Tom Hanks, dwukrotny laureat Oscara, żegna się ze swoją wieloletnią towarzyszką. Długa na ponad 10 metrów przyczepa Airstream 34 Limited z 1992 roku trafi na aukcję amerykańskiego domu aukcyjnego Bonhams. Przyczepa towarzyszyła Hanksowi na planie najbardziej znanych filmów z jego udziałem – między innymi „Forresta Gumpa” i „Zielonej mili”. 

Przyczepa Toma Hanksa na licytacji

Praca aktora bardzo często wiąże się z prowadzeniem nomadycznego trybu życia. Przez długi czas cała ekipa filmowa musi mieszkać na planie, gdzie nierzadko nie ma dostępu do przyzwoitego hotelu.

"Przyczepa Tom Hanks"

Airstream Toma Hanksa, z którym aktor podróżował na plany filmowe przez blisko 30 lat. Fot: Bonhams

sukces.rp.pl

Wszyscy, łącznie z aktorami, najczęściej mieszkają w przyczepach kempingowych. Większość z nich jest ciasna i kiepsko wyposażona. „Spędziłem zbyt dużo czasu w zwykłych przyczepach, niezbyt ładnie urządzonych, z mało komfortowymi meblami” – powiedział Hanks w rozmowie, którą cytuje dom aukcyjny Bonhams na swojej stronie internetowej.

Czytaj też: Twórca filmu o Bourdainie: „Anthony bał się, że skończy w bufecie smażąc omlety”

W 1993 roku Tom Hanks zdecydował się na kupno przyczepy Airstream 34 Limited. Początkowo na jej wyposażeniu znajdowała się jedynie dwie szafki kuchenne, miejsce do spania na podłodze i niewielki stolik z krzesłami. Aktor urządził więc swoją przyczepę wedle własnych potrzeb, tworząc z niej samowystarczalny dom na kółkach.

Przyczepy Airstream: ikona designu 

Przyczepa wystawiona na aukcję towarzyszyła Tomowi Hanksowi na planach filmowych przed prawie trzy dekady. Aktor zjeździł z nią całe Stany Zjednoczone. Spędzał w niej wolny czas między kręceniem scen m.in. do „Forresta Gumpa” w Karolinie Południowej czy do „Aniołów i demonów” w kalifornijskim Culver City.

Pierwszy raz pojawił się z nią na planie podczas kręcenia „Bezsenności w Seattle” w 1993 roku. Ostatni raz Hanks mieszkał w swoim Airstreamie w 2017 roku, na planie filmu „The Circle. Krąg”.

Przyczepa nadal wyposażona jest w meble, które kupił Hanks. Wystrój również pozostał bez zmian. Wnętrze ma elementy świadczące o długiej i fascynującej – przynajmniej dla kinomanów – historii używania pojazdu.

Jak informuje na swojej oficjalnej stronie dom aukcyjny Bonhams, wystrój przyczepy już na pierwszy rzut oka wskazuje, że należy ona do aktora. Jednym z typowo „aktorskich” elementów jest charakterystyczne lustro otoczone lampami – dokładnie takie, jakiego używa się podczas charakteryzacji.

Dom aukcyjny ocenia, że cena sprzedaży przyczepy Toma Hanksa wyniesie między 150 a 250 tysięcy dolarów. Aukcja odbędzie się 13 sierpnia w kalifornijskim klubie golfowym Quail Lodge w USA. 

Przyczepa Airstream 34 Limited to tylko jeden z pojazdów Toma Hanksa, który pójdzie pod młotek w amerykańskim domu aukcyjnym. Kolekcja o nazwie „Tom Hanks Collection” zawiera też pick-upa Forda F-450 Super Duty z 2010 roku. Aktor kupił go do kompletu z Airstreamem.

W kolekcji, którą aktor wystawił na aukcję, znajdują się ponadto: Toyota FJ40 Land Cruiser z 1980 roku, a także Tesla S P85D z 2015 roku.