Espresso look: powraca klasyczny trend na kawowy brąz w modzie

Sezon na „espresso look” możemy uważać za rozpoczęty. Kawowe brązy to jedne z najmodniejszych odcieni tej jesieni i zimy.

Publikacja: 13.12.2023 04:54

Kawowe, orzechowe i czekoladowe odcienie są łagodniejsze od ponadczasowej czerni i wyglądają zdecydo

Kawowe, orzechowe i czekoladowe odcienie są łagodniejsze od ponadczasowej czerni i wyglądają zdecydowanie bardziej luksusowo niż takie neutralne kolory jak szarości czy błękity.

Foto: Arash Payam Unsplash

W ostatnich miesiącach analitycy trendów zaproponowali wiele „apetycznych” określeń: na przykład „tomato girl” („pomidorowa dziewczyna”) czy „strawberry girl” („truskawkowa dziewczyna”). Jesienią 2023 roku pojawił się kolejny trend, który można sprowadzić do określenia „espresso look” — czyli stylizacji w kawowych odcieniach brązu.

„Espresso look”: nowy trend. Paleta brązów rządzi w modzie

Brąz to jeden z tych kolorów, dzięki którym można świetnie wyglądać, oczywiście o ile w grę wchodzą szlachetne materiały, które dobrze układają się na sylwetce. Kawowe, orzechowe i czekoladowe odcienie są łagodniejsze od ponadczasowej czerni i wyglądają zdecydowanie bardziej luksusowo niż takie neutralne kolory jak szarości czy błękity.

Czytaj więcej

Pinterest zapowiada trendy na 2024 rok: nostalgia, jazz i styl „na emeryta”

Z kolei jeżeli połączyć na zasadzie kontrastu głęboki odcień brązu z takimi kolorami jak nasycone czerwienie i kobalty lub jasne fiolety czy żółcienie, efekt jest znacznie lepszy niż gdyby brąz zastąpić zbyt radykalną czernią. Nic dziwnego, że w dobie niesłabnącego trendu na „cichy luksus” (ang. „quiet luxury”) kawowe brązy w wielkim stylu wróciły na najważniejsze światowe wybiegi.

Słynne domy mody ponownie wzięły brąz na warsztat, adaptując go do najważniejszych trendów. Jednym z nich jest zreaktywowany „power dressing”, który definiują przede wszystkim monochromatyczne garnitury i długie płaszcze. Modele w odcieniach głębokiego brązu pojawiły się na przykład w kolekcjach Ganni, Acne Studios, Stelli McCartney czy Lanvin.

Jesień oznacza powrót cieplejszych materiałów, które wyjątkowo lubią się z różnymi odcieniami brązów. Miękkie dzianiny w brązowe printy pojawiły się na przykład u wspomnianej Stelli McCartney, jednak największym wygranym są tej jesieni ubrania i akcesoria z brązowej skóry.

Brązowa strukturalna bomberka w krokodyli wzór stanowiła mocny akcent jesienno-zimowej kolekcji Saint Laurenta. Z kolei w kolekcjach Prady i Bottegi Venety królowały akcesoria z brązowego zamszu. Ta druga marka zaprezentowała też minimalistyczną, a zarazem efektowną, podkreślającą kobiecą sylwetkę sukienkę z cienkiej, niemal lejącej się skóry.

Brązy w postaci jesiennych total looków lub pojedynczych elementów garderoby pojawiły się też u Hermèsa, Jil Sander, Loewe, Fendi, Gucci, Jacquemusa i wielu innych marek. Z drugiej strony, odważną i ultramodną „naked dress” w jesienno-zimowej kolekcji proponuje marka Diesel. Prześwitującą, eteryczną sukienkę w kolorze mokki kontrastują kobaltowe aplikacje naśladujące bieliznę.

Moda w stylu gourmand — trendy inspirowane jedzeniem robią furorę

Tego lata w mediach pojawiło się mnóstwo nowych modowych trendów, których nazwy nawiązują do jedzenia — głównie owoców, ale nie tylko. Ich źródłem jest oczywiście TikTok, którego użytkowniczki wynajdują coraz to nowe nazwy na estetyki balansujące gdzieś na granicy mody i stylu życia.

W taki sposób narodziły się „tomato girl”, „strawberry girl”, „cherry girl”, „mango girl” i wiele innych. Wymyślono nawet „onion girl” („cebulowa dziewczyna”) na określenie stylu fanek wiejskiego i outdoorowego stylu życia.

Nie ma zaskoczenia, że moda na brązy w duchu „espresso look” również zyskała własną apetyczną nazwę. Internautki ukuły na nią jeszcze inne i równie trafne określenie — „chocolate-core”, z kolei Tamara Abraham z „Telegrapha” nadała stylizacjom spod znaku kawowych brązów określenie „espresso dressing”.

Brązy często pojawiały się nie tylko w jesienno-zimowych kolekcjach na 2023-2024 rok, ale również w tych na wiosnę-lato 2024. Pewne jest więc, że brązy, zdecydowanie bardziej pogodne i cieplejsze niż dość surowa czerń, nie stracą na aktualności również wtedy, kiedy zrobi się cieplej.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?