Wolą zakrywać ciało. Kobiety w Europie sięgają po trend z krajów islamskich

Coraz więcej kobiet w Europie stara się unikać krzykliwości i stawia na stonowane stylistycznie ubrania. Skromna moda, estetyka, która robi furorę w krajach islamskich, staje się przeciwwagą dla popularnych i głośnych trendów.

Publikacja: 07.06.2024 16:14

Skromna moda w największym skrócie polega na stylowym zakrywaniu ciała.

Skromna moda w największym skrócie polega na stylowym zakrywaniu ciała.

Foto: Marcus Santos Unsplash

Skromne, niekrzykliwe i uniwersalne ubrania ma w swojej szafie praktycznie każda kobieta. Luksusowa odzież z wysokiej jakości materiałów, których funkcją jest zakrywanie zamiast odkrywania ciała, zyskuje coraz większą popularność — nie tylko wśród kobiet przynależących do świata islamu.

Skromna moda: ubrania, które zakrywają — zamiast odkrywać. Skromność wkracza na salony

Barbiecore, mermaidcore, mob wife i cała masa innych „gorących” trendów, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, zyskują coraz wyraźniejszą przeciwwagę. Równolegle z nimi bowiem – przede wszystkim w świecie islamskim, ale nie tylko – globalny zasięg zyskuje trend, plasujący się na przeciwległym końcu modowego spektrum, a o którym w świecie Zachodu słyszało bardzo niewiele osób.

Mowa o szeroko pojętym zjawisku „skromnej mody”, którą już dawno zaadaptowali projektanci ze świata Islamu — oraz ich klientki. Choć taka estetyka nie jest niczym nowym, to ostatnio zyskuje coraz większą popularność.

Czytaj więcej

Słynna brytyjska marka w tarapatach. Przegrała z modą na „cichy luksus”?

Na czym polega tak zwana skromna moda? W największym skrócie — na stylowym zakrywaniu ciała. Na ubiór w duchu „skromnej mody” składają się długie sukienki lub dwuczęściowe kostiumy, które nie podkreślają sylwetki, a także różnego rodzaju nakrycia głowy: chusty lub kapelusze.

O sile tego trendu, wynikającego przede wszystkim z liczby kobiet wyznających islam, świadczą liczby, które cytuje branżowy serwis Fashion United. Ze najnowszego wspólnego raportu firm CrescentRating i Mastercard wynika, że globalna populacja muzułmanów liczy około dwóch miliardów osób. Około połowę stanowią kobiety, które — jak zauważają eksperci — chcą ubierać się w dość określony sposób.

Eksperci podkreślają też, że islam jest najszybciej rozwijającą się religią na świecie, co pociąga za sobą rozwój chłonnego rynku w branży odzieżowej. Według raportu „DinarStandard State of Global Islamic Economy Report 2022” między rokiem 2021 a 2022 ilość pieniędzy, którą muzułmanie wydali a ubrania i obuwie, wzrosła o prawie sześć procent. Najwięcej kupowali mieszkańcy Iranu, Turcji i Pakistanu.

„Skromna moda”: trend ze świata islamu wkracza do świata Zachodu

Po ubrania wpisujące się w tak zwaną skromną modę sięgają nie tylko kobiety przynależące do kultury islamskiej. Oprócz pobudek religijnych czy światopoglądowych powodów do posiadania w swojej garderobie rzeczy, które więcej zakryją, niż odkryją, jest całkiem sporo.

Dochodzi do tego bowiem specyfika wykonywanego zawodu albo tak prozaiczna kwestia jak warunki pogodowe, które w różnych regionach świata — również w Europie — stają się coraz trudniejsze. Z tego powodu moda na zakrywanie ciała zyskuje nowe rzesze zwolenniczek z różnych kręgów kulturowych.

Efekt? Globalna wartość rynku tak zwanej skromnej mody wynosi obecnie ponad 470 miliardów dolarów, co w rozmowie z Fashion United podkreśla Ozlem Sahin Ertas, prezes imprezy Modest Fashion Weeks. Ertas podkreśla, że po estetykę tę chętnie sięgają również popularne zachodnie marki, na przykład Armani, Dolce & Gabbana, Adidas, Nike, H&M czy marki z portfolio koncernu Inditex (Zara, Massimo Dutti itd.).

Cesar La Rosa Unsplash

Ertas dodaje, że większość marek ubrań wpisujących się w „skromną modę” wytwarza swoje wyroby w sposób zrównoważony ekologicznie, co jest istotne dla coraz większej liczby klientek, niezależnie od wyznania. Zauważa też, że popularne są ubrania funkcjonalne, które można nosić od rana do wieczora, a także wyroby „autentyczne” i zakorzenione w lokalności.

Prezes MFW wróży „skromnej modzie” dalszy wzrost popularności. Dla wielu kobiet jest ona bowiem jedynie kolejną stylistyką — jedną z wielu, po które sięgają i będą sięgać, w zależności od potrzeb i okazji.

Skromne, niekrzykliwe i uniwersalne ubrania ma w swojej szafie praktycznie każda kobieta. Luksusowa odzież z wysokiej jakości materiałów, których funkcją jest zakrywanie zamiast odkrywania ciała, zyskuje coraz większą popularność — nie tylko wśród kobiet przynależących do świata islamu.

Skromna moda: ubrania, które zakrywają — zamiast odkrywać. Skromność wkracza na salony

Pozostało 91% artykułu
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Moda
Chiński gigant świata szybkiej mody na celowniku aktywistów. „Zagraża postępowi”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Moda
Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy
Moda
Trend tenniscore podbija świat mody. To zasługa Igi Świątek i gwiazdy Hollywood