Kawior to ikra pozyskiwana od samic ryb z rodziny jesiotrowatych, łososiowatych, a także wielu innych gatunków. Istnieje nawet biały kawior ze ślimaka. Najbardziej jednak ceniony jest kawior z jesiotra. Ikra tych ryb, przeznaczona na kawior, pochodzi wyłącznie od dojrzałych samic, których wiek może sięgać 25 lat. Ikra jest następnie solona i pakowana do słoików czy puszek.
Jak odróżnić kawior od podróbek?
Napis „kawior” znajdziemy na opakowaniach wielu dostępnych na rynku tanich produktów. Z prawdziwym kawiorem nie mają one wiele wspólnego. Ich ceny bywają bardzo niskie – nawet kilkanaście złotych za opakowanie. Dlatego pierwszym testem jest sprawdzenie ceny. 30-gramowy słoiczek kawioru z jesiotra może kosztować ok. 200 złotych.
Drugim testem jest przyjrzenie się składowi. Na liście składników powinna być jedynie ikra oraz sól. Wiele z tanich „kawiorów” zawiera też szereg konserwantów i polepszaczy smaku. Często tańsze ikry są zawierają zbyt dużo soli i mają nieciekawy, rybny smak. Nie oznacza to, że nie warto sięgać po dobrej jakości kawior pozyskiwany z innych ryb, na przykład z łososia czy dorsza. Trzeba jednak kupować świadomie, pamiętając, że każdy kawior to ikra, ale nie każda ikra to kawior.
Czytaj też: Biały kawior: kosztuje fortunę, ale chętnych nie brakuje
Wysokiej jakości kawior z jesiotra ma okrągłe ziarenka. W zależności od gatunku kawior może mieć stalowoczarny, khaki, a nawet biały czy złoty kolor. Smak jest delikatny – niezbyt rybny, w żadnym wypadku nadmiernie słony, a raczej gładki i maślany. Niektóre kawiory mają specyficzny orzechowy posmak, zbliżony do orzechów laskowych. Znaczenie ma też gatunek jesiotra. Najbardziej ceniona jest bieługa, tuż za nim pod względem unikalności plasują się: siewruga i osietra.
Obecnie wysokiej jakości kawior pozyskuje się nie tylko z jesiotrów z Morza Kaspijskiego, jak dawniej. Hodowle znajdują się też na Pacyfiku i w morzach Syberii. Do tego dochodzą również hybrydowe gatunki jesiotrów hodowane na całym świecie.