W styczniu ubiegłego roku z drzwi ewakuacyjnych paryskiego klubu Bataclan, gdzie w 2015 roku w czasie zamachu terrorystycznego zginęło 90 osób, zniknęła praca Banksy’ego, będąca hołdem artysty dla ofiar. Obejmująca swoim zasięgiem kilka europejskich krajów praca śledczych przyniosła skutki – po ponad roku mural został odnaleziony we Teramo we włoskiej Abruzji.

Na celowniku złodziei

Wizerunek młodej dziewczyny opłakującej ofiary tragicznego koncertu to nie jedyne dzieło streetartowego artysty z Bristolu, które zainteresowało przestępców. Wraz z rosnącymi cenami dzieł Banksy’ego pojawia się coraz więcej doniesień o ich znikaniu z przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku sprzed paryskiego Centre Pompidou skradziono mural ze szczurem, który pojawił się w Paryżu z okazji 50. rocznicy protestów studenckich w 1968 roku.

Wyświetl ten post na Instagramie.

. Fire door, Bataclan

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Ostatnim przykładem zainteresowania przestępców jest obraz „Game Changer”, namalowany na cześć brytyjskiej służby zdrowia, o którego pojawieniu się w szpitalu w Southampton pisaliśmy zaledwie kilka tygodni temu. Warte kilka milionów dolarów płótno już dwa dni po odsłonięciu próbował skraść mężczyzna ubrany od stóp do głów w kombinezon ochronny. W tym przypadku kradzież udaremniono, a ochronie udało się zapobiec kolejnym długotrwałym poszukiwaniom.

Banksy i Black Lives Matters

Oprócz „Game Changera” Banksy w 2020 roku zaprezentował kilka innych prac o mocnej, polityczno-społecznej wymowie. Ostatnio artysta zabrał również głos w sprawie zabójstwa George’a Floyda, popierając postulaty ruchu Black Lives Matters i pokazując na swoim Instagramie płótno nawiązujące do wydarzeń w Minneapolis i całych Stanach Zjednoczonych.

„Ludzie różnych ras zostali skrzywdzeni przez system. Biały system. [Działający] Jak zepsuta rura, która zalewa mieszkanie ludzi mieszkających na dole. Błędny system uczynił ich życie nieszczęśliwym, ale jego naprawianie nie należy do nich, bo nikt nie wpuści ich do mieszkania na górze. To problem białych, i jeśli biali go nie naprawią, ktoś w końcu będzie musiał wejść na górę i wyważyć drzwi” – napisał Banksy.