Samotność w wielkim mieście: w metropoliach żyje się nam coraz gorzej

Im więcej ludzi wokół, tym większe poczucie samotności mieszkańców miast. To wnioski z badań, które przeprowadzono wśród mieszkańców metropolii z całego świata. W dużych miastach najbadziej brakuje nam więzi z innymi.

Publikacja: 22.12.2021 10:46

Brak zieleni w miastach potęguje poczucie samotności.

Brak zieleni w miastach potęguje poczucie samotności.

Foto: Freestocks

Mieszkańcy zatłoczonych metropolii często czują się wyobcowani i samotni. Zdaniem badaczy przemożny wpływ na poczucie samotności ma poziom zatłoczenia otoczenia – ale nie tylko.

Dlaczego czujemy się samotni, choć otaczają nas ludzie?

Czym jest samotność? Psycholodzy definiują ją jako subiektywne odczuwanie izolacji społecznej i odcięcia od innych. Ten negatywny stan emocjonalny wpływa nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Z powodu samotności ludzie popadają w uzależnienia, rozwija się u nich depresja, a nawet choroby serca.

Czytaj więcej

Polskie miasto wśród najbardziej zakorkowanych na świecie. Nie jest to Warszawa

Ludzie od zawsze dążyli do tego, aby żyć w gromadzie. Okazuje się jednak, że urbanizacja, zamiast ustrzec nas przed samotnością, tylko ją wzmaga. Między innymi taki wniosek wysnuli naukowcy z Wydziału Psychologii i Neuronauk King’s College London.

Wyniki uzyskali podstawie dwuletniego badania, w którym narzędziem badawczym była specjalnie zaprojektowana aplikacja na smartfona. Raport z badania ukazał się w naukowym czasopiśmie „Nature”.

Badaczy interesowało, co konkretnie wpływa zarówno na podwyższenie, jak i obniżenie poczucia samotności. W tym celu opracowali specjalną aplikację na smartfona, która umożliwiała łatwe dotarcie do respondentów na całym świecie. W badaniu wzięło udział 756 mieszkańców Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Za pośrednictwem aplikacji naukowcy w różnym czasie wysyłali respondentom ankiety. Pytania dotyczyły między innymi tego, w jakim otoczeniu znajduje się w danym momencie badana osoba, czy ma wokół siebie dużo ludzi i czy czuje się samotna. Na podstawie zebranych danych badaczom udało się ustalić, jakie otoczenie ma negatywny wpływ na samopoczucie badanych, a jakie – negatywny.

Liczy się jakość relacji, a nie ilość – a także zieleń w mieście

Analizując uzyskane wyniki ankiet, badacze zauważyli, że poczucie samotności wśród respondentów, którzy przebywali w silnie zatłoczonych przestrzeniach, wzrastało aż o 38 procent. Autorzy raportu spostrzegli przy tym jeszcze jedną zależność.

W momencie, kiedy badani odczuwali, że znajdują się w towarzystwie godnych zaufania ludzi, którzy podzielają ich wartości i którzy ich akceptują, poczucie samotności respondentów obniżało się aż o 21 procent.

Okazuje się, więc, nie miasta same w sobie nie są złem – nie muszą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. W budowaniu naszego zdrowia psychicznego liczy się przede wszystkim jakość naszych kontaktów międzyludzkich, a nie ich ilość. A to przecież właśnie w miastach najłatwiej jest znaleźć kogoś, z kim mamy o czym porozmawiać i z kim możemy poczuć się komfortowo.

Co ciekawe, badacze zauważyli również, że dużą rolę w obniżaniu poczucia samotności wśród mieszkańców miast miał kontakt z przyrodą. Wystarczyło, aby respondenci znaleźli się w otoczeniu zieleni (na przykład w parku), aby ich poczucie samotności było aż o 28 procent niższe w porównaniu z osobami, które przebywały w przestrzeni miejskiej pozbawionej jakichkolwiek roślin.

Autorzy raportu tłumaczą to zjawisko tym, że w takich miejscach jak parki łatwiej o nawiązanie interakcji z drugim człowiekiem. Innym wytłumaczeniem jest zdaniem naukowców fakt, że przebywanie wśród żywej roślinności zwiększa u ludzi poczucie powiązania z danym miejscem – a to w konsekwencji przekłada się na redukcję poczucia samotności.

Mieszkańcy zatłoczonych metropolii często czują się wyobcowani i samotni. Zdaniem badaczy przemożny wpływ na poczucie samotności ma poziom zatłoczenia otoczenia – ale nie tylko.

Dlaczego czujemy się samotni, choć otaczają nas ludzie?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie