Mit na temat „cyfrowego detoksu” obalony. Nowe badanie brytyjskich naukowców

Cyfrowy detoks nie przynosi jednoznacznie pozytywnych skutków dla naszej psychiki - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy przebadali zjawisko detoksu od mediów społecznościowych.

Publikacja: 14.11.2023 10:22

Autorzy badania twierdzą, że przerwa w korzystaniu z mediów społecznościowych skutkowała u badanych

Autorzy badania twierdzą, że przerwa w korzystaniu z mediów społecznościowych skutkowała u badanych spadkiem poczucia satysfakcji z życia.

Foto: Camilo Jimenez Unsplash

Dużo mówi się o szkodliwości mediów społecznościowych, zwłaszcza w kontekście przedstawicieli młodszych pokoleń. Tymczasem z najnowszych obserwacji brytyjskich naukowców wynika, że cyfrowy detoks niekoniecznie wychodzi na zdrowie.

Cyfrowy detoks: czy warto go robić?

Internet, a w szczególności media społecznościowe, pomagają ludziom być ze sobą w stałym kontakcie. Z drugiej strony – potrafią uzależnić od siebie w równie dużym stopniu, co używki. Intensywne korzystanie z social mediów może tez mieć wysoce negatywny wpływ na naszą psychikę.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

Mowa nienawiści, działalność internetowych trolli, miażdżące oceny ze strony innych, a także promowanie nierealistycznych standardów piękna powodują frustrację i przygnębienie, mogą też wpędzać w poważne kompleksy, a nawet w depresję. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób.

Od kilku lat o negatywnym wpływie mediów społecznościowych mówi się coraz głośniej. Powstaje na ten temat coraz więcej badań naukowych, które udowadniają słuszność starego powiedzenia: „co za dużo, to nie zdrowo”.

Czy drastyczne ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych rzeczywiście wychodzi nam na zdrowie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii rzuca na tę kwestię nowe światło. Wyniki ich badania pojawiły się niedawno na łamach czasopisma naukowego „Plos One”.

Cyfrowy detoks: jakie są korzyści?

W badaniu, które przeprowadzono w pierwszej połowie 2022 roku, wzięło udział 51 studentów Uniwersytetu w Durham w wieku 18-25 lat, korzystających z mediów społecznościowych przynajmniej raz dziennie. Poproszono ich o to, by przestali korzystać z social mediów przez tydzień. Co ciekawe, aż 86 procent badanych nie wytrzymało i wróciło do używania social mediów przez zakończeniem badania.

Mierzenie nastroju u badanych zaczęło się trzy dni przed rozpoczęciem tygodnia bez social mediów i trwało jeszcze cztery dni po jego zakończeniu. Uczestnicy badania codziennie wypełniali ankietę zawierającą pytania o to, czy odczuwają nudę, samotność, „głód” mediów społecznościowych, a także o subiektywną ocenę odczuwanych przez nich pozytywnych i negatywnych emocji.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy badania stwierdzili, że skutki przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych nie są ani jednoznacznie dobre, ani jednoznacznie złe. Z jednej strony bowiem po tygodniu „abstynencji” uczestnicy deklarowali mniejszy poziom złego samopoczucia i nudy. Nie narzekali też na syndrom FOMO (ang. Fear of Missing Out, czyli lęk przed przegapieniem jakiegoś wydarzenia, o którym mówiono w social mediach).

Badacze sprawdzali też, czym badani zastępują social media, do których nie mieli dostępu. Najczęściej wybierali oni gry online oraz zakupy przez internet.

Nie mając dostępu do negatywnych treści czy słownej przemocy, umysł badanych był spokojniejszy. Z drugiej jednak strony, badacze zauważyli, że odstawienie mediów społecznościowych wywarło pewien negatywny wpływ na samopoczucie uczestników badania.

Social media mają bowiem również swoje dobre strony – z kilku względów pozytywnie wpływają na psychikę użytkowników. Z pewnością łączą ludzi i poza negatywnymi bodźcami, dostarczają jednocześnie wielu pozytywnych, wiążących się z naturalną potrzebą gratyfikacji i akceptacji ze strony innych osób.

Autorzy raportu przyznają jednak, że badana grupa była zbyt mała, a okres badania zbyt krótki, by można było wyciągać definitywne wnioski na temat skutków cyfrowego detoksu, pozytywnych i negatywnych.

Dużo mówi się o szkodliwości mediów społecznościowych, zwłaszcza w kontekście przedstawicieli młodszych pokoleń. Tymczasem z najnowszych obserwacji brytyjskich naukowców wynika, że cyfrowy detoks niekoniecznie wychodzi na zdrowie.

Cyfrowy detoks: czy warto go robić?

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Raport: nieszczęśliwy jak polski nastolatek. Rekordowo niski wynik na tle Europy
Społeczeństwo
Podwójna porażka Adidasa: przegrana w sporze o prawa do trzech pasków
Społeczeństwo
„August Blues”: atak letniej melancholii. Dlaczego nie znosimy sierpnia?
Społeczeństwo
Nadchodzi epidemia samotności wśród pracowników. Eksperci biją na alarm
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Społeczeństwo
Generacja Z i „era nieufności”. Nadchodzą trudne czasy dla influencerów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki