Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia

Wiedeń w tym roku po raz kolejny triumfował w prestiżowym rankingu „The Global Liveability Index 2024” przygotowywanym przez Economist Intelligence Unit. Dlaczego w tym mieście żyje się tak dobrze? Nie chodzi tylko o słynne muzea, wydarzenia kulturalne na światowym poziomie ani o wybitną kawę czy świetne wina. W czym więc tkwi sekret dobrego życia po wiedeńsku?

Publikacja: 05.07.2024 14:33

Wiedeńska kultura kawiarniana została nawet wpisana na Listę Światowego Inwentarza Niematerialnego D

Wiedeńska kultura kawiarniana została nawet wpisana na Listę Światowego Inwentarza Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest dla mieszkańców świętością.

Foto: Andrey Rudakov: Bloomberg Finance LP

„Podczas gdy w innych miastach ulice pokryte są asfaltem, w Wiedniu wybrukowane są kulturą” – mawiał austriacki dramaturg Karl Kraus. I rzeczywiście, wychowując się w tym mieście, nie da się tego nie odczuć. Dzieciństwo w Wiedniu smakuje gęstą gorącą czekoladą z bitą śmietaną i chrupiącymi wiedeńskimi parówkami. Są podawane z austriacką musztardą i świeżo startym chrzanem, serwowane w lokalnych, wyjątkowo pięknych, dwustuletnich kawiarniach, w których przesiadywali Gustaw Klimt, Egon Schiele czy Oskar Kokoschka. Na całe życie zostaje zapach starego drewna, smak kawy i słodkich jabłek podawanych do Kaiserschmarrn, cesarskiego omletu, i schowanych w Apfelstrudel.

W pamięci zostają wspomnienia z tutejszych parków (także parku rozrywki na Praterze), muzeów i habsburskich pałaców. Fascynują one od małego, pozwalają lepiej zrozumieć „świat wczorajszy” i losy najciekawszych postaci w historii kraju, w tym słynnej Sisi, której twarz znana jest każdemu Austriakowi i Austriaczce. Podobnie jak twarze Mozarta czy Franciszka Józefa, wizerunek Sisi zdobi każdy wiedeński suwenir.

I choć kultura jest istotnym powodem międzynarodowego sukcesu miasta, to oczywiście nie tylko ona sprawia, że kolejny rok z rzędu Wiedeń został uznany przez „Economist Intelligence Unit” (EIU), siostrzaną firmę „The Economist”, najbardziej przyjaznym do życia miastem świata, w tyle pozostawiając konkurujące z nim Kopenhagę czy Melbourne. Każdemu miastu co roku przyznawana jest ocena uwzględniająca ponad 30 czynników w takich kategoriach, jak stabilność, opieka zdrowotna, kultura, środowisko, edukacja i infrastruktura.

Czytaj więcej

Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”

Nie tylko prestiżowy brytyjski tygodnik popularyzuje miasto Mozarta. W bliźniaczym rankingu, zgodnie z badaniami firmy consultingowej Mercer, Wiedeń zwyciężał przez dziesięć lat (2009–2019), by po krótkiej, pandemicznej przerwie, kiedy zamknięte były ośrodki kultury, znów powrócić na szczyt.

Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie

Wiedeńczycy lubią podkreślać, że ich miasto to muzeum na świeżym powietrzu. Na horyzoncie piętrzą się zabytkowe budynki, których klasycystyczne, barokowe i secesyjne fasady oddychają historią. Jej ciężar czuć tu na każdym kroku. Wiedeń czasów modernizmu, który słynny austriacki pisarz Stefan Zweig nazwał „światem wczorajszym”, czaruje, a lokalne muzea (w tym m.in. Muzeum Leopoldów, Muzeum Freuda czy pałac i muzeum Belvedere) przybliżają jego barwną historię.

W wielu częściach miasta ruch pieszy traktowany jest priorytetowo.

W wielu częściach miasta ruch pieszy traktowany jest priorytetowo.

Andrey Rudakov: Bloomberg Finance LP

Od wieków miasto jest uznawane za europejską stolicę kultury i sztuki. I rzeczywiście, nie da się tu nudzić. Opery, filharmonie, muzea, festiwale filmowe i muzyczne, koncerty na świeżym powietrzu. Czy to zimą, kiedy miasto rozświetlone jest tysiącami świateł i jak żadne inne miasto celecelebruje święta Bożego Narodzenia tematycznymi jarmarkami, czy latem, gdy tętnić życiem zaczyna Donauinsel, wyspa rzeczna nad pięknym, modrym Dunajem, na której brzegach są bary, restauracje i kluby nocne. To tu wiedeńczycy jeżdżą na rowerach, rolkach, pływają na kajakach i opalają się na plażach. Co roku odbywa się tu też festiwal muzyczny Donauinselfest, podczas którego na 13 scenach przez kilka dni występuje kilkuset artystów. Wydarzenie przyciąga około 3 milionów uczestników, a wejście na teren festiwalu jest bezpłatne.

To niejedyna kulturalna przyjemność, której można w Wiedniu doznać za darmo. Podobnych atrakcji jest sporo, w tym m.in. Rathausplatz Film Festival czy doroczny Koncert Nocy Letniej w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich, odbywający się w malowniczych ogrodach pałacu Schönbrunn. Dostęp do kultury jest tu łatwy i niewykluczający. To m.in. sprawia, że lokalne życie społeczne kształtują i ci najmłodsi, i najstarsi.

Kawa w Wiedniu: rytuał i tradycja

Tych starszych często można spotkać w słynnych, tradycyjnych Kaffeehäuser, czyli kawiarniach, popijających kawę, w dłoniach trzymających gazety wczepione w drewniane uchwyty. Pierwszy tego typu lokal otwarto w mieście w 1685 roku i momentalnie odniósł sukces. „Kawiarnie to miejsce, w którym konsumuje się czas i przestrzeń, ale na rachunku widnieje tylko kawa. To instytucja szczególnego rodzaju, której nie można porównać z żadną inną na świecie. To prawdziwie demokratyczny klub, otwarty dla wszystkich za cenę taniej filiżanki kawy, w którym każdy gość może godzinami rozmawiać, pisać, grać” – zachwycał się Stefan Zweig.

Hofburg – wideńska rezydencja władców Austrii.

Hofburg – wideńska rezydencja władców Austrii.

Andrey Rudakov: Bloomberg Finance LP

Wiedeńska kultura kawiarniana została nawet wpisana na Listę Światowego Inwentarza Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest dla mieszkańców świętością. Austriacy żartują nawet, że koniec świata będzie można poznać po tym, że w Wiedniu zamkną wszystkie Kaffeehäuser. Obca jest tu włoska tradycja picia espresso na stojąco, szybko, w barze. Nikt nie będzie próbował nas od stolika wyprosić, gdy godzinami rozmawiamy z przyjaciółmi przy jednej małej czarnej.

Wchodząc do restauracji czy kawiarni, mówi się w Wiedniu „dzień dobry” i „do widzenia” nie tylko obsłudze, ale i innym, siedzącym w środku klientom. I nawet można przymknąć oko na gburowatego niekiedy Herr Ober (kelnera), który z niedowierzaniem (a i z wyższością) spojrzy na nas, gdy poprosimy o mleko roślinne do kawy.

Wiedeńskie przysmaki: od tortu Sachera do Kipferla

Miasto słynie też z doskonałych wypieków – Apfelstrudla, tortu Sachera czy Kipferla, rogala, który za młodu codziennie rano jadała w habsburskich pałacach Maria Antonina. Już jako królowa Francji kazała go na wersalskim dworze odtworzyć, w efekcie czego powstał croissant.

Wiedeńska kuchnia jest wyjątkowa. Liczne lokale mają międzynarodowe wyróżnienia, w tym kilka posiada jedną lub dwie gwiazdki Michelin. Na całą Europę słynie trzygwiazdkowa restauracja Amador.

Słynne wiedeńskie słodycze, takie jak Tort Sachera, znane są na całym świecie.

Słynne wiedeńskie słodycze, takie jak Tort Sachera, znane są na całym świecie.

Tim Photoguy Unsplash

Stolica Austrii to też największy na świecie miejski producent wina. W jej granicach, na ok. 700 hektarach, działa kilkuset producentów. Trunku można skosztować m.in. w tutejszych Heuriger, lokalach, w których serwuje się jedynie lokalne wino i przysmaki. Nierzadko wieczór w nich kończy się wspólnymi śpiewami, tańcami i dobrą zabawą. Dystans skracany jest momentalnie, a właściciele lokalu dryfują od stolika do stolika, zagadując gości o ich wrażenia na temat tegorocznego wina.

Dlaczego w Wiedniu żyje się tak dobrze?

Wiedeń jest jednym z najbardziej zielonych miast świata. Dwie trzecie mieszkańców ma park czy skwer w odległości mniejszej niż 250 metrów. Blisko połowę (49 proc.) powierzchni miasta zajmują strefy zielone. Dodatkowo stolica od południowo-zachodniej strony otulona jest wiedeńskim lasem. Co za tym idzie, miasto może pochwalić się bardzo dobrą jakością powietrza. Nieobojętny na to jest też świetnie zaprojektowany i stosunkowo niedrogi transport miejski – całodobowo działające metro, tramwaje, pociągi, autobusy z liniami nocnymi. Wiedeń znalazł się na piątym miejscu miast świata o najmniejszym ruchu drogowym. Mieszkańcy nie mają potrzeby posiadania samochodu.

Stolica Austrii jest największym na świecie miejskim producentem wina. W Wiedniu działa kilkuset pro

Stolica Austrii jest największym na świecie miejskim producentem wina. W Wiedniu działa kilkuset producentów tego trunku.

Arno Senoner Unsplash

Stolica Austrii punktuje też pod kątem niskiego poziomu przestępczości, np. dwukrotnie niższego niż w Paryżu. Tutejszy system opieki zdrowotnej uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. W Austrii ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, dzięki czemu każdy obywatel ma prawo do pomocy medycznej. I to na najwyższym poziomie. Szczególnie wiedeńskie szpitale słyną z wysokiej jakości opieki lekarskiej i wysoko wyszkolonych specjalistów, do których o zapisy walczą pacjenci z całego świata. Podobnie sprawa ma się z systemem edukacji – jednym z najlepszych w Europie.

Wiedeń: szampan do 7 rano

Znacząca w kwestii bezpieczeństwa jest także regulowana przez państwo polityka mieszkaniowa, dzięki której ceny najmu są zbalansowane tak, by nie rujnować budżetu wiedeńczyków. W efekcie wynajem nieruchomość jest tu o 54 proc. tańszy niż w Londynie. Nic dziwnego, że zgodnie z badaniami Eurostatu na rok 2023 najszczęśliwsi w Unii Europejskiej są właśnie Austriacy. Zadowoleni mogą być też ekspaci, ponieważ najprawdopodobniej nie będą mieli w Wiedniu problemów z porozumiewaniem się. Nawet jeśli nie znają języka niemieckiego. Zgodnie z badaniem „EF English Proficiency Index 2023” Austria jest trzecim (po Holandii i Singapurze) krajem świata z najwyższym poziomem znajomości języka angielskiego.

Wiedeń szczyci się także swoją długą historią wspierania osób LGBTQ+. Dumnie określa się mianem „tęczowej stolicy” Europy. W 1998 roku utworzono Wiedeńską Jednostkę ds. Zwalczania Dyskryminacji (WASt), zajmującą się stricte osobami LGBTQ+.

Standardowe pięć tygodni urlopu w roku i stosunkowo wysokie wynagrodzenie sprawiają, że także pod względem prawa pracy Wiedeń wysuwa się w Europie na prowadzenie. Średnie roczne zarobki w stolicy to około 52 tys. euro. Sprzyjające położenie geograficzne oraz wysoka jakość siły roboczej sprawiają, że międzynarodowe firmy chętnie otwierają tu centrale i biura.

Statystyki to jedno, a wrażenie to drugie. Bo Wiedeń ma swój niezwykły klimat. Mieszkańcy potrafią celebrować codzienność. Spędzać godziny przy kawie, pić szampana i tańczyć wspólnie walca na głównych ulicach miasta, gdy 31 grudnia na zegarach wybije północ. I nawet jeśli zrobią przy tym potworny bałagan, a papierowe kubki zakryją chodniki, o 7.00 rano nie będzie po tym śladu.

Całe życie na spełnianie marzeń

I wreszcie Wiedeń to miasto, w którym wiek naprawdę nie ma znaczenia. Jak w piosence „Vienna” z 1977 roku, w której Billy Joel śpiewa: „Vienna waits for you” [Wiedeń czeka na ciebie – red.]. Muzyk napisał tę piosenkę, po tym jak po 15 latach braku kontaktu z mieszkającym w austriackiej stolicy ojcem postanowił go odwiedzić. Spacerując z nim po raz pierwszy po mieście, zwrócił uwagę na obecność starszych osób w przestrzeni publicznej. – To okropne, że w tym mieście emeryci wciąż pracują – skomentował. Wtedy ojciec wyjaśnił mu, że to ich wybór. Chcą się czuć potrzebni i być częścią społeczeństwa. – I o tym jest ta piosenka: zwolnij, rozejrzyj się wokół i okaż wdzięczność za dobre rzeczy w swoim życiu – tłumaczył muzyk, dodając, że to właśnie tu zrozumiał, że życie nie kończy się w wieku 30 czy 40 lat. Na spełnianie marzeń ma się całe życie. I o tym jest właśnie Wiedeń.

„Podczas gdy w innych miastach ulice pokryte są asfaltem, w Wiedniu wybrukowane są kulturą” – mawiał austriacki dramaturg Karl Kraus. I rzeczywiście, wychowując się w tym mieście, nie da się tego nie odczuć. Dzieciństwo w Wiedniu smakuje gęstą gorącą czekoladą z bitą śmietaną i chrupiącymi wiedeńskimi parówkami. Są podawane z austriacką musztardą i świeżo startym chrzanem, serwowane w lokalnych, wyjątkowo pięknych, dwustuletnich kawiarniach, w których przesiadywali Gustaw Klimt, Egon Schiele czy Oskar Kokoschka. Na całe życie zostaje zapach starego drewna, smak kawy i słodkich jabłek podawanych do Kaiserschmarrn, cesarskiego omletu, i schowanych w Apfelstrudel.

Pozostało 94% artykułu
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce