Słynne starożytne termy na Węgrzech padły. Powód: rosnące ceny gazu

Do jaskiń z wodami krasowymi ludzie przychodzili się kąpać już w starożytności. Teraz termy w Miskolctapolca, na przedmieściach miasta Miszkolc, świecą pustkami. Z powodu rosnących cen gazu obiekt, słynny w Europie, został zamknięty.

Publikacja: 12.10.2022 12:16

Termy w Miskolctapolca były wykorzystywane już w starożytności.

Termy w Miskolctapolca były wykorzystywane już w starożytności.

Foto: Midmar Nonprofit Kft, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

10 października ostatni goście mogli skorzystaćą z kąpieli w słynnych jaskiniowych basenach termalnych w Miskolctapolca na przedmieściach Miszkolca w północnych Węgrzech. Starożytne spa zamknięto do odwołania z powodu narastającego kryzysu energetycznego.

Starożytne spa na Węgrzech zamknięte

Termalne spa w Miskolctapolca tworzy kompleks jaskiń i labiryntów, które wypełnia woda termalna o temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza. Z prozdrowotnych właściwości tutejszych wód ludzie korzystają od tysiącleci. W XX wieku powstało tu nowoczesne spa z systemem basenów, unikatowe w skali Europy.

Oprócz basenów, są tu też sauny i gabinety odnowy biologicznej, a także trzy baseny dla dzieci. Jedną z jaskiń zaaranżowano nawet tak, że można się w niej poczuć jak w prawdziwej rzymskiej łaźni.

Niestety, o tym wszystkim należy już mówić w czasie przeszłym. Spa od paru lat miało problemy finansowe, gwoździem do trumny okazał się tegoroczny kryzys energetyczny.

Czytaj więcej

W Kopenhadze stanie pierwszy od dekad nowy kościół. Przypomina centrum handlowe

Choć kompleks zasilany jest ciepłą wodą termalną, jej temperatura jest za niska, by jesienią i zimą zapewnić gościom komfortową kąpiel, więc trzeba ją podgrzewać. Od lat termy w Miskolctapolca ogrzewano za pomocą gazu. Podgrzewanie wody i ogrzewanie obiektu było potrzebne, bo spa funkcjonowało przez cały rok.

Judit Nemeth, prezeska firmy Miskolci Furdok, do której należą termy, poinformowała lokalne media, że za dostawę gazu w październiku, listopadzie i grudniu przedsiębiorstwo będzie musiało zapłacić dodatkowe 61 milionów forintów, czyli prawie 700 tysięcy złotych. „Od 1 stycznia cena energii elektrycznej wzrośnie o 430 procent, ale koszty centralnego ogrzewania również wzrosną – o 900 procent” – dodała Nemeth.

Branża turystyczna cierpi z powodu cen energii

W naturalnych basenach termalnych w Miskolctapolca mieszkańcy tego zakątka Europy kąpią się od tysiącleci. Dobroczynne właściwości bijącego tu gorącego źródła znano jeszcze na długo przed powstaniem imperium rzymskiego.

Podwaliny dzisiejszych term w Miskolctapolca zaczęli budować mieszkający tu zakonnicy jeszcze w XIV wieku. Przez wieki kilkukrotnie przebudowywano i rekonstruowano budynek łaźni. W końcu, na przestrzeni XIX i XX wieku, unowocześnione termy stały się ważnym uzdrowiskiem, które zyskało ogromną popularność.

W latach 40. ubiegłego wieku w Miskolctapolcy stanął budynek łaźni, który stał się podstawą dla rozbudowy kompleksu funkcjonującego do dziś. W międzyczasie, w trakcie prac archeologicznych odkryto źródło, dzięki któremu udało się nieco podwyższyć temperaturę w termach.

W kolejnych dekadach spa rozbudowywano i unowocześniano, powiększając jaskinie oraz tworząc nowe baseny i inne zbiorniki. Rozbudowa trwała aż do początków XXI wieku, kiedy zagospodarowano tu najwięcej nowych jaskiń i zbudowano nowoczesne udogodnienia.

Oprócz obecnego właściciela term w wyniku kryzysu cierpi też wiele innych firm z branży turystycznej w całych Węgrzech. Finansową pomoc rządu otrzymały małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne, działające w kluczowych sektorach węgierskiej gospodarki. Sfera usług, a więc również branża turystyczna, nadal nie może liczyć na żadną pomoc ze strony państwa.

10 października ostatni goście mogli skorzystaćą z kąpieli w słynnych jaskiniowych basenach termalnych w Miskolctapolca na przedmieściach Miszkolca w północnych Węgrzech. Starożytne spa zamknięto do odwołania z powodu narastającego kryzysu energetycznego.

Starożytne spa na Węgrzech zamknięte

Pozostało 92% artykułu
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miejsca
Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie