Starbucks wprowadzi w Polsce kubki z kaucją. Kiedy?

Do 2025 roku Starbucks chce wprowadzić nowy program kubków z kaucją we wszystkich swoich kawiarniach w Europie. Startuje program pilotażowy systemu, który ma pomóc wyeliminować kubki jednorazowe i zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci.

Publikacja: 08.06.2021 12:04

Starbucks wprowadzi w Polsce kubki z kaucją. Kiedy?

Foto: Fot: materiały prasowe

Starbucks postawił sobie ambitny celna 2030 rok – ograniczenie liczby odpadów generowanych przez tę firmę o połowę. Firma zrobiła kolejny krok w tym kierunku i zapowiedziała wprowadzenie w 2025 roku kubków wielorazowych z kaucją we wszystkich swoich kawiarniach w Europie. Rozwiązanie zostanie wdrożone również w kawiarniach Starbucksa w Polsce. Właśnie rusza program pilotażowy, który ma być testem nowego rozwiązania.  System testowany jest we Francji, Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Kubek z kaucją w Starbucksie: jak będzie działać nowy system?

Klienci Starbucksa, po wpłaceniu kaucji, otrzymają kubek wielorazowy, który mogą wykorzystywać do zamawiania kawy i napojów w lokalach Starbucksa. Kubki będą zaopatrzone w kod kreskowy, który identyfikuje klienta i jest potwierdzeniem wpłacenia kaucji. Wysokość kaucji nie została jeszcze określona.

"kubek wielorazowy Starbucks"

Fot: materiały prasowe

sukces.rp.pl

Kubki wielorazowe mają być dostępne w trzech rozmiarach i mają pozwolić na wykorzystanie do 30 razy. Kubek będzie można zwrócić w specjalnych automatach lub przy kasie, zwrot kaucji będzie miał formę vouchera do wykorzystania w kawiarniach Starbucksa. Kubki wielorazowe mają zawierać nawet 70% plastiku mniej niż te opakowania wykorzystywane obecnie. Klienci, którzy skorzystają z programu kaucyjnego będą też podobno mogli liczyć na dodatkowe zniżki na kawę czy inne produkty Starbucksa.

Czytaj też: Starbucks testuje zupełnie nowy model kawiarni wegańskiej

Jak przypomina serwis branżowy Circular, w 2019 roku w Wielkiej Brytanii firma Hubbub przeprowadziła badanie, które miało sprawdzić, dlaczego mimo korzyści ekologicznych wykorzystanie kubków wielokrotnego użytku nadal się nie upowszechniło. Okazało się, że powody są prozaiczne – choć kubki wielorazowe ma w domu 69% Brytyjczyków, ponad jedna trzecia ankietowanych przyznała, że nie korzysta z kubków, bo musi pamiętać o nich przed wyjściem z domu, a to dodatkowy kłopot. Ponad jedna czwarta badanych przyznała, że czuje „zawstydzenie” prosząc w kawiarni o napełnienie przyniesionego kubka kawą.

Testowanie nowego systemu zbiega się z innymi zmianami: kawiarnie Starbucksa w niektórych krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii i Niemczech, będą doliczać opłatę w wysokości kilku pensów/eurocentów za zamawianie kawy i napojów w kubkach jednorazowych. Podobne zasady zostaną wprowadzone też w Szwajcarii i Czechach. Pieniądze zebrane w ten sposób mają zostać przekazane organizacjom charytatywnym zajmującym się kwestiami ochrony środowiska.

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?