Sukcesja w imperium Giorgia Armaniego. Kto przejmie majątek wart miliardy?

89-letni Giorgio Armani od lat pilnie strzegł informacji o tym, komu zamierza przekazać władzę w swoim modowym imperium, wartym miliardy dolarów. Do mediów trafiły jednak szczegóły sukcesji w firmie Armaniego. Kto przejmie władzę w słynnym włoskim domu mody?

Publikacja: 17.11.2023 10:47

Majątek 89-letniego Giorgia Armaniego szacuje się na ponad 6 miliardów dolarów.

Majątek 89-letniego Giorgia Armaniego szacuje się na ponad 6 miliardów dolarów.

Foto: Simone Lucarelli/IPA Sport / ipa/PAP/PA

89-letni Giorgio Armani, pomimo zaawansowanego wieku, wciąż stoi na czele modowego imperium, które założył. Długo nie było do końca wiadomo, komu je przekaże. Najnowsze informacje na ten temat przekazuje agencja Reuters.

Sukcesja w imperium Giorgia Armaniego. Kulisy przejęcia władzy

Marka Giorgio Armaniego jest w świecie mody wyjątkowym fenomenem. Jej nazwa dla wielu kobiet, a zwłaszcza mężczyzn, stała się synonimem włoskiej elegancji w nowoczesnym stylu.

Od ponad pięciu dekad pełnię władzy w domu mody Armani dzierży jej założyciel. Projektant i biznesmen w jednej osobie jest również jedynym udziałowcem firmy.

Czytaj więcej

Torebka Louis Vuitton za milion dolarów: złoto, diamenty i skóra krokodyla

Giorgio Armani nie ma dzieci, toteż od lat spekuluje się na temat tego, kto odziedziczy jego majątek, którego wartość szacuje się na ponad sześć miliardów dolarów. Wielu obserwatorów zastanawiało się też, czy tak niezależnej firmie z jednym właścicielem uda się zachować ową niezależność na dynamicznym i bezwzględnym rynku mody.

Obecnie znakomita większość domów mody należy bowiem do gigantycznych koncernów, takich jaki Kering czy LVMH. Armani nie chce, aby jego dom mody podzielił los takich włoskich marek jak Gucci i Bottega Veneta (obydwie należą do Keringa) czy Loro Piana i Berluti (znajdujące w rękach LVMH). W przeszłości projektant wielokrotnie odrzucał oferty odkupienia jego marki.

Jak informuje Reuters, Armani już dawno zadbał o spójność swojego przedsiębiorstwa, a także o to, aby po jego odejściu przeszło ono w odpowiednie ręce. Dziennikarze agencji dotarli do dwóch dokumentów z 2016 roku. Giorgio Armani zwołał wtedy spotkanie z prawnikami, którym ogłosił szczegółowe zasady funkcjonowania firmy po jego śmierci.

Giorgio Armani zaplanował sukcesję. Kto odziedziczy jego majątek?

W dokumentach znajdują się zapisy na temat spadkobierców fortuny Armaniego. Będą nimi: jego siostra Rosanna, siostrzenice Silvana i Roberta, siostrzeniec Andrea Camerana, a także wieloletni współpracownik Armaniego, Pantaleo Dell'Orco, którego uważa się za członka rodziny.

Dell'Orco, który pracuje z Armanim od wielu dekad, wraz z Silvaną stoi na czele działu projektowania. Duet ten Giorgio Armani zwykł nazywać swoimi „porucznikami stylu”. Roberta Armani jest szefową działu rozrywki i relacji z VIP-ami, z kolei Camerana zawiaduje działem zrównoważonego rozwoju.

Wszystkie wyżej wymienione osoby – z wyjątkiem Rosanny Armani – zasiadają obecnie w zarządzie firmy. Część majątku przedsiębiorstwa ma trafić na konto założonej przez Armaniego fundacji charytatywnej.

W dokumentach z 2016 roku projektant zawarł też instrukcje dotyczące zarządzania firmą. Mowa w nich między o zasadach ochrony miejsc pracy (w firmie pracuje obecnie prawie dziewięć tysięcy osób), obecności spółki na giełdzie, a także ewentualnych fuzji czy przejęć. Tych ostatnich operacji spadkobiercy firmy nie będą mogli dokonywać przez pierwsze pięć lat od śmierci Armaniego.

Projektant zawarł również wskazówki dotyczące spójności i trwałości stylu jego marki. Cytując zapis w jednym z dokumentów, Reuters informuje, że niezmienne i kluczowe dla estetyki marki Armani w dalszym ciągu będzie „poszukiwanie praktycznego, nowoczesnego, eleganckiego i nieostentacyjnego stylu z naciskiem na detal i noszalność”.

89-letni Giorgio Armani, pomimo zaawansowanego wieku, wciąż stoi na czele modowego imperium, które założył. Długo nie było do końca wiadomo, komu je przekaże. Najnowsze informacje na ten temat przekazuje agencja Reuters.

Sukcesja w imperium Giorgia Armaniego. Kulisy przejęcia władzy

Pozostało 92% artykułu
Moda
Popularna marka odzieżowa nie zniknie z rynku. Ratunek w ostatniej chwili
Moda
Marki luksusowe tną ceny. Obniżki dla wybranych. Nadchodzi wojna cenowa?
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży