„Bogactwo na półce” to nowy trend wnętrzarski. Na czym polega?

Nie perfekcyjne i nietknięte ludzką ręką albumy „coffee table books”, ale prawdziwe i na dodatek przeczytane książki mają być w 2024 roku najmodniejszą ozdobą wnętrz – przekonują projektanci.

Publikacja: 19.01.2024 14:54

Wnętrza wpisujące się w trend „bogactwa na półce” są przytulne i pełne życia. Mile widziany jest kon

Wnętrza wpisujące się w trend „bogactwa na półce” są przytulne i pełne życia. Mile widziany jest kontrolowany artystyczny nieład

Foto: Radu Marcusu/Unsplash

Wydaje się, że moda na atrapy książek na półkach, która przeżywała niedawno renesans, ustępuje kolejnemu, bardziej autentycznemu trendowi wnętrzarskiemu. W 2024 roku w dobrym stylu będzie posiadanie pokaźnej biblioteczki wyselekcjonowanych książek, które się przeczytało – przynajmniej w teorii.

„Bookshelf wealth”, czyli „bogactwo na półce”. Trendy wnętrzarskie na 2024 rok

W mediach poświęconych wnętrzarstwu i stylowi życia od niedawna robi furorę nowy (przynajmniej dla niektórych) trend. Anglosasi ukuli na niego określenie „bookshelf wealth”, czyli w wolnym tłumaczeniu – „bogactwo na półce”.

Owym bogactwem są w tym wypadku książki. Bardzo istotny jest przy tym ich przemyślany dobór tytułów. Niezależnie od tematyki, książki na półkach i całe wnętrze, w którym się znajdują, powinny korespondować ze stylem życia i zainteresowaniami ich właściciela, słowem – opowiadać jego własną historię.

Czytaj więcej

Polskie restauracje w gronie najpiękniejszych na świecie. Dwa miasta dominują

Oczywiście znajomość treści tych książek wcale nie jest warunkiem koniecznym do tego, aby zaadaptować nowy trend w swoim wnętrzu. Książki mogą na przykład dopiero oczekiwać na ich przeczytanie.

Nowy trend nie pojawił się w czasopismach wnętrzarskich, ale w mediach społecznościowych. Jako pierwsz jeszcze w grudniu ubiegłego roku opisała go na TikToku amerykańska projektantka wnętrz Kailee Blalock. Jej nagranie spotkało się z bardzo szerokim odzewem zarówno ze strony entuzjastów tego trendu, jaki sceptyków.

Wnętrze wpisujące się w „bogactwo na półce” jest przytulne i pełne życia. Mile widziany jest kontrolowany artystyczny nieład – książki mogą, choć nie muszą być uporządkowane w jakikolwiek sposób. Nie muszą nawet stać na półkach, ale na przykład leżeć na stoliku, krześle czy na podłodze.

Całość ma sprawiać wrażenie, że ktoś rzeczywiście mieszka w danym wnętrzu, spędza w nim czas – i aktywnie korzysta ze swojego literackiego bogactwa. Warto przy tym dodać, że „bogactwo na półce” nie obejmuje jedynie książek.

Książka – najmodniejsza dekoracja wnętrz w 2024 roku

W trend wpisują się również dzieła sztuki i cały szereg innych elementów wystroju wnętrz. Mowa o wygodnych siedziskach, stolikach, tekstyliach, pamiątkach i innych bibelotach, które razem tworzą z pewnością niedoskonały, ale za to niepowtarzalny i bardzo osobisty charakter pokoju.

Aby stworzyć wnętrze wpisujące się w ten trend, nie trzeba zatrudniać profesjonalnego projektanta. Zupełnie inaczej było w przypadku dotychczasowej mody na tworzenie estetycznych, designerskich biblioteczek, niekoniecznie z prawdziwymi książkami.

Krytycy zarzucają „bogactwu na półce” brak autentyczności oraz to, że jest skierowany do wyższej klasy średniej. W odpowiedzi na te zarzuty zwolennicy trendu zauważają, że przy odrobinie kreatywności można stosunkowo łatwo stworzyć oryginalne, stylowe wnętrze pełne książek i osobistych przedmiotów.

Wydaje się, że – choć nadal nieco snobistyczny – trend jest znacznie mniej pretensjonalny niż ustawianie na półkach atrap książek zamiast tych prawdziwych. Ciekawe tytuły zawsze są też znakomitym pretekstem do rozmowy, zwłaszcza dla miłośników literatury. Być może też właściciel owego „bogactwa na półce” pewnego dnia w końcu sięgnie po którąś ze swoich książek.

Wydaje się, że moda na atrapy książek na półkach, która przeżywała niedawno renesans, ustępuje kolejnemu, bardziej autentycznemu trendowi wnętrzarskiemu. W 2024 roku w dobrym stylu będzie posiadanie pokaźnej biblioteczki wyselekcjonowanych książek, które się przeczytało – przynajmniej w teorii.

„Bookshelf wealth”, czyli „bogactwo na półce”. Trendy wnętrzarskie na 2024 rok

Pozostało 90% artykułu
Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży