Lalka Ken: wzór do naśladowania. Męską modę w tym sezonie opanuje „Kenergia”

Jaskrawe kolory, dystans i humor, do tego nieco kiczu w klimacie lat 80. — tak właśnie ubiera się partner lalki Barbie, Ken. Czy tego chcemy czy nie, „Kenergia” ogarnia świat. Ten trend wzmacnia zbliżająca się premiera filmu „Barbie”.

Publikacja: 02.05.2023 14:39

Rolę Kena w filmie „Barbie” zagrał Ryan Gosling, jeden z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich

Rolę Kena w filmie „Barbie” zagrał Ryan Gosling, jeden z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorów ostatnich lat.

Foto: BRIDGET BENNETT / AFP

Ryan Gosling, aktor, który ma tylu samo fanów, co krytyków, tym razem wcieli się w rolę Kena w nadchodzącym filmie Grety Gerwig „Barbie”. Po głośnych rolach w takich filmach jak „Drive”, „La La Land” czy „Blade Runner 2049” Amerykanin diametralnie zmienia stylistykę — i znów staje się wzorem do naśladowania dla młodych mężczyzn.

„Kenergia”: czy mężczyźni mogą wyglądać jak lalka Ken?

Decyzja reżyserki Grety Gerwig, aby obsadzić Ryana Goslinga w roli Kena w jej najnowszym filmie „Barbie” o perypetiach najsłynniejszej lalki na świecie i jej partnera, zadziwiła cały świat. Wielu osobom wydawało się, że Gerwig kompletnie spudłowała, stawiając na aktora, o którym jedni mówią, że gra zachowawczo, inni zaś złośliwie określają go jako aktorskie „drewno”.

Czytaj więcej

Został miliarderem dzięki modzie, teraz odchodzi. Jakie plany ma Tom Ford?

A jednak — dzięki intensywnym treningom aktora i pracy kostiumografki Jacqueline Durran, z Goslinga udało się zrobić stuprocentowego Kena. Efekt? Po furorze, jaki wśród kobiet zrobił ostatnio trend barbiecore, nagle uwaga wszystkich skupiła się na stylizacjach Goslinga, które można oglądać w zajawkach filmu „Barbie”.

Termin „kenergia” („kenergy”) istniał już wcześniej i był dość pejoratywny i odnosił się do mężczyzn pewnych siebie, ale jednak pozbawionych cech wpisujących się w klasyczne pojęcie męskości. Słowo to przypomniał niedawno sam Gosling, którego grę w roli Kena już można podpatrzyć w dwóch zwiastunach do filmu „Barbie”.

„Wątpiłem w swoją Kenergię” — przyznał aktor w trakcie spotkania przedstawicieli branży filmowej CinemaCon w Las Vegas. Okazuje się więc, że również on sam początkowo sceptycznie podchodził do pomysłu obsadzenia go w roli Kena. Tak czy inaczej, słowo „Kenergia” rozeszło się w mediach (również tych społecznościowych) w błyskawicznym tempie. Na TikToku posty z hasztagiem #Kenergy mają już ponad osiem milionów odsłon.

„Kenergia” w modzie męskiej Nie chodzi tylko o róż

Czym właściwie jest „Kenergia”? Gosling tego nie wyjaśnił, można jednak przypuszczać, że w 2023 roku słowo to nabrało nieco bardziej pozytywnego wydźwięku, niż dotychczas. Co ciekawe, estetyka w duchu „Kenergii” przypadła o gustu nie tylko młodym mężczyznom — zyskała też spore grono entuzjastek wśród kobiet.

Styl, o którym mowa, jest zdecydowanie pozytywny, kolorowy i cokolwiek oderwany od rzeczywistości — zupełnie jak świat lalki Barbie i jej chłopaka. Mężczyzna wpisujący się w tę estetykę jest opalony, odważnie rozpina koszulę, a jego rozwiane (w kontrolowany sposób) włosy są rozjaśnione promieniami letniego słońca. Jest też pewny siebie, ma dystans do świata i żyje chwilą.

W sezonie wiosenno-letnim róż, pastele, żywe kolory, wyraziste printy i jasny dżins znów wracają do męskich stylizacji. „Kenergetyczne” projekty widać było w wiosenno-letnich kolekcjach takich domów mody jak Prada, Zegna, Versace, Jaquemus, Diesel, Givenchy, Dolce & Gabbana, Hermès, JW Anderson i wielu innych.

Ostatnio w bardzo beztroskim, plażowym stylu wakacyjny sezon otworzył sam Jeff Bezos, pojawiając się na festiwalu Coachella w kolorowej koszuli w motyle. Ani się obejrzymy, jak przy coraz mocniej świecącym słońcu i rosnących temperaturach „Kenergia” w naturalny sposób wkroczy do męskich stylizacji. Być może nie ma się czego bać.

Ryan Gosling, aktor, który ma tylu samo fanów, co krytyków, tym razem wcieli się w rolę Kena w nadchodzącym filmie Grety Gerwig „Barbie”. Po głośnych rolach w takich filmach jak „Drive”, „La La Land” czy „Blade Runner 2049” Amerykanin diametralnie zmienia stylistykę — i znów staje się wzorem do naśladowania dla młodych mężczyzn.

„Kenergia”: czy mężczyźni mogą wyglądać jak lalka Ken?

Pozostało 88% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z