Mieszkańcy zatłoczonych metropolii często czują się wyobcowani i samotni. Zdaniem badaczy przemożny wpływ na poczucie samotności ma poziom zatłoczenia otoczenia – ale nie tylko.
Dlaczego czujemy się samotni, choć otaczają nas ludzie?
Czym jest samotność? Psycholodzy definiują ją jako subiektywne odczuwanie izolacji społecznej i odcięcia od innych. Ten negatywny stan emocjonalny wpływa nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Z powodu samotności ludzie popadają w uzależnienia, rozwija się u nich depresja, a nawet choroby serca.
Czytaj więcej
W globalnym zestawieniu najbardziej zakorkowanych miast na świecie znalazło się siedem polskich metropolii. Kto wypadł najgorzej? Wbrew pozorom – nie chodzi o Warszawę, stolica Polski wypada całkiem nieźle w zestawieniu.
Ludzie od zawsze dążyli do tego, aby żyć w gromadzie. Okazuje się jednak, że urbanizacja, zamiast ustrzec nas przed samotnością, tylko ją wzmaga. Między innymi taki wniosek wysnuli naukowcy z Wydziału Psychologii i Neuronauk King’s College London.
Wyniki uzyskali podstawie dwuletniego badania, w którym narzędziem badawczym była specjalnie zaprojektowana aplikacja na smartfona. Raport z badania ukazał się w naukowym czasopiśmie „Nature”.