Warszawa w rankingu „miast dla miliarderów”. Historyczny wynik polskiej stolicy

W ostatnich 10 latach żadne miasto w Europie nie przyciągało ludzi zamożnych tak skutecznie jak Warszawa - to wniosek z raportu firmy Henley & Partners, na temat najbogatszych miast na świecie. Ilu miliarderów i multimilionerów mieszka w Warszawie?

Publikacja: 18.04.2023 15:36

Warszawa w rankingu miast dla ludzi bardzo zamożnych wyprzedziła między innymi Barcelonę, Mediolan,

Warszawa w rankingu miast dla ludzi bardzo zamożnych wyprzedziła między innymi Barcelonę, Mediolan, Kapsztad czy Sankt Petersburg.

Foto: Anastasiya Dalenka

Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport dotyczący miast, które najskuteczniej przyciągają multimilionerów i miliarderów. W najnowszym zestawieniu liczącym 97 miast rozsianych po całym świecie Warszawie udało się wyprzedzić pod tym względem czołowe europejskie metropolie. Które miasta znalazły się na czele rankingu, w których najchętniej osiedlają się i inwestują miliarderzy?

Warszawa miastem multimilionerów

Badając zamożność miast, analitycy wzięli pod lupę dane, które dostarczyła firma analityczna New World Wealth, śledząca globalne migracje milionerów i miliarderów, kupujących i sprzedających swoje nieruchomości. Przeanalizowano transakcje dokonane przez tysiące zamożnych osób z całego świata zasiadających na stanowiskach prezesa, członka zarządu czy dyrektora. Uwzględniono również publiczne statystyki dotyczące najbardziej prestiżowych nieruchomości.

Czytaj więcej

Nowy superjacht Jeff Bezosa: wysoki jak piramidy, kosztował pół miliarda dolarów

W Warszawie mieszkają 33 osoby, których majątek można liczyć w setkach milionów dolarów. Plasuje to stolicę Polski na 52. miejscu w rankingu Henley & Partners. Jeżeli zaś chodzi o miliarderów, to zdaniem autorów raportu mieszkańcami Warszawy są trzy o takim statusie majątkowym.

To wciąż stosunkowo niewiele – przykładowo w Londynie mieszka 36 miliarderów i 384 osób z co najmniej stoma milionami dolarów na koncie. Dane pokazują jednak, że Warszawa notuje w tej kwestii dynamiczny wzrost.

W latach 2012-2022 zamożność Warszawy, rozumiana jako napływ rezydentów o najbardziej zasobnych portfelach, wzrosła aż o 54 procent. Stolica Polski przyciągnęła więc najwięcej zamożnych mieszkańców ze wszystkich miast w Europie – wyprzedza pod tym względem wszystkie inne europejskie miasta.

Niżej od Warszawy znalazły się w rankingu takie europejskie miasta jak Barcelona, Mediolan, Florencja i Edynburg. Wyprzedziliśmy też między innymi Petersburg, Kapsztad czy Jerozolimę.

Najzamożniejsze miasta na świecie: USA i Azja w czołówce

W gronie trzech najsilniejszych magnesów na miliarderów znalazły się: Nowy Jork, Tokio i The Bay Area, czyli obszar obejmujący San Francisco i Dolinę Krzemową. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Londyn, Singapur, Los Angeles, Hong Kong, Pekin i Szanghaj.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Sydney – drugie oprócz Londynu miasto, które wyłamuje się z trendu osiadania w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w USA i Azji. Spośród miast Europy dalsze pozycje zajęły: Frankfurt, Zurych, Paryż, Genewa, Rzym, Madryt, Manchester, Nicea, Ateny, Lizbona, Dublin i Monako.

Warto przy tym zauważyć, że europejskie miasta, które były tradycyjnymi przyczółkami dla multimilionerów i miliarderów, zaliczyły w ciągu ostatniej dekady odpływ swoich majętnych mieszkańców. Mowa między innymi o Paryżu, Londynie, Mediolanie, Madrycie i Rzymie.

Podobne zjawisko dotyczy takich miast spoza Europy jak Johannesburg, Hong Kong czy Doha. Nie ma też zaskoczenia, że najwięcej majętnych osób wyjechało z Moskwy i Petersburga.

Tendencja wzrostowa dotyczy natomiast takich miast jak Lizbona, Frankfurt, Dublin, Manchester, Florencja, Monako, Zurych, Budapeszt – i oczywiście Warszawy jako najsilniejszego magnesu na milionerów i miliarderów. Wygląda więc na to, że stolica naszego kraju wyrasta na bardzo atrakcyjny przyczółek dla zamożnych mieszkańców i inwestorów.

Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport dotyczący miast, które najskuteczniej przyciągają multimilionerów i miliarderów. W najnowszym zestawieniu liczącym 97 miast rozsianych po całym świecie Warszawie udało się wyprzedzić pod tym względem czołowe europejskie metropolie. Które miasta znalazły się na czele rankingu, w których najchętniej osiedlają się i inwestują miliarderzy?

Warszawa miastem multimilionerów

Pozostało 88% artykułu
Biznes
Prawdziwa „Sukcesja”: dzieci przeciw ojcu w rodzinie francuskich potentatów
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Biznes
Trzej koledzy – i garaż w Zurychu. Kim są twórcy firmy On, sponsora Igi Świątek?
Biznes
Mała rewolucja wśród siostrzanych marek Zary. Wszyscy chcą być teraz „premium”
Biznes
Gigant rynku kosmetycznego podnosi się po bankructwie. Wykończyła go pandemia
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biznes
Zara się zmieni. Córka założyciela przejmuje stery i ma rewolucyjną wizję marki
Biznes
Lapo Elkann, wnuk twórcy potęgi Fiata, walczy o przetrwanie. Jego biznes tonie