenie złymi myślami, apatię, brak poczucia sprawczości i nadziei na lepsze jutro. Co więcej, z raportu Mintela wynika, że dwóch na pięciu respondentów przyznało, iż chętniej pospaliby godzinę dłużej niż spędzili ten czas z przyjaciółmi lub rodziną, przez co jeszcze bardziej pogrążają się w abulii, czyli braku motywacji do podejmowania jakichkolwiek aktywności.

Brak energii i ciągłe zmęczenie: jakie sobie poradzić?

Czy zatem odcięcie się od przytłaczającej rzeczywistości, czyli swego rodzaju emigracja wewnętrza, będzie remednium na hiperwyczerpanie? Niekoniecznie. Co więcej, istnieje dla nas mimo wszystko światełko nadziei.

W swoim najnowszym raporcie eksperci z Mintela zauważają, że stopniowo następuje pewien przełom: ludzie zaczynają się wybudzać z marazmu. Badacze przewidują, że w 2024 roku w większym stopniu skupimy się na własnych potrzebach, podejmiemy też próby odbudowy i zacieśnienia relacji z innymi ludźmi.

Jednym z kluczowych przejawów tego zjawiska zdaniem ekspertów będzie zrewidowanie relacji ludzi ze światem technologii, a także jego roli w życiu użytkowników. Zamiast spędzać długie godziny przed ekranami, ludzie będą starać się odzyskać swój cenny czas i przeznaczać go na bardziej wartościowe aktywności.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem