Został miliarderem dzięki modzie, teraz odchodzi. Jakie plany ma Tom Ford?

Tom Ford, słynny amerykański projektant mody, opuszcza markę, którą stworzył – i która uczyniła z niego miliardera. Na pożegnanie pokazał ostatnią kolekcję marki Tom Ford. Czy to czas na emeryturę dla jednego z najbogatszych ludzi w świecie mody?

Publikacja: 27.04.2023 15:39

Tom Ford podczas pokazu w czasie nowojorskiego tygodnia mody we wrześniu 2022 roku.

Tom Ford podczas pokazu w czasie nowojorskiego tygodnia mody we wrześniu 2022 roku.

Foto: Ik Aldama PAP/DPA

Tom Ford, pochodzący z Teksasu 61-letni kreator mody, który pod własnym imieniem i nazwiskiem 17 lat temu stworzył niezwykle dochodową markę, właśnie ją opuszcza. W listopadzie projektant sprzedał swoją firmę koncernowi kosmetycznemu Estée Lauder i miał pozostać w niej na stanowisku „kreatywnego wizjonera” do końca 2023 roku. Ogłoszenie o jego definitywnym odejściu jest więc sporym zaskoczeniem.

Pożegnalna kolekcja Toma Forda

Tom Ford poinformował o swoim odejściu na instagramowym profilu swojej marki w środę. Seria postów zawiera krótkie filmy i zdjęcia najnowszej kolekcji na sezon jesień/zima 2023, a także informację, że to ostatnia kolekcja, jaką Ford zaprojektował dla swojego domu mody.

Czytaj więcej

Giorgio Armani: najbogatszy projektant na świecie. Zbudował miliardowe imperium

W kolekcji znalazły się ulubione archiwalne projekty Forda z ostatnich 13 lat (pierwsza kolekcja damska powstała w 2010 roku). Projektant zreinterpretował je i nieco odświeżył. Nie zabrakło blasku cekinów i brokatu, wyrazistych printów i kobiecych, zmysłowych fasonów, ale też ponadczasowej, klasycznej elegancji, po którą tak chętnie sięgał Ford – niezależnie od tego, czy projektował dla któregoś z czołowych domów mody, czy dla własnej marki.

Kampanię przygotowało dwoje wieloletnich współpracowników Forda – fotograf Steven Klein i stylistka Carine Roitfeld. W pełnej dramatyzmu produkcji wziął udział sam projektant oraz jego ulubione muzy: modelki Amber Valetta, Joan Smalls, Karen Elson, Caroline Trentini i Karlie Kloss.

W listopadzie 2022 roku Ford sprzedał swoją markę gigantowi branży kosmetycznej, koncernu Estée Lauder. Transakcja opiewała na kwotę 2,8 miliarda dolarów. To była największa jak dotąd transakcja zakupu w historii Estée Lauder, co tylko potwierdza niesłabnący potencjał, jaki drzemie w marce, którą stworzył Teksańczyk.

Tom Ford – kreatywny projektant, który został miliarderem

Thomas Carlyle Ford urodził się 27 sierpnia 1961 roku w Austin w stanie Teksas. Studiował historię sztuki i architekturę, jednak swoją przyszłość postanowił związać z modą. Na początku kariery pracował między innymi w dziale PR marki Chloé i u projektantki odzieży sportowej Cathy Hardwick.

W 1990 roku Ford zaczął pracę w domu mody Gucci, która zawdzięcza talentowi Amerykanina wyjście z finansowego dołka. W 1994 roku projektant zajął stanowisko dyrektora kreatywnego marki. Z kolei już w 2000 roku Ford stanął za sterami domu mody Yves Saint Laurent, aby tchnąć w jego styl powiew świeżości.

Już pięć lat później, w kwietniu 2005 roku, powstała marka Tom Ford. Projektant nawiązał też współpracę z niemiecką firmą Marcolin, producentem luksusowych okularów i akcesoria z metką Tom Ford zyskały światową popularność. W tym samy roku, we współpracy z Estée Lauder, powstała kosmetyczna marka Tom Ford Beauty, której zapachy szybko zyskały status kultowych.

Amerykaninowi udało się stworzyć grono wiernych fanów. Wkrótce na fali swoich sukcesów stworzył własną kolekcję zegarków i bielizny, które – i nie ma tu żadnego zaskoczenia – również świetnie się sprzedawały.

Oprócz bycia utalentowanym projektantem i biznesmenem, Tom Ford odnosił sukcesy również w filmie. Wyreżyserował i napisał scenariusze do dwóch filmów: świetnie przyjętego i wielokrotnie nagradzanego „Samotnego mężczyzny” z 2009 roku oraz do „Zwierząt nocy” z 2016 roku, które zdobyły Złotego Globa.

Co dalej z karierą Forda? Być może 61-letni projektant pragnie wybrać się na zasłużoną emeryturę i cieszyć się profitami, które zyskał dzięki stworzeniu i sprzedaży swojego modowego imperium. Być może jednak tak nagłe odejście z firmy, w której miał przecież zostać jeszcze do końca tego roku, świadczy o tym, że Ford intensywnie pracuje nad kolejnym projektem – lub że ktoś inny złożył mu bardzo intratną propozycję. Jaka jest prawda? Czas pokaże.

Tom Ford, pochodzący z Teksasu 61-letni kreator mody, który pod własnym imieniem i nazwiskiem 17 lat temu stworzył niezwykle dochodową markę, właśnie ją opuszcza. W listopadzie projektant sprzedał swoją firmę koncernowi kosmetycznemu Estée Lauder i miał pozostać w niej na stanowisku „kreatywnego wizjonera” do końca 2023 roku. Ogłoszenie o jego definitywnym odejściu jest więc sporym zaskoczeniem.

Pożegnalna kolekcja Toma Forda

Pozostało 90% artykułu
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z
Moda
Najmłodsze linie lotnicze na świecie stawiają na luksus. Pokaz mody na pokładzie