Kąty proste są już niemodne. Wolimy mieszkać otoczeni opływowymi krzywiznami

Już dawno trendy wnętrzarskie nie były tak ciekawe. Obok maksymalizmu i stylu japandi popularność zyskuje estetyka, która jest tyleż kojąca, co surrealistyczna.

Publikacja: 15.11.2022 14:36

Kąty proste są już niemodne. Wolimy mieszkać otoczeni opływowymi krzywiznami

Foto: Jess Torre

Organiczne, opływowe kształty, minimum ostrych krawędzi i duża dawka abstrakcji – to wszystko robi teraz furorę wśród projektantów. Estetyka polegająca na stosowaniu łagodnie wijących się linii przejawia się zarówno w architekturze, jak i aranżacjach wnętrz, a także w sztuce użytkowej.

Najmodniejsze wnętrza 2022 roku? Pełne organicznych kształtów i łagodnych linii

Przez wiele lat trendy w aranżacjach wnętrz, a także w architekturze budynków, opierały się na precyzyjnie odmierzonych kątach prostych, które niekiedy przybierały bardziej asymetryczne formy. Na fali rozwoju technologicznego we wnętrzach królował nowoczesny minimalizm, w którym nie było miejsca na bardziej płynne, „ludzkie” formy.

Można było odnieść wrażenie, że projektanci bali się puścić wodze fantazji i proponować bardziej płynne, krąglejsze kształty, w których człowiek mógłby poczuć się bardziej komfortowo. A to właśnie krągłości ludzie lubią najbardziej, co potwierdziły zresztą badania naukowe.

Czytaj więcej

Najbogatszy „milenials” Europy: syn twórcy Red Bulla przejmuje miliardy ojca

Wnętrza i przedmioty pozbawione zagięć, za to pełne łagodnych, opływowych form, budzą w nas pozytywne emocje, a także poczucie bezpieczeństwa. Prosty przykład: spójrzmy na łyżkę i widelec. Abstrahując od ich funkcjonalności, który przedmiot wydaje się „przyjemniejszy” w oglądaniu?

Wydaje się też, że teraz – bardziej niż kiedykolwiek – idea czystej formy w designie zaczyna ustępować rozwiązaniom, które wspierają dobre samopoczucie i optymizm, a nawet odrobinę zabawy. Zamiast podbudowywać swoje ego, projektanci w pierwszej kolejności zwracają uwagę na potrzeby i emocje ludzi, dla których tworzą nowe obiekty.

Krągłości i krzywizny: surrealizm miły dla oka

Tendencja do aranżowania wnętrz, a także ozdabiania fasad budynków przy pomocy nieregularnych, organicznych kształtów, nie jest w designie niczym nowym. Na tego typu rozwiązaniach bazowała przecież architektura baroku, rokoko czy art nouveau.

Moda na łagodne, opływowe kształty we wnętrzach wróciła w latach 60. i 70. Były to czasy pierwszych udanych prób eksplorowania kosmosu, na Ziemi zaś królowały awangardowe formy, które dosłownie przenosiły do innej rzeczywistości.

Spacejoy

W świecie architektury (tej zewnętrznej) nadal królowały „pudełkowe” biurowce, domy i inne budynki, choć tacy wizjonerzy jak Frank Gehry czy Zaha Hadid sporo namieszali w tej dziedzinie. Ich śmiałe projekty są pełne opływowych linii i sprawiają wrażenie, że architekci ewidentnie świetnie bawili się przy pracy.

Wracając do wystroju wnętrz i 2022 roku, z kosmicznej i nieco abstrakcyjnej estetyki lat 60. i 70. pełnymi garściami czerpie teraz wielu projektantów mebli i sztuki użytkowej. Podobnie jak w modzie, również w designie szalenie popularne są teraz zaokrąglone meble o nieregularnych kształtach, a także ceramika i szkło, które wyglądają jak nadmuchane czy niechcący „wylane” z formy.

Trend adaptują nie tylko niezależni projektanci, ale też duże marki. Przykładem niech będzie H&M, która w ramach swojej pierwszej limitowanej kolekcji mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz śmiało sięgnęła po abstrakcję i organiczne formy.

Wraz z modą na miłe dla oka, „przyjazne” krągłe formy popularność zyskał nurt w designie o nazwie biofilia. Polega on na stosowaniu proekologicznych technologii, a także wprowadzaniu do wnętrz jak największej ilości żywych roślin.

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że człowiek czuje się w takim organicznym wnętrzu trochę jak w innym świecie, ale też bliżej natury. Z pewnością jest to świat bardziej komfortowy i bezpieczny, niż ten pełen nienaturalnych kątów i zagięć, a przez to – nieco odczłowieczony.

Organiczne, opływowe kształty, minimum ostrych krawędzi i duża dawka abstrakcji – to wszystko robi teraz furorę wśród projektantów. Estetyka polegająca na stosowaniu łagodnie wijących się linii przejawia się zarówno w architekturze, jak i aranżacjach wnętrz, a także w sztuce użytkowej.

Najmodniejsze wnętrza 2022 roku? Pełne organicznych kształtów i łagodnych linii

Pozostało 90% artykułu
Design
Bar w browarze Janusza Palikota powalczy o tytuł najładniejszego na świecie
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Design
Warszawski bar wśród najpiękniejszych w Europie. Prestiżowa nagroda za wnętrza
Design
Ikea traci swoje laboratorium innowacji. To tu opracowano klopsiki przyszłości
Design
Plastik, który stał się trendem wnętrzarskim. Wielka kariera sztucznych roślin
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Design
Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”
Design
Biblioteka Narodowa z nagrodą. Dawne PRL-owskie wnętrza przeszły metamorfozę