Grecja przywraca do życia teatr w mieście opuszczonym 2 tysiące lat temu

Można już zwiedzać monumentalny amfiteatr w starożytnym greckim mieście Kassope zniszczonym przez najazd Rzymian i opuszczonym przez mieszkańców ponad 2 tysiące lat temu. Jaką funkcję będzie pełnił amfiteatr?

Publikacja: 21.02.2024 12:19

Amfiteatr w Kassope stanowi część trasy turystycznej Starożytnych Teatrów Epiru.

Amfiteatr w Kassope stanowi część trasy turystycznej Starożytnych Teatrów Epiru.

Foto: Ancient Theaters of Epirus

W Grecji otwarto dla zwiedzających kolejny, monumentalny zabytek. Mowa o liczącym ponad 2300 lat ogromnym amfiteatrze w starożytnym mieście Kassope w prowincji Zalongo, w regionie Epir. Obiekt przeszedł  gruntowną renowację trwającą osiem lat.

Grecja: opuszczony amfiteatr w Kassope wraca do życia

Amfiteatr w starożytnym Kassope w północno-zachodniej Grecji zbudowano na zboczach góry Zalongo na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Monument góruje nad będącym częścią Zatoki Ambrakijskiej półwyspem Preveza nad Morzem Jońskim, rozpościera się z niego widok na górskie pasmo Akarnanika. Niedaleko leży wyspa Lefkada.

Ponad dwa tysiące lat temu miasto Kassope tętniło życiem. Efektem dynamicznego rozwoju miasta był szereg budynków użyteczności publicznej, do których należał również ogromny amfiteatr.

Czytaj więcej

Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Obiekt składa się z liczącego 24 rzędy rozległego audytorium, mogącego pomieścić od 5 do 6 tysięcy widzów. Unikatową cechą amfiteatru jest scena, która ma łukowaty, nie zaś okrągły kształt. 11 ciągów schodów na widowni wiedzie na sam szczyt amfiteatru.

Oczywiście Amfiteatr w Kassope nie jest największym tego typu zabytkiem w Grecji. Amfiteatr Dionizosa w Atenach mógł pomieścić od 15 do 16 tysięcy widzów, z kolei pojemność amfiteatru w Megalopolis na Półwyspie Peloponeskim wynosiła aż 21 tysięcy osób.

Na renowację amfiteatru w Kassope Grecy i ogromne rzesze turystów czekały osiem lat – to właśnie tyle trwały prace renowacyjne zabytku. W 2016 roku organizacja non-profit Diazoma we współpracy z Narodowym Bankiem Grecji zorganizowała zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie odbudowy monumentalnego obiektu.

Kassope – starożytne greckie miasto bogatej historii

Miasto Kassope wybudowano w pierwszej połowie IV wieku przed naszą erą na odludnym, rozległym płaskowyżu. Było to główne miasto plemienia noszącego tę sama nazwę i będącego częścią większej grupy etnicznej o nazwie Thesprōtoí.

Lata świetności Kassope przypadają na III wiek przed naszą erą. To właśnie wtedy powstały tu duże obiekty użyteczności publicznej – między innymi dwa amfiteatry i świątynia poświęcona bogini Afrodycie. Miasto wzbogaciło się na handlu, hodowli zwierząt oraz uprawach, biło też własne monety.

Pomimo swojego dynamicznego rozwoju historia Kassope była dość krótka. Miasto doznało ogromnych zniszczeń wskutek inwazji wojsk rzymskich pod wodzą Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego w 168-167 przed naszą erą. Mieszkańcy Kassope nie zdołali odbudować swojego miasta, co zmusiło ich do jego opuszczenia.

Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się z Kassope w 31 roku przed naszą erą. Cześć z nich przeniosła się do wybudowanego w tym samym roku z polecenia cesarza Oktawiana Augusta miasta Nikopolis – nowej stolicy regionu znajdującej się już pod kontrolą Rzymian.

Pierwsze prace archeologiczne na tym terenie odbyły się w latach 50. ubiegłego wieku, kontynuowano je na przestrzeni lat 70. i 80. Odkryto wówczas wszystko, co pozostało po dawnym Kassope, a więc mury miejskie, agorę, ruiny budynków administracyjnych oraz mieszkalnych – i amfiteatr.

W Grecji otwarto dla zwiedzających kolejny, monumentalny zabytek. Mowa o liczącym ponad 2300 lat ogromnym amfiteatrze w starożytnym mieście Kassope w prowincji Zalongo, w regionie Epir. Obiekt przeszedł  gruntowną renowację trwającą osiem lat.

Grecja: opuszczony amfiteatr w Kassope wraca do życia

Pozostało 92% artykułu
Miejsca
Schody donikąd: wraca kontrowersyjna atrakcja turystyczna Nowego Jorku
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”
Miejsca
Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”