Śpimy coraz krócej i coraz gorzej. Najbardziej niewyspana jest generacja Z

Jakość snu pogarsza się z roku na rok na całym świecie – wynika z globalnego badania zleconego przez Samsunga. Nie wszyscy śpią tak samo – kobiety wysypiają się gorzej od mężczyzn, młodzi gorzej od swoich rodziców. Problemy ze snem mają też emeryci.

Publikacja: 01.12.2023 07:26

Średnia długość snu spadła w skali całego świata z siedmiu godzin i trzech minut do sześciu godzin i

Średnia długość snu spadła w skali całego świata z siedmiu godzin i trzech minut do sześciu godzin i 59 minut. Oznacza to, że generalnie śpimy krócej niż zalecane przez lekarzy siedem godzin.

Foto: Andisheh A Unsplash

Długość i jakość naszego snu z roku na rok spada — do takich niewesołych wniosków doszli analitycy z firmy Samsung. Wyniki globalnego badania na temat snu zawarli w swoim najnowszym w raporcie pod tytułem „Global Sleep Health Study”.

Śpimy coraz mniej i coraz gorzej: wyniki globalnego badania

W najnowszej edycji badania „Global Sleep Health Study” eksperci z Samsunga przeanalizowali dane dotyczące długości i jakości snu mieszkańców wszystkich kontynentów. Badanie przeprowadzono w okresie od czerwca 2022 roku do maja 2023 roku, a jego wyniki porównano z danymi, które pozyskano w ramach takiego samego badania, przeprowadzonego rok wcześniej.

Czytaj więcej

Mit na temat „cyfrowego detoksu” obalony. Nowe badanie brytyjskich naukowców

Globalnie mieszkańcy Ziemi spali średnio o cztery minuty krócej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Średnia długość snu spadła w skali całego świata z siedmiu godzin i trzech minut do sześciu godzin i 59 minut. Oznacza to, że generalnie śpimy krócej niż zalecane przez lekarzy siedem godzin.

Jeszcze jednym alarmującym zjawiskiem jest pogorszenie jakości snu, której nie należy utożsamiać z czasem spędzonym w łóżku w ciągu nocy. Bywa bowiem tak, że długo nie możemy zasnąć, wybudzamy się w środku nocy lub wczesnym rankiem, na długo przed budzikiem.

W szczególnie złej sytuacji pod tym względem znajdują się kobiety — jakość ich snu uległa znacznie większemu pogorszeniu w porównaniu z mężczyznami. Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że podobne zjawisko — choć nie w tak dużym stopniu — dotyczy również mężczyzn.

Kiepsko śpią także osoby w podeszłym wieku. Z badania wynika, że w przypadku osób powyżej 70. roku życia spadek jakości snu był niemal dwukrotnie wyższy w porównaniu z osobami po dwudziestce.

Raport na temat jakości snu: wysypiamy się tylko w weekendy

Powszechną praktyką jest odsypianie pracowitego tygodnia w weekendy. Nie jest to jednak zjawisko pozytywne i pożądane, bo ten chroniczny brak regularności w przesypianiu odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby odbija się na naszym zdrowiu. Problem ten dotyczy zwłaszcza młodych ludzi.

Jak zauważają autorzy badania, współcześni dwudziestokilkulatkowie często cierpią na przebodźcowanie, które spędza im sen z powiek. Powodem jest intensywne i długotrwałe używanie urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych.

Niedobór snu w dni powszednie jest najwyższy w gronie właśnie dwudziestokilkulatków — w weekendy odsypiają oni aż 49 minut. Wartość ta jest prawie dwa razy wyższa niż w przypadku osób po siedemdziesiątce, którzy średnio odsypiają w weekendy 29 minut.

Średnio mieszkaniec Ziemi odsypia w weekendy dodatkowe 44 minuty. Największy rozstrzał między liczbą godzin, które przesypia się w dni powszechnie a czasem snu w weekendy zauważono w krajach Europy i Ameryki Łacińskiej. W weekendy mieszkańcy tych kontynentów odsypiają odpowiednio dodatkowe 46 i 47 minut.

Pomimo tego niepokojącego trendu Europejczycy, a także mieszkańcy Ameryki Północnej nadal należą do grona mieszkańców Ziemi, którzy śpią najdłużej. Poza tymi dwoma kontynentami mieszkańcy reszty świata przesypiają średnio mniej niż rekomendowane przez lekarzy siedem godzin snu.

Jednocześnie w Ameryce Północnej zanotowano największy spadek jakości snu. Co ciekawe, Azjaci, którzy uchodzą za jednych z najbardziej zapracowanych mieszkańców naszego globu, paradoksalnie śpią najlepiej. W badanym okresie doświadczyli oni najniższego spadku jakości snu w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Długość i jakość naszego snu z roku na rok spada — do takich niewesołych wniosków doszli analitycy z firmy Samsung. Wyniki globalnego badania na temat snu zawarli w swoim najnowszym w raporcie pod tytułem „Global Sleep Health Study”.

Śpimy coraz mniej i coraz gorzej: wyniki globalnego badania

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze