Manuka to najdroższa odmiana miodu na świecie, a ceny kilograma mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ubiegłym roku londyński dom towarowy Harrods oferował słoiki tego miodu za 1800 dolarów, które mimo wysokiej ceny błyskawicznie zniknęły z półek. W tym roku dom handlowy jeszcze podbił cenę, a za jeden z 200 wprowadzonych do sprzedaży 230 gramowych słoików miodu, za których produkcję odpowiada True Honey Company, trzeba zapłacić dwukrotnie więcej – 3600 dolarów, czyli ponad 13 tysięcy złotych (ok. 60 tysięcy złotych za kilogram).
Najdroższy na świecie: tajemnica zawrotnych cen miodu manka
Co sprawia, że miód manuka jest tak drogi? Uzależnione jest to przede wszystkim od ograniczonego obszaru, na którym można go pozyskiwać. Miód powstaje w wyniku zapylenia krzewu manuka, rosnącego głównie w Nowej Zelandii i w Australii. Nowa Zelandia kilka lat temu próbowała nawet zastrzec manukę jako znak towarowy, przy protestach podnoszonych przez Australijczyków. Choć odmiany krzewu znajdziemy na całym świecie, to tylko w tych dwóch krajach rosną odmiany pozwalające na zapylenie i pozyskanie miodu.
Za nadawanie miodowi znaku jakości odpowiada stowarzyszenie Unique Manuca Factor, które współpracuje z producentami i hodowcami, dbając o utrzymanie standardów produkcji. W ostatnich latach rośnie popularność miodu jako superfoods, o wielu korzystnych właściwościach zdrowotnych i odżywczych – co w dużej mierze jest zasługą UFC. Przedstawiciele organizacji uważają, że miód powinien podlegać takiej samej ochronie prawnej jak szampan.
Czytaj też: Fałszerze miodu: to już niemal plaga. Kto go podrabia?
Nie każdy słoik manuki kosztuje fortunę – 250 gramów miodu można kupić za ok. 100 złotych. Jednak podobnie jak w przypadku szampana czy wina z Burgundii istnieją kategorie pozwalające na ocenę jakości danego produktu. To UMF, unikatowy „współczynnik manuka”, który w przypadku miodu Harrodsa wynosi rekordowe 33. Założyciel True Honey Company Jim McMillan powiedział: „O ile nam wiadomo, jest to najwyższej jakości miód manuka, jaki kiedykolwiek wyprodukowano na świecie, warty około 22 000 dolarów za kilogram”.