Samotność w wielkim mieście: w metropoliach żyje się nam coraz gorzej

Im więcej ludzi wokół, tym większe poczucie samotności mieszkańców miast. To wnioski z badań, które przeprowadzono wśród mieszkańców metropolii z całego świata. W dużych miastach najbadziej brakuje nam więzi z innymi.

Publikacja: 22.12.2021 10:46

Brak zieleni w miastach potęguje poczucie samotności.

Brak zieleni w miastach potęguje poczucie samotności.

Foto: Freestocks

Mieszkańcy zatłoczonych metropolii często czują się wyobcowani i samotni. Zdaniem badaczy przemożny wpływ na poczucie samotności ma poziom zatłoczenia otoczenia – ale nie tylko.

Dlaczego czujemy się samotni, choć otaczają nas ludzie?

Czym jest samotność? Psycholodzy definiują ją jako subiektywne odczuwanie izolacji społecznej i odcięcia od innych. Ten negatywny stan emocjonalny wpływa nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Z powodu samotności ludzie popadają w uzależnienia, rozwija się u nich depresja, a nawet choroby serca.

Czytaj więcej

Polskie miasto wśród najbardziej zakorkowanych na świecie. Nie jest to Warszawa

Ludzie od zawsze dążyli do tego, aby żyć w gromadzie. Okazuje się jednak, że urbanizacja, zamiast ustrzec nas przed samotnością, tylko ją wzmaga. Między innymi taki wniosek wysnuli naukowcy z Wydziału Psychologii i Neuronauk King’s College London.

Wyniki uzyskali podstawie dwuletniego badania, w którym narzędziem badawczym była specjalnie zaprojektowana aplikacja na smartfona. Raport z badania ukazał się w naukowym czasopiśmie „Nature”.

Badaczy interesowało, co konkretnie wpływa zarówno na podwyższenie, jak i obniżenie poczucia samotności. W tym celu opracowali specjalną aplikację na smartfona, która umożliwiała łatwe dotarcie do respondentów na całym świecie. W badaniu wzięło udział 756 mieszkańców Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Za pośrednictwem aplikacji naukowcy w różnym czasie wysyłali respondentom ankiety. Pytania dotyczyły między innymi tego, w jakim otoczeniu znajduje się w danym momencie badana osoba, czy ma wokół siebie dużo ludzi i czy czuje się samotna. Na podstawie zebranych danych badaczom udało się ustalić, jakie otoczenie ma negatywny wpływ na samopoczucie badanych, a jakie – negatywny.

Liczy się jakość relacji, a nie ilość – a także zieleń w mieście

Analizując uzyskane wyniki ankiet, badacze zauważyli, że poczucie samotności wśród respondentów, którzy przebywali w silnie zatłoczonych przestrzeniach, wzrastało aż o 38 procent. Autorzy raportu spostrzegli przy tym jeszcze jedną zależność.

W momencie, kiedy badani odczuwali, że znajdują się w towarzystwie godnych zaufania ludzi, którzy podzielają ich wartości i którzy ich akceptują, poczucie samotności respondentów obniżało się aż o 21 procent.

Okazuje się, więc, nie miasta same w sobie nie są złem – nie muszą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. W budowaniu naszego zdrowia psychicznego liczy się przede wszystkim jakość naszych kontaktów międzyludzkich, a nie ich ilość. A to przecież właśnie w miastach najłatwiej jest znaleźć kogoś, z kim mamy o czym porozmawiać i z kim możemy poczuć się komfortowo.

Co ciekawe, badacze zauważyli również, że dużą rolę w obniżaniu poczucia samotności wśród mieszkańców miast miał kontakt z przyrodą. Wystarczyło, aby respondenci znaleźli się w otoczeniu zieleni (na przykład w parku), aby ich poczucie samotności było aż o 28 procent niższe w porównaniu z osobami, które przebywały w przestrzeni miejskiej pozbawionej jakichkolwiek roślin.

Autorzy raportu tłumaczą to zjawisko tym, że w takich miejscach jak parki łatwiej o nawiązanie interakcji z drugim człowiekiem. Innym wytłumaczeniem jest zdaniem naukowców fakt, że przebywanie wśród żywej roślinności zwiększa u ludzi poczucie powiązania z danym miejscem – a to w konsekwencji przekłada się na redukcję poczucia samotności.

Mieszkańcy zatłoczonych metropolii często czują się wyobcowani i samotni. Zdaniem badaczy przemożny wpływ na poczucie samotności ma poziom zatłoczenia otoczenia – ale nie tylko.

Dlaczego czujemy się samotni, choć otaczają nas ludzie?

Pozostało 94% artykułu
Społeczeństwo
Ideały piękna w czasach sztucznej inteligencji. Nowa kampania marki Dove
Społeczeństwo
Generacja Z ma nową rozrywkę. Eksperci o popularności „klubów czytelniczych”
Społeczeństwo
„Najbardziej lubiany człowiek w internecie” ma kłopoty. Pozew na 54 strony
Społeczeństwo
„Fałszywa produktywność” zmorą firm. Dlaczego wolimy udawać, że pracujemy?
Społeczeństwo
Aplikacje randkowe „psują” społeczeństwo. To efekt zmiany naszych upodobań