Niektórzy mówią, że sierpień jest w roku tym samym, czym niedziela w tygodniu. Ósmy miesiąc to czas, kiedy wielu ludzi odczuwa smutek z powodu odchodzącego lata, któremu dodatkowo towarzyszy dojmujący lęk przed zbliżającymi się chłodnymi miesiącami i słotą. Jakie jest podłoże tego zjawiska?
Na czym polega zjawisko „August Blues”?
Pogoda ma ogromny wpływ na nasze życie. Niedawno na łamach „Sukcesu” pisaliśmy o badaniu, które udowadnia, że zmiany pór roku pociągają za sobą dość znaczące, sezonowe zmiany niektórych poglądów, co potencjalnie może wpływać na takie aspekty życia społecznego jak wyniki wyborów.
Czytaj więcej
Generacja Z stawia na bardziej minimalistyczny styl życia. Coraz częściej w odniesieniu do młodego pokolenia używa się pojęcia „podkonsumpcja”. Co oznacza to określenie?
W sierpniu ludzie żyjący w naszej strefie klimatycznej stoją u progu kolejnej zmiany pory roku. Robi się coraz chłodniej, dni stają się coraz krótsze, a w przypadku uczniów i studentów zbliża się koniec wakacyjnej laby.
W rezultacie wielu ludzi odczuwa dojmujący smutek i nostalgię. Anglosascy psycholodzy znaleźli na ten specyficzny stan psychiczny nieformalne określenie: „August Blues”. W wolnym tłumaczeniu oznacza ono „sierpniową melancholię”.