""

sukces.rp.pl

słoik 5 l
buraki podłużne, ekologiczne 1,5kg – 2 kg
woda mineralna 2,5 l
sól kłodawska nie jodowana 40 g
czosnek 140 g
chrzan świeży 150 g
liść laurowy 5 szt
do smaku miód, syrop z agawy 70ml -100 ml

Proporcje soli do roztworu do kiszenia to zazwyczaj łyżka soli na litr wody. Przy rzodkiewkach trzeba dodać więcej soli np: 1,5 łyżki na litr wody.

Buraków nie obierać tylko dobrze umyć i odciąć nasadę łodygową po czym zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w melakserze. Buraki można też pokroić nożem na cienkie plastry. Obrany czosnek i chrzan pokroić w plastry i wymieszać z burakami.

Zapełnić słoik burakami do ¾ czyli ok 650 g. Wodę wymieszać z solą i zalać buraki w słoiku zostawiając parę cm do rantu słoika aby podczas fermentacji poziom płynu mógł się podnieść. Na burakach w wodzie ułożyć kawałek talerzyka lub wyciętej drewnianej deski i przygnieść kamieniem aby obciążyć buraki które nie mogą wystawać ponad powierzchnię płynu. Dlatego też najlepiej używać kamionek z prostymi ściankami lub słoików do kiszonek.

Zamknąć słój i odstawić w ciepłe miejsce w kuchni lub spiżarni na 6 – 7 dni. Po tym czasie można słoik przenieść do lodówki gdzie fermentacja będzie nadal się odbywać ale w wolniejszym tempie. Codziennie można odkręcić słoik aby wypuścić ciśnienie. Po kilku dniach może pojawić się piana, która oznacza intensywną fermentację.

Pojawienie się cienkiej warstwy pleśni nie oznacza nic złego. W tym momencie trzeba zebrać pleśń i wstawić słoik do lodówki, aby zatrzymać fermentacje. Zakwas jest gotowy ale najlepiej, gdy jeszcze się przegryza z czosnkiem i lekko fermentuje w warunkach chłodniczych.

Będziecie potrzebować: słoik 5 l, tarka lub malakser, obciążnik, talerzyk lub kawałek specjalnej deski o minimalnie mniejszej średnicy niż słoik potrzebne do obciążenia buraków, kamień mniejszy niż średnica słoika i rękawiczki do tarcia buraków.