W Grecji otwarto dla zwiedzających kolejny, monumentalny zabytek. Mowa o liczącym ponad 2300 lat ogromnym amfiteatrze w starożytnym mieście Kassope w prowincji Zalongo, w regionie Epir. Obiekt przeszedł gruntowną renowację trwającą osiem lat.
Grecja: opuszczony amfiteatr w Kassope wraca do życia
Amfiteatr w starożytnym Kassope w północno-zachodniej Grecji zbudowano na zboczach góry Zalongo na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Monument góruje nad będącym częścią Zatoki Ambrakijskiej półwyspem Preveza nad Morzem Jońskim, rozpościera się z niego widok na górskie pasmo Akarnanika. Niedaleko leży wyspa Lefkada.
Ponad dwa tysiące lat temu miasto Kassope tętniło życiem. Efektem dynamicznego rozwoju miasta był szereg budynków użyteczności publicznej, do których należał również ogromny amfiteatr.
Czytaj więcej
Dyrekcja Muzeów Watykańskich zdecydowała o otwarciu podziemnego „miasta umarłych” znajdującego się pod gmachami Watykanu. Dotychczas do starożytnej nekropolii mogli wejść tylko naukowcy.
Obiekt składa się z liczącego 24 rzędy rozległego audytorium, mogącego pomieścić od 5 do 6 tysięcy widzów. Unikatową cechą amfiteatru jest scena, która ma łukowaty, nie zaś okrągły kształt. 11 ciągów schodów na widowni wiedzie na sam szczyt amfiteatru.