Zamiast garniturów – T-shirty i bluzy. Reporterzy BBC mają wyglądać „normalnie”

Reporterzy kanału informacyjnego „BBC News”, zamiast tradycyjnych uniformów w postaci garniturów czy garsonek, przed kamerą mają pojawiać się w mniej formalnych stylizacjach. Zmiana dress code'u ma sprawić, że będą wyglądać bardziej wiarygodnie.

Publikacja: 22.02.2023 13:35

Reporterzy BBC będą mogli odtąd pojawiać się przed kamerą w codziennych ubraniach – ma to wzmocnić a

Reporterzy BBC będą mogli odtąd pojawiać się przed kamerą w codziennych ubraniach – ma to wzmocnić autentyczność przekazu. „Pojawiając się w garniturze, wyglądamy jakbyśmy wrócili z gali rozdania nagród albo z eleganckiego przyjęcia” – napisała do pracowników BBC Naja Nielsen, szefowa działu digital.

Foto: ThisisEngineering RAEng

Zamiast garniturów i garsonek – bluzy i T-shirty. Właśnie w takich strojach widzowie telewizji informacyjnej „BBC News” już niebawem zobaczą dobrze znanych dziennikarzy. Ci otrzymali właśnie zielone światło na to, by zrezygnować z garniturów czy garsonek i przed kamerą pojawiać się w zwykłych ubraniach. Zdaniem szefostwa BBC ma to poprawić autentyczność przekazu reporterów.

Nowy dress code w BBC: bluzy zamiast uniformów

Przyzwyczailiśmy się, że prezenterzy zawsze wyglądają nienagannie, niezależnie od lokalizacji, rodzaju wydarzenia czy warunków pogodowych. Mają na sobie doskonale skrojone garnitury i garsonki, a profesjonalny makijaż nie zdradza jakiegokolwiek śladu zmęczenia na ich twarzach. W BBC taki tradycyjny wizerunek reportera telewizyjnego powoli odchodzi do lamusa.

Zarząd brytyjskiej telewizji „BBC News” zrzucił z niektórych swoich dziennikarzy obowiązek noszenia tradycyjnych klasycznych uniformów na rzecz bardziej „zwyczajnych” ubrań. Informację na ten temat jako podał serwis „Deadline” zajmujący się szołbiznesem i mediami.

O zmianach poinformowała „Deadline” w wywiadzie dyrektorka działu digital w BBC, Naja Nielsen. Jak donosi magazyn, dziennikarze BBC usłyszeli w ubiegłym tygodniu od dyrekcji, że nie muszą już występować przed kamerą w krawacie czy w eleganckiej marynarce.

Czytaj więcej

„Moda recesyjna”. Gwiazdy rezygnują z biżuterii, chcą wyglądać skromnie

„Bycie spoconym i brudnym jest bardziej wiarygodne, niż gdy wyglądamy, jakbyśmy właśnie wrócili z ceremonii rozdania nagród czy z wykwintnego przyjęcia” – powiedziała Naja Nielsen w komunikacie do dziennikarzy BBC.

Przyzwalając na bardziej nieformalny ubiór, dyrektorka działu digital podkreśliła potrzebę adaptacji telewizji „BBC News” do zmieniającego się świata – i do ewoluującego grona odbiorców. Wśród widowni rosnącą grupę stanowią młodzi ludzie, którzy postrzegają świat mediów zupełnie inaczej, niż starsze, bardziej tradycyjne pokolenia.

Młodzi odbiorcy są bardziej krytyczni, a od reporterów oczekują dowodów na wiarygodność tego, o czym informują. Znacznie bardziej przekonujące są dla nich relacje filmowane smartfonem, co również ma stanowić jeden z elementów nowej formuły nadawania w BBC.

Dodajmy, że poluzowanie zasad dotyczących dress code'u przed kamerą nie będzie dotyczyło prezenterów i prezenterek, którzy pracują w studiach. Tam dyrekcja BBC nie przewiduje żadnych zmian – garnitury i eleganckie kostiumy nadal będą obowiązującymi uniformami.

Zmiany w BBC. Nacisk na wiarygodność

Informacji u źródła poszukał również brytyjski „The Times”. Rzecznik „BBC News” w rozmowie z dziennikiem przekazał, że Naja Nielsen zasygnalizowała ogólną potrzebę autentyczności przekazu. „Zmiany, które wprowadzamy, dotyczą podawania odbiorcom informacji wtedy, kiedy chcą, i jak chcą” – powiedział „Timesowi” przedstawiciel BBC.

A zmiany, jakie czekają dziennikarzy i widzów BBC, będą znaczne. Nowa formuła pod nazwą „BBC News” będzie wynikiem połączenia brytyjskiego kanału BBC z kanałem „BBC World”.

„Odświeżony” zespół „BBC News” złożony zarówno z dobrze znanych twarzy, jak i nowego narybku, ma w jeszcze większym stopniu skupić się na podawaniu widzom prawdziwych, zweryfikowanych informacji. Swoje specjalne miejsce będą miały na antenie na przykład rozmowy skupiające się na demaskowaniu fake newsów.

Zamiast garniturów i garsonek – bluzy i T-shirty. Właśnie w takich strojach widzowie telewizji informacyjnej „BBC News” już niebawem zobaczą dobrze znanych dziennikarzy. Ci otrzymali właśnie zielone światło na to, by zrezygnować z garniturów czy garsonek i przed kamerą pojawiać się w zwykłych ubraniach. Zdaniem szefostwa BBC ma to poprawić autentyczność przekazu reporterów.

Nowy dress code w BBC: bluzy zamiast uniformów

Pozostało 88% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z