Grupa naukowców, historyków i ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji zapowiedziała pracę nad stworzeniem „Odeuropy” – biblioteką zapachów Europy od XVI do początków XX wieku. Trzyletni projekt wystartuje w styczniu 2021 roku i został wsparty europejskim grantem w wysokości 2,8 mln euro.

Jak pachniała Europa w XVII wieku?

W pierwszym etapie prac nad „Odeuropą” sztuczna inteligencja przeanalizuje powstające od początków druku teksty źródłowe na temat zapachów. Teksty w siedmiu różnych językach będą pochodzić z różnych obszarów Europy, a precyzyjną analizę zapachów i ich kontekstu mają umożliwić również dane pochodzące z innych dzieł sztuki, np. z obrazów.

Czytaj też: Dom noblistki wystawiony na sprzedaż. W zestawie ponad 1200 książek 
""

sukces.rp.pl

Dzięki zgromadzonym danym zostanie stworzona internetowa encyklopedia europejskich zapachów – wszechstronna baza ich „biografii”, uwzględniająca ewolucję oraz wgląd w emocje i miejsca, związane z określonymi aromatami. William Tullett, członek zespołu naukowców pracujących nad projektem, w rozmowie z „The Guardian” dodał, że naukowcy będą pochylać się nad „określonymi typami nosów z przeszłości; rodzajem ludzi, dla których zapach był istotny i co dla nich znaczył”.

"Projekt Odeuropa"

Fot: Odeuropa

sukces.rp.pl

Oprócz bazy wiedzy naukowcy planują też współpracować z chemikami i perfumiarzami nad rekonstrukcją archaicznych zapachów. Oprócz wykorzystania w branży perfumeryjnej odtworzenie olfaktorycznej historii mogłoby zostać wykorzystane m.in. w muzeach i innych instytucjach kultury. Tak jak w Jorvik Viking Centre w Yorku, placówce znanej ze zrekonstruowanego aromatu X wieku, który zdaniem wielu zwiedzających czyni wizytę w centrum niezapomnianą.