W Kopenhadze stanie pierwszy od dekad nowy kościół. Przypomina centrum handlowe

Duńscy architekci zaprojektowali świątynię, która zupełnie nie przypomina tradycyjnego kościoła. Niepozorna drewniana bryła bardziej kojarzy się z pawilonami handlowymi niż z okazałymi obiektami sakralnymi, do jakich przywykliśmy w Polsce.

Publikacja: 11.10.2022 11:43

Kościół Ørestad ma pełnić nie tylko funkcję świątyni – będą się tu odbywać koncerty, zajęcia z jogi

Kościół Ørestad ma pełnić nie tylko funkcję świątyni – będą się tu odbywać koncerty, zajęcia z jogi i tańca czy wykłady.

Foto: Vivid Vision

Będzie to pierwszy od 30 lat kościół, który zostanie wybudowany w stolicy Danii. Za projekt drewnianej świątyni protestanckiej odpowiada renomowana kopenhaska pracownia Henning Larsen. Minimalistyczna bryła bardziej przypomina obiekt świecki, przemawiają jednak za tym rozmaite funkcje, które budynek będzie pełnił w przyszłości.

Kościół Ørestad – drewniana świątynia o nowatorskiej formie

Kopenhaga słynie ze swojej nowatorskiej, wyrazistej architektury – oczywiście jeżeli mowa o dziełach współczesnych architektów. Patrząc na wizualizacje kościoła Ørestad, jego bryła będzie świetnie wpisywać się w nowoczesne oblicze miasta, choć może budzić niemałe zadziwienie wśród tych, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnej europejskiej architektury sakralnej.

Vivid Vision

Przez wiele wieków budowania kościołów trudno było pomylić je z innymi budynkami. Kościół Ørestad kompletnie odbiega od tego utartego wizerunku. Funkcja świątyni jako miejsca odbywania się mszy i innych wydarzeń o charakterze stricte sakralnym zreinterpretowana jest tu na nowo za sprawą zupełnie innego podejścia do obiektu.

W odróżnieniu od tradycyjnych kościołów, nowa kopenhaska świątynia będzie miała otwarty charakter dzięki dużym przeszkleniom. Autorzy projektu opisują przyszły budynek jako miejsce, które „gości, chroni i zaprasza ludzi do środka”. Kościół ma więc pełnić nie jedną, ale dwie funkcje: miejsca kultu oraz miejsca świeckich spotkań lokalnej społeczności.

Czytaj więcej

Najbogatsze miasta na świecie: w czołówce tylko jedna stolica europejska

Ponad dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni będzie mieścić właściwą świątynię ołtarzem i ławkami oraz biuro parafialne. Będą się tu ponadto odbywać różne świeckie wydarzenia, na przykład kameralne koncerty, zajęcia z jogi i tańca czy wykłady. Przewidziano nawet miejsce na strefę gastronomiczną z bufetem i stolikami.

Vivid Vision

Z jednej strony „świeckie” przeszklenia komunikują otwarty charakter tego miejsca. Z drugiej zaś – dzięki swojej kameralności, kościół pomyślano jako spokojną oazę, do której każdy będzie mógł uciec od zgiełku miasta.

Blisko natury i potrzeb mieszkańców

Głównym budulcem kościoła będzie drewno – materiał charakterystyczny dla tutejszej tradycyjnej architektury. W wysokim, monumentalnym dachu znajdą się duże świetliki, wpuszczające do środka naturalne światło i umożliwiające obserwowanie nieba.

Drewniana będzie także fasada kościoła. Co ciekawe, również i ona będzie pełniła różne funkcje, które będą się zmieniać w zależności od pory roku. Rozmaite wnęki mają służyć między innymi za ławki, nie zabraknie też hotelu dla owadów i fontanny z wodą pitną.

Vivid Vision

Integralną częścią całego założenia jest zieleń – zarówno ta otaczająca obiekt, jak i ta znajdująca się na wewnętrznym dziedzińcu z krzewami i drzewami. Intencją projektantów jest wywołanie głębszych duchowych przeżyć za sprawą wysokiej, wypełnionej naturalnym światłem drewnianej przestrzeni kościoła, a także bliskości z roślinami, które będą się zmieniać wraz z kolejnymi porami roku.

Dzięki przeszkleniom zieleń będzie można obserwować już z wnętrza kościoła. Obiekt będą otaczały rozmaite trawy i zioła, a także drzewa wiśniowe. Wszystkie te rośliny nawiązują do naturalnego krajobrazu znajdującego się nieopodal rezerwatu Amager Fælled.

Budowa kościoła ruszy w 2024 roku, zaś oddanie świątyni do użytku nastąpi w 2026 roku.

Źródła: Henning Larsen, ArchDaily

Będzie to pierwszy od 30 lat kościół, który zostanie wybudowany w stolicy Danii. Za projekt drewnianej świątyni protestanckiej odpowiada renomowana kopenhaska pracownia Henning Larsen. Minimalistyczna bryła bardziej przypomina obiekt świecki, przemawiają jednak za tym rozmaite funkcje, które budynek będzie pełnił w przyszłości.

Kościół Ørestad – drewniana świątynia o nowatorskiej formie

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia