Rosnące zainteresowanie kompaktowymi i mobilnymi domami z prefabrykatów w czasach pandemii i pracy zdalnej, potwierdziła m.in. udział Ikei w budzącym duże zainteresowanie projekcie Tiny Home Project. Nowe i wielofunkcyjne domy możemy dzisiaj zamawiać… z dostawą do domu, a kolejne firmy opracowują sposoby na to, by jak ułatwić ludziom przenosiny do domów poza miastem.

Dom mobilny, który rozkłada się jak origami. Jak to działa?

Jedną z takich firm jest łotewska Brette Haus. W jej ofercie są trzy tego typu obiekty o powierzchni od 22 do 47 metrów kwadratowych. Domy Brette Haus mogą służyć do różnych celów, a gotowe do użytku są w mniej niż 3 godziny po dostarczeniu. Dzięki zastosowaniu niecodziennej, przypominającej origami, techniki ich montażu i rozkładania, dom można w łatwy sposób ustawić na działce.

Producent deklaruje, że konstrukcja wytrzyma 100 złożeń i rozłożeń, co oznacza, że dom można przenosić z miejsca na miejsce. Wszystkie warianty oferowane przez Brette Haus wyposażone są w instalację sanitarną i elektryczną. Domki wykonane są z drewna klejonego krzyżowo, dlatego do ich produkcji zużywa się niewielką ilość wody i ma ona minimalny wpływ na emisję dwutlenku węgla.

"dom Brette Haus"

Rozłożenie domu wymaga pracy dźwigu, ale całość trwa mniej niż trzy godziny. Dom rozkłada się niczym konstrukcja z origami. Fot: Brette Haus

sukces.rp.pl

Łotewskie „domy origami” można stosować do różnych celów – oprócz funkcji mieszkaniowej mogą posłużyć też jako punkt usługowo-handlowy czy być wykorzystywane podczas imprez plenerowych. Realizacja zamówienia zajmuje ok. 2 miesięcy, a ceny najtańszego zaczynają się od ok. 100 tysięcy złotych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Brette Haus (@brette.haus)