Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport dotyczący miast, które najskuteczniej przyciągają multimilionerów i miliarderów. W najnowszym zestawieniu liczącym 97 miast rozsianych po całym świecie Warszawie udało się wyprzedzić pod tym względem czołowe europejskie metropolie. Które miasta znalazły się na czele rankingu, w których najchętniej osiedlają się i inwestują miliarderzy?
Warszawa miastem multimilionerów
Badając zamożność miast, analitycy wzięli pod lupę dane, które dostarczyła firma analityczna New World Wealth, śledząca globalne migracje milionerów i miliarderów, kupujących i sprzedających swoje nieruchomości. Przeanalizowano transakcje dokonane przez tysiące zamożnych osób z całego świata zasiadających na stanowiskach prezesa, członka zarządu czy dyrektora. Uwzględniono również publiczne statystyki dotyczące najbardziej prestiżowych nieruchomości.
Czytaj więcej
Najnowszy jacht Jeffa Bezosa jest największy na świecie – mierzy 127 metrów, a maszty mają wysokość 70 metrów, tyle co piramida Cheopsa. Jednostka kosztowała 485 milionów dolarów. Nie zabrakło kontrowersji przy jej budowie.
W Warszawie mieszkają 33 osoby, których majątek można liczyć w setkach milionów dolarów. Plasuje to stolicę Polski na 52. miejscu w rankingu Henley & Partners. Jeżeli zaś chodzi o miliarderów, to zdaniem autorów raportu mieszkańcami Warszawy są trzy o takim statusie majątkowym.
To wciąż stosunkowo niewiele – przykładowo w Londynie mieszka 36 miliarderów i 384 osób z co najmniej stoma milionami dolarów na koncie. Dane pokazują jednak, że Warszawa notuje w tej kwestii dynamiczny wzrost.