„Music in Eight Parts”, kompozycja Philipa Glassa z 1970 roku, przez prawie pół wieku uchodziła za zaginioną. Utwór pochodzący z okresu, w którym Glass skomponował również przełomowe dla muzyki współczesnej dzieła, takie jak „Music in Twelve Parts” czy „Music in Similiar Motion”, został odnaleziony kilka lat temu i trafił na sprzedaż do domu aukcyjnego Christie’s. Teraz można posłuchać jego pierwszej zarejestrowanej wersji.

Muzyka w zamian za spłatę długów

W 1970 roku „Music In Eight Parts” została wykonana zaledwie dwa razy – w nowojorskim Muzeum Guggenheima i w Walker Art Center w Minneapolis.

Philip Glass uważał, że nie zachował się żaden zapis tego utworu. Oryginalny manuskrypt został najpewniej sprzedany przez niego we wczesnych latach 70., gdy potrzebował pieniędzy na spłatę długów, w które popadł przygotowując pierwsze wystawienie opery „Einstein on The Beach”.

Dziś kompozytor nie ma problemów finansowych – jego prekursorskie dzieła z lat 70. cieszą się uznaniem na całym świecie, podobnie jak napisana przez niego ścieżka dźwiękowa do filmów „Koyaanisquatsi”, „Kundun” czy „Cienka niebieska linia”.

Manuskrypt z zapisem „Music in Eight Parts” wylicytowano w Christie’s za 43750 dolarów, a wydawca Glassa, Dunvagen Music Publishers, nabył prawa do wykorzystania kompozycji.

Ikona awangardy

Pierwsza zarejestrowana wersja utworu w nowej aranżacji powstała w kwietniu tego roku pod okiem Philippa Glassa. Za jej wykonanie odpowiada Philip Glass Ensemble prowadzony przez Michaela Riesmana. „Zaginiona” kompozycja z okresu, w którym muzyka amerykańskiego kompozytora zafascynowała m.in. Davida Bowie i Briana Eno, jest już dostępna w serwisach streamingowych.