Mieszkania socjalne w „świątyni luksusu”. Tak Francja walczy z nierównościami

Luksusowy budynek, bajeczny widok na Paryż, a w środku mieszkania komunalne za cenę, za którą w stolicy Francji można wynająć co najwyżej schowek na szczotki. To efekt polityki władz Francji, które walczą z nierównościami na rynku nieruchomości.

Publikacja: 04.10.2021 16:44

La Samaritaine należy do koncernu LVMH, właściciela między innymi marek Louis Vuitton czy Christian

La Samaritaine należy do koncernu LVMH, właściciela między innymi marek Louis Vuitton czy Christian Dior.

Foto: En-bateau, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W La Samaritaine, luksusowym domu towarowym w sercu Paryża, udostępniono pod wynajem komfortowe mieszkania komunalne z przepięknym widok na miasto. Ceny zaczynają się już od nieco ponad 400 euro za miesiąc. To śmieszna kwota 

Mieszkania komunalne luksusowym centrum handlowym

 96 mieszkań komunalnych znajduje się w odrestaurowanym zabytkowym domu towarowym La Samaritaine w Paryżu. Budynek pochodzi z 1870 roku, pamięta więc czasy „belle époque”, które ukształtowały wizerunek Paryża jako malowniczego miasta artystów i romantycznych dusz.

Budynek należy do koncernu LVMH, należącego do Bernarda Arnaulta – jednego z najbogatszych ludzi na świecie. To paryska świątynia luksusu, tam swoje butiki mają słynne marki, La Samaritaine mieści również luksusowy hotel, przestrzenie biurowe i przedszkole.

Czytaj więcej

Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom

Nowe mieszkania socjalne oferują jakość, której brakuje wielu ciasnym mieszkankom w okolicznych kamienicach. Mają balkony, z których rozciąga się wspaniały widok na centrum Paryża.

Trudno o lepszą lokalizację. Z okiem mieszkań widać między innymi Sekwanę, wieżę Eiffla, Luwr czy słynne wzgórze Montmartre.

W zależności od wielkości mieszkania, ceny wynajmu oscylują między 430 euro za lokal typu studio a niecałym tysiącem euro za 3-pokojowy apartament. To około 3-4 razy taniej w porównaniu z cenami na rynku prywatnym w Paryżu.

Nietrudno się domyślić, że wynajęcie takiego mieszkania graniczy z cudem. Jak donosi serwis „Bloomberg”, kolejka oczekujących na dostęp do mieszkań socjalnych w Paryżu wynosiła w grudniu 2020 roku około 260 tysięcy osób.

Władze Paryża chcą wyrównywać szanse

Tak atrakcyjne ceny wynajmu w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie nie byłyby możliwe, gdyby nie miejski program wyrównywania szans mieszkaniowych. Zgodnie z jego założeniami dostęp do mieszkań w dobrych lokalizacjach Paryża powinny mieć również osoby o mniejszych dochodach.

Odrestaurowane wnętrza La Samaritaine zachwycają przepychem.

Odrestaurowane wnętrza La Samaritaine zachwycają przepychem.

Vincent Giersch

Renowacja La Samaritaine stanowi również odpowiedź na przepisy, które weszły w życie we Francji w 2000 roku. Według nich budownictwo socjalne powinno stanowić co najmniej 20 procent całego rynku mieszkaniowego w każdym francuskim mieście.

Budynek domu towarowego La Samaritaine był idealnym miejscem, aby wdrożyć miejski plan wyrównywania szans oraz niwelowania nierówności ekonomicznych i mieszkaniowych w stolicy Francji. Długo nikt nie miał pomysłu, jak zaadaptować niszczejący obiekt.

Zabytek zamknięto w 2005 roku. Wówczas do działania przystąpił Bernard Arnault, który wyłożył prawie 24 miliony euro na renowację obiektu.

W toku przebudowy zachowano secesyjną fasadę budynku, resztę zaadaptowano na potrzeby przyszłych przestrzeni. Część mieszkalna znajduje się na najwyższych piętrach, dobudowanych w trakcie renowacji.

Podobne inwestycje w ramach programu wyrównywania szans mieszkaniowych powstały również w innych, bardzo atrakcyjnych częściach Paryża. Jedna z nich znajduje się w pobliżu Ogrodu Luksemburskiego po drugiej stronie Sekwany.

Powstanie drugiego osiedla – w prestiżowej 16. dzielnicy Paryża – możliwe było dzięki konfiskacie mienia od wujka prezydenta Syrii, Baszara al-Assada. Do tej pory w tej eleganckiej lokalizacji dominowały domostwa najzamożniejszych paryżan, jednak – podobnie jak w przypadku La Samaritaine – budowa mieszkań socjalnych ma nadać dzielnicy bardziej inkluzywny charakter.

Źródło: Bloomberg

W La Samaritaine, luksusowym domu towarowym w sercu Paryża, udostępniono pod wynajem komfortowe mieszkania komunalne z przepięknym widok na miasto. Ceny zaczynają się już od nieco ponad 400 euro za miesiąc. To śmieszna kwota 

Mieszkania komunalne luksusowym centrum handlowym

Pozostało 93% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu