Warszawa w rankingu „miast dla miliarderów”. Historyczny wynik polskiej stolicy

W ostatnich 10 latach żadne miasto w Europie nie przyciągało ludzi zamożnych tak skutecznie jak Warszawa - to wniosek z raportu firmy Henley & Partners, na temat najbogatszych miast na świecie. Ilu miliarderów i multimilionerów mieszka w Warszawie?

Publikacja: 18.04.2023 15:36

Warszawa w rankingu miast dla ludzi bardzo zamożnych wyprzedziła między innymi Barcelonę, Mediolan,

Warszawa w rankingu miast dla ludzi bardzo zamożnych wyprzedziła między innymi Barcelonę, Mediolan, Kapsztad czy Sankt Petersburg.

Foto: Anastasiya Dalenka

Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport dotyczący miast, które najskuteczniej przyciągają multimilionerów i miliarderów. W najnowszym zestawieniu liczącym 97 miast rozsianych po całym świecie Warszawie udało się wyprzedzić pod tym względem czołowe europejskie metropolie. Które miasta znalazły się na czele rankingu, w których najchętniej osiedlają się i inwestują miliarderzy?

Warszawa miastem multimilionerów

Badając zamożność miast, analitycy wzięli pod lupę dane, które dostarczyła firma analityczna New World Wealth, śledząca globalne migracje milionerów i miliarderów, kupujących i sprzedających swoje nieruchomości. Przeanalizowano transakcje dokonane przez tysiące zamożnych osób z całego świata zasiadających na stanowiskach prezesa, członka zarządu czy dyrektora. Uwzględniono również publiczne statystyki dotyczące najbardziej prestiżowych nieruchomości.

Czytaj więcej

Nowy superjacht Jeff Bezosa: wysoki jak piramidy, kosztował pół miliarda dolarów

W Warszawie mieszkają 33 osoby, których majątek można liczyć w setkach milionów dolarów. Plasuje to stolicę Polski na 52. miejscu w rankingu Henley & Partners. Jeżeli zaś chodzi o miliarderów, to zdaniem autorów raportu mieszkańcami Warszawy są trzy o takim statusie majątkowym.

To wciąż stosunkowo niewiele – przykładowo w Londynie mieszka 36 miliarderów i 384 osób z co najmniej stoma milionami dolarów na koncie. Dane pokazują jednak, że Warszawa notuje w tej kwestii dynamiczny wzrost.

W latach 2012-2022 zamożność Warszawy, rozumiana jako napływ rezydentów o najbardziej zasobnych portfelach, wzrosła aż o 54 procent. Stolica Polski przyciągnęła więc najwięcej zamożnych mieszkańców ze wszystkich miast w Europie – wyprzedza pod tym względem wszystkie inne europejskie miasta.

Niżej od Warszawy znalazły się w rankingu takie europejskie miasta jak Barcelona, Mediolan, Florencja i Edynburg. Wyprzedziliśmy też między innymi Petersburg, Kapsztad czy Jerozolimę.

Najzamożniejsze miasta na świecie: USA i Azja w czołówce

W gronie trzech najsilniejszych magnesów na miliarderów znalazły się: Nowy Jork, Tokio i The Bay Area, czyli obszar obejmujący San Francisco i Dolinę Krzemową. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Londyn, Singapur, Los Angeles, Hong Kong, Pekin i Szanghaj.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Sydney – drugie oprócz Londynu miasto, które wyłamuje się z trendu osiadania w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w USA i Azji. Spośród miast Europy dalsze pozycje zajęły: Frankfurt, Zurych, Paryż, Genewa, Rzym, Madryt, Manchester, Nicea, Ateny, Lizbona, Dublin i Monako.

Warto przy tym zauważyć, że europejskie miasta, które były tradycyjnymi przyczółkami dla multimilionerów i miliarderów, zaliczyły w ciągu ostatniej dekady odpływ swoich majętnych mieszkańców. Mowa między innymi o Paryżu, Londynie, Mediolanie, Madrycie i Rzymie.

Podobne zjawisko dotyczy takich miast spoza Europy jak Johannesburg, Hong Kong czy Doha. Nie ma też zaskoczenia, że najwięcej majętnych osób wyjechało z Moskwy i Petersburga.

Tendencja wzrostowa dotyczy natomiast takich miast jak Lizbona, Frankfurt, Dublin, Manchester, Florencja, Monako, Zurych, Budapeszt – i oczywiście Warszawy jako najsilniejszego magnesu na milionerów i miliarderów. Wygląda więc na to, że stolica naszego kraju wyrasta na bardzo atrakcyjny przyczółek dla zamożnych mieszkańców i inwestorów.

Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport dotyczący miast, które najskuteczniej przyciągają multimilionerów i miliarderów. W najnowszym zestawieniu liczącym 97 miast rozsianych po całym świecie Warszawie udało się wyprzedzić pod tym względem czołowe europejskie metropolie. Które miasta znalazły się na czele rankingu, w których najchętniej osiedlają się i inwestują miliarderzy?

Warszawa miastem multimilionerów

Pozostało 88% artykułu
Biznes
Najbogatszy Europejczyk znowu na zakupach. Na celowniku słynna marka luksusowa
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Biznes
Najbogatszy Europejczyk rusza do Hollywood. Chce zarobić na rosnącej niszy
Biznes
Marka dla „młodych i pięknych” odradza się. Koniec z toksycznym wizerunkiem
Biznes
Taka sama premia dla wszystkich pracowników. Słynny dom mody dzieli się zyskami
Materiał partnera
Każdy sukces ma swoją cenę