Wszyscy domyślamy się, jak wygląda projektowanie zegarka. Najpierw designerzy tygodniami, czasem dłużej, pracują nad projektem poszczególnych jego elementów, potem tworzą prototypy i zaczynają się rozważania: którą wersję wybrać, która najbardziej trafi w potrzeby i oczekiwania klientów.

Czytaj: Patek Philippe: słynny model znika z rynku. Ceny oszalały

Czy można to zrobić inaczej? Okazuje się, że tak. Certina chce, żeby kolejny model zegarka tej firmy został zaprojektowany przez tych, którzy będą go kupować i nosić. Najnowsza zegarkowa premiera Certiny będzie efektem decyzji fanów tej marki, którzy zdecydują o tym, jak będzie wyglądać nowy model DS PH200M Lady.

Jak ten proces wygląda w praktyce?

W marcu 2021 roku Certina będzie liczyć głosy na swoich profilach na Instagramie i Facebooku. Dwa razy w tygodniu osoby obserwujące te profile będą mogły wybrać elementy projektowanego zegarka. W pierwszej kolejności użytkownicy mogą głosować na jedną z dwóch wersji koperty zegarka. Później nadejdzie czas, by wybrać tarczę, następnie – wskazówki, a potem – bransoletę. 22 marca uczestnicy wybiorą rodzaj opakowania.

Zwycięski projekt zostanie zaprezentowany publicznie w kwietniu, a światowa premiera nowego zegarka DS200M Lady zaprojektowanego przez fanów Certiny nastąpi w październiku 2021 roku. Co ciekawe, każda z osób biorących udział w głosowaniu może wygrać zegarek, zwycięzca zostanie wylosowany spośród osób głosujących z całego świata.

To dość nietypowy sposób projektowania nowego zegarka. Potencjalnie istnieje ryzyko, że powstanie produkt odległy od stylistyki, do której Certina przyzwyczaiła swoich fanów. Z drugiej jednak strony – ten nowy model Certiny DS PH200M Lady, jak żaden inny, będzie oddawał to, w jaki sposób nowoczesne zegarki nurkowe widzą miłośnicy czasomierzy z całego świata.