Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz

Już w tym roku na łamach przewodnika kulinarnego Michelin – najbardziej znanej tego typu publikacji na świecie – mogą się znaleźć restauracje z Pomorza. To efekt porozumienia Polskiej Organizacji Turystycznej i władz województwa pomorskiego z wydawcą przewodnika.

Publikacja: 27.04.2024 12:23

Przewodnik kulinarny Michelin obejmie między innymi Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Przewodnik kulinarny Michelin obejmie między innymi Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Foto: Freestocks Unsplash

W marcu ubiegłego roku Polska Organizacja Turystyczna i wydawca przewodników Michelin podpisali porozumienie dotyczące umieszczenia polskich miast w cenionym na świecie Przewodniku Michelin.

Niebawem zobaczyć będzie można efekty tej współpracy – w jej wyniku do prestiżowej rodziny gastronomicznej dołączyło Pomorze. Jeszcze w tym roku – obok Warszawy, Krakowa i Poznania – na łamach słynnej publikacji znajdą się restauracje z Pomorza, w tym także z Gdyni, Gdańska oraz Sopotu. 

Przewodnik Michelina o restauracjach z Pomorza

Przewodnik Michelina – wyrocznia w świecie najlepszych restauracji – poinformował, że województwo pomorskie dołącza do Warszawy, Krakowa i Poznania, umacniając pozycję Polski na gastronomicznej mapie świata.

To już kolejny polski region, który znajdzie się na łamach prestiżowej publikacji. „​Odwiedzając ten obszar, inspektorzy Michelin skosztowali różnorodnej kuchni – od tradycyjnych specjałów regionalnych po nowoczesną kuchnię polską. Dzięki położeniu województwa pomorskiego, inspektorzy natknęli się między innymi na mnóstwo świeżych owoców morza z Morza Bałtyckiego” – czytamy na stronie internetowej słynnego przewodnika. 

Czytaj więcej

Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki

Gwendal Poullennec, dyrektor Przewodnika Michelina, podkreślił, iż „cieszy się, że przewodnik Michelin Polska może zostać poszerzony o województwo pomorskie”. „Cieszymy się, że możemy docenić jeszcze większą różnorodność utalentowanych szefów kuchni w całym kraju. Województwo pomorskie dołącza do istniejących już restauracji w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, które wspólnie ukazują bogactwo doskonałości kulinarnej w całej Polsce” – powiedział.

„Nasi anonimowi inspektorzy odkrywali ten piękny region, zwiedzając Gdańsk i jego wspaniałe Stare Miasto, gdzie zachwycająca architektura z epoki miesza się z nowoczesną zabudową nad Motławą. Odwiedzili także eleganckie i relaksujące miasta nadmorskie – Gdynię i Sopot – oraz odkrywali malownicze zielone tereny poza Trójmiastem. Oferta kulinarna regionu była imponująca, co gwarantuje smakoszom i fanom podróży niezapomniane wrażenia” – zaznacza. 

Przewodnik Michelina, który dotychczas obejmował Kraków, Warszawę oraz Poznań, niebawem uwzględniał będzie zatem także restauracje znajdujące się w województwie pomorskim.

Oznacza to, że lokale z Gdańska, Gdyni i Sopotu znajdą się na liście miejsc wyróżnionych na gastronomicznej mapie Polski. Jak czytamy na stronie prestiżowego przewodnika, pełne zestawienie restauracji rekomendowanych w tegorocznej edycji Przewodnika Michelin Polska zostanie ogłoszone dopiero 20 czerwca 2024 roku.

Czytaj więcej

„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro

Restauracje z Trójmiasta w przewodniku Michelin

Inspektorzy Przewodnika Michelin odwiedzili pomorskie restauracje, by ocenić ich kunszt i innowacyjność – zarówno jakość i smak dań, jak i sposób ich podania oraz stosunek jakości do ceny. To dla polskich restauratorów niezwykła szansa, by zagościć na kartach słynnego czerwonego przewodnika. Najnowsza lista rekomendowanych restauracji z Polski zostanie przygotowana zgodnie z metodologią Michelin, opierającą się na pięciu uniwersalnych kryteriach zapewniających spójność wyboru. Liczą się tu: jakość składników, harmonia smaków, opanowanie techniki kulinarnej, osobowość szefa kuchni wyrażona w jego daniach oraz spójność widoczna zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Jak czytamy na stronie Michelin, „przewodnik stale obserwuje ewolucję kulinarnych miejsc na całym świecie”. „W celu promowania lokalnej branży turystycznej Michelin współpracuje z Destination Marketing Organisations – organizacjami turystycznymi z różnych zakątków globu. Proces selekcji do Przewodnika Michelin pozostaje całkowicie niezależny. O wyborze decydują wyłącznie działający anonimowo inspektorzy, a Przewodnik Michelin współpracuje z Polską Organizacją Turystyczną wyłącznie w zakresie działań marketingowych i promocyjnych” – zaznaczono. 

Zadowolenia nie kryje Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. „Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze, wraz z Gdańskiem, to kolejny – czwarty – polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego Przewodnika Michelin i tym samym znalazł się w elitarnym gronie najlepszych kulinarnych destynacji” – mówi. „Polska słynie z gościnności, a kuchnia jest bardzo ważnym elementem naszej narodowej kultury. Tym bardziej cieszę się, że polskie restauracje zostały docenione i otrzymały rekomendację tego prestiżowego Przewodnika” – podkreśla, dodając, że „Pomorze, na czele z Gdańskiem to jeden z najpiękniejszych regionów Polski z ogromnym potencjałem zachwycającym turystów”.

Przewodnik kulinarny Michelin – czym jest?

Przewodnik Michelina to najbardziej znana tego typu publikacja na świecie. W roku 1900 twórca pierwszych na świecie wymiennych opon rowerowych i samochodowych, Francuz André Michelin, zafascynowany ideą podróży pojazdami mechanicznymi, postanowił stworzyć przewodnik, który dostarczy podróżnym użytecznych informacji – od obsługi i naprawy pojazdu, po znalezienie restauracji czy noclegu.

Pierwszy egzemplarz przewodnika, który poświęcony był wyłącznie Francji, wydrukowano w nakładzie ok. 35 tysięcy egzemplarzy. Tworząc przewodnik – wówczas z niebieską, a dziś już z czerwoną okładką – Michelin nie miał pojęcia, że w przyszłości jego pomysł stanie się inspiracją do stworzenia najbardziej prestiżowej na świecie nagrody dla restauracji.

Czytaj więcej

Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom

W 1926 roku, nastąpił przełom – po raz pierwszy przyznano wówczas restauracji wyróżnienie – gwiazdkę, świadczącą o tym, że lokal jest szczególnie godny polecenia. Pięć lat później, kiedy gwiazdka stała się jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni z całego świata, wprowadzono skalę trzygwiazdkową, a właścicielom restauracji zależało na tym, by zdobyć wyróżnienie w przewodniku, dzięki temu mieli więcej gości.

Dziś gwiazdka Michelin to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie gastronomii. Restauratorzy otrzymują je jakość dań, smak, sposób podania, styl, a także za stosunek jakości do ceny. System jest względnie prosty. Jedną gwiazdkę Michelina otrzymują restauracje „bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii”. Dwie gwiazdki otrzymują restauracje, które „warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi”. Trzy zaś gwiazdki Michelin to najwyższe wyróżnienie. Przyznawane jest ono lokalom, które wyjątkowo wyróżniają się jakością jedzenia i „są warte specjalnej podróży”.

Gwiazdki Michelin przyznają anonimowi inspektorzy, którzy odwiedzają restauracje incognito. Zasady mówią, iż mogą ujawnić swoją tożsamość dopiero w momencie płacenia za posiłek. Recenzenci Michelin, w odróżnieniu od krytyków kulinarnych, pozostają anonimowi, co daje gwarancję bezstronności. 

W marcu ubiegłego roku Polska Organizacja Turystyczna i wydawca przewodników Michelin podpisali porozumienie dotyczące umieszczenia polskich miast w cenionym na świecie Przewodniku Michelin.

Niebawem zobaczyć będzie można efekty tej współpracy – w jej wyniku do prestiżowej rodziny gastronomicznej dołączyło Pomorze. Jeszcze w tym roku – obok Warszawy, Krakowa i Poznania – na łamach słynnej publikacji znajdą się restauracje z Pomorza, w tym także z Gdyni, Gdańska oraz Sopotu. 

Pozostało 94% artykułu
Kuchnia
Ananas z różowym miąższem kosztuje majątek. Rośnie moda na owoce luksusowe
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy