Polacy zaprojektowali butikowy hotel w Paryżu. Wewnątrz dzieła polskich artystów

W XIX-wiecznej kamienicy w centrum Paryża powstał butikowy Hotel Alberte. Za jego projekt odpowiada polska pracownia Tremend. To mocny polski akcent w historycznej części stolicy Francji – wnętrza ozdabiają dzieła polskich artystów i artystek.

Publikacja: 30.01.2024 04:56

Okna hotelu wychodzą historyczną 7. dzielnicę Paryża.

Okna hotelu wychodzą historyczną 7. dzielnicę Paryża.

Foto: Tremend

Czterogwiazdkowy Hotel Alberte znajduje się w zmodernizowanej XIX-wiecznej kamienicy w samym sercu Paryża — w historycznej 7. dzielnicy. Za projekt modernizacji zabytkowego obiektu i zaadaptowania go na luksusowy hotel odpowiadają architekci z wrocławsko-warszawskiej pracowni Tremend.

Hotel Alberte — butikowy hotel w historycznej części Paryża

Pracownia Tremend ma za sobą pracowity 2023 rok. Oprócz ukończenia budowy Dworca Metropolitalnego w Lublinie, uznanego za jeden z najciekawszych nowych obiektów tego typu w Polsce, dobiegła również końca modernizacja historycznej kamienicy w Paryżu. Mieści się w niej butikowy Hotel Alberte.


Wcześniej w kamienicy tej funkcjonował inny hotel o nazwie Prince. Po remoncie zmieniło się wszystko: nazwa oraz wystrój wnętrz, w których architekci z biura Tremend uwydatnili historyczny charakter całego obiektu i nadali mu indywidualny rys. Nie zabrakło w nim również polskich akcentów.

Czytaj więcej

Butikowy hotel z Krakowa jednym z najlepszych w Europie. Zdecydowało 1348 głosów

Nazwa „Alberte” to ukłon w stronę prababki rodziny inwestora, która nosiła właśnie to imię. To ona założyła rodzinną firmę, która już od kilku pokoleń zajmuje się produkcją koniaku oraz korków do butelek.

Tremend

Profesja właścicieli Hotelu Alberte stała się główną inspiracją do aranżacji wnętrz. Wszystkie pomieszczenia — zarówno pokoje, jak i części wspólne — utrzymano w spójnej, jasnej kolorystyce, którą przełamują intensywne odcienie koniaku. Przytulny, ciepły klimat podkreślają przyjemne w dotyku tkaniny: welur i wełna oraz naturalne materiały: drewno, kamień w w ciepłym, piaskowym kolorze oraz miedź.

Aby uniknąć kolorystycznej monotonii, biało-beżowo-koniakową tonację uzupełniają elementy w kolorze granatowym. Kolejnym nawiązaniem do wielopokoleniowego rodzinnego biznesu są stylowe meble, w których wyeksponowano butelki pochodzące z rodzinnej produkcji. Jeden z najbardziej efektownych mebli tego typu — podświetlona witryna z butelkami koniaku — znajduje się w recepcji.

Tremend

Hotel Alberte mieści 23 pokoje i apartamenty, które zaprojektowano w stylu łączącym klasyczną elegancję z nowoczesnym sznytem. W obiekcie znajduje się ponadto kameralna restauracja z bufetem oraz salka śniadaniowa.

Ukłon w stronę historii i polskiej sztuki

XIX-wieczna kamienica, w której mieści się Hotel Alberte, pochodzi z czasów, kiedy Paryż przeżywał rewolucyjną transformację. Jej głównym architektem był wybitny wizjoner, urbanista Georges-Eugène Haussmann. Na zlecenie Napoleona III Haussmann przekształcił średniowieczny układ Paryża na nowoczesną, przestrzenną metropolię.

Tremend

Architekci zadbali o to, aby w procesie modernizacji w jak największym stopniu przemycić we wnętrzach ducha tamtych czasów. Zachowano więc jak najwięcej oryginalnych elementów, między innymi schody i balustrady pochodzące z epoki, w której wybudowano kamienicę.

Wspomnianymi polskimi akcentami (choć o wybitnie francuskim wydźwięku) są 24 obrazy artystki Magdaleny Głodek. Nadała im ona organiczne, linearne formy, nawiązujące do krajobrazów francuskich winnic, będących źródłem surowca do produkcji koniaku. Oprócz tego ściany pomieszczeń zdobią grafiki, których autorem jest artysta Piotr Tarasiuk.

Czterogwiazdkowy Hotel Alberte znajduje się w zmodernizowanej XIX-wiecznej kamienicy w samym sercu Paryża — w historycznej 7. dzielnicy. Za projekt modernizacji zabytkowego obiektu i zaadaptowania go na luksusowy hotel odpowiadają architekci z wrocławsko-warszawskiej pracowni Tremend.

Hotel Alberte — butikowy hotel w historycznej części Paryża

Pozostało 92% artykułu
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Stoi w najstarszej części miasta
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Hotele
Najbogatszy Europejczyk podbija kolejny rynek. Nowy etap walki o perłę Wenecji
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy