Nowy superjacht Jeff Bezosa: wysoki jak piramidy, kosztował pół miliarda dolarów

Najnowszy jacht Jeffa Bezosa jest największy na świecie – mierzy 127 metrów, a maszty mają wysokość 70 metrów, tyle co piramida Cheopsa. Jednostka kosztowała 485 milionów dolarów. Nie zabrakło kontrowersji przy jej budowie.

Publikacja: 13.04.2023 10:39

Maszty nowego jachtu Jeffa Bezosa mierzą 70 metrów, tyle co piramida Cheopsa.

Maszty nowego jachtu Jeffa Bezosa mierzą 70 metrów, tyle co piramida Cheopsa.

Foto: Youtube/Super Yacht Times

Twórca Amazona Jeff Bezos jest trzecim najbogatszym mieszkańcem naszego globu według najnowszego rankingu magazynu „Forbes”. Do imponującego stanu posiadania biznesmena, którego majątek szacuje się na 123 miliardy dolarów, dołączył niedawno największy superjacht na świecie, a także jeden z najdroższych. Powstanie luksusowej jednostki nie obyło się też bez kontrowersji.

„Koru” — najwyższy jacht na świecie. Należy do Bezosa

Miliarderzy mają to do siebie, że lubią mieć coś, co jest „naj” w jakiejś dziedzinie. Najdroższa rezydencja, najrzadszy egzemplarz luksusowego samochodu albo największy superjacht. Jeff Bezos stał się szczęśliwym posiadaczem jachtu, który nosi to ostatnie miano.

Czytaj więcej

Corecore czyli gniew. Nowy antytrend robi furorę wśród młodych mężczyzn

Trzymasztowy szkuner o nazwie „Koru”, który po trwającej pięć lat budowie odebrał niedawno Bezos, jest długi na 127 metrów. Jego wysokość z kolei wynosi ponad 70 metrów.

Budowę „Koru” Bezos zlecił holenderskiej firmie Oceanco. Miliarder miał zapłacić za jacht 485 milionów dolarów, jednak obserwatorzy zauważają, że dodatkowe koszty przygotowania jednostki do użytku mogły powiększyć ostateczną cenę nawet do okrągłego pół miliarda.

„Koru” ma na koncie dwa inne rekordy. To największy jacht, jaki opuścił stocznię firmy Oceanco i największy, jaki kiedykolwiek zbudowano w Holandii. Jego nazwa, którą ujawniono na początku tego roku, wywodzi się z języka Maorysów, rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii. Odnosi się ona do liścia paproci, który jest maoryskim symbolem kreacji i nowego początku.

W ubiegły czwartek jednostka opuściła port w Rotterdamie i wypłynęła w swój dziewiczy rejs na Gibraltar. Branżowe media informują, że 12 kwietnia „Koru” dostrzeżono na Majorce.

Jacht posiada smukły, czarny, stalowy kadłub z białą nadbudową z wieloma elementami drewnianymi, co nadaje mu klasycznego, nieco vintage’owego charakteru. Ma co najmniej trzy poziomy, które mieszczą duży basen oraz liczne przestrzenie wypoczynkowe — zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jachtu.

Kontrowersje wokół nowego jachtu Jeffa Bezosa

Budowa „Koru” zaczęła się w 2018 roku pod kryptonimem Oceanco Y721. W międzyczasie jednostka wywoływała sporo kontrowersji. Wszystko zaczęło się w lutym 2022 roku, kiedy jacht znajdował się jeszcze na etapie konstrukcji. Firma Oceanco poprosiła wówczas władze Rotterdamu o częściowe rozmontowanie jednego z zabytkowych mostów znajdujących się w tym mieście, aby potężny trzymasztowiec mógł wypłynąć na morze.

Prośba wywołała oburzenie wśród mieszkańców Rotterdamu. Zagrozili, że obrzucą jacht zgniłymi jajkami. Włodarze miasta ostatecznie odrzucili prośbę producenta „Koru”, jednak cała sprawa zdążyła trafić do mediów na całym świecie, przez co wywołała szeroką krytykę pod adresem Jeffa Bezosa.

Ostatecznie prawie 130-metrowy jacht przepłynął rotterdamskimi kanałami bez konieczności naruszania jakiegokolwiek mostu. Po prostu wymontowano w nim trzy wysokie maszty, które były istotą całego problemu.

„Koru” to największy jacht, jaki zbudowała firma Oceanco, choć duże luksusowe jednostki to specjalność tego producenta. W ubiegłym roku stocznię holenderskiej firmy opuścił 117-metrowy jachty „Infinity”.

Również w 2022 roku Oceanco ukończył budowę 109-metrowego jachtu „Seven Seas”. W trakcie budowy znajduje się również mierząca 111 metrów jednostka o roboczej nazwie Oceanco Y722. Oddanie jej do użytku holenderski producent planuje na przyszły rok.

Jachty
The Icon: niezwykła premiera BMW. Tak wygląda przyszłość morskich podróży
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jachty
Najbardziej luksusowa sieć hoteli rusza na morze. To pierwszy jacht Ritz Carlton
Jachty
Przejęte jachty oligarchów są drogie w utrzymaniu. Za chwilę staną się problemem
Jachty
Słynny projektant wymyśla wenecką gondolę od nowa. W środku turbiny i żyroskopy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji