Picasso i trampki. Słynny dom aukcyjny wchodzi na rynek ubrań sportowych

Christie’s, jeden z najsłynniejszych domów aukcyjnych na świecie, mający ponad 250 lat historii, postanowił odpowiedzieć na zmiany, które dokonują się na rynku dóbr kolekcjonerskich. Nowy dział firmy zajmie się sprzedażą streetwearu.

Publikacja: 27.09.2022 14:04

Paryska siedziba Christie's, przy Avenue Matignon, nieopodal Pól Elizejskich.

Paryska siedziba Christie's, przy Avenue Matignon, nieopodal Pól Elizejskich.

Foto: Tilo 2007, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Dom aukcyjny Christie's, słynący ze sprzedaży dzieł sztuki wielkich mistrzów, robi ukłon w kierunku najmłodszych klientów, starając się przyciągnąć kolekcjonerów młodego pokolenia. Christie’s dołączył tym samym do swojego największego rywala – londyńskiego Sotheby’s.

Department X: streetwear w Christie’s

Rok się jeszcze nie skończył, ale już wiadomo, że Christie’s zaliczył w ciągu ostatnich miesięcy rekordowe zyski. Słynny dom aukcyjny ogłosił niedawno, że w pierwszej połowie 2022 roku zarobił ponad cztery miliardy dolarów – najwięcej od siedmiu lat.

Słynny dom aukcyjny z siedzibą w Londynie najwyraźniej postanowił zainwestować ową potężną nadwyżkę w sferę, która wielu miłośnikom sztuki i mody może kompletnie nie kojarzyć się z charakterem i dziedzictwem Christie’s, którego historia sięga XVIII wieku. Niedawno dom aukcyjny ogłosił, że wkracza na rynek streetwearu.

Jak informuje Christie’s w oficjalnym komunikacie, w nowym dziale o nazwie Department X znajdą się rzadkie egzemplarze kolekcjonerskich przedmiotów ważnych dla świata muzyki, designu i sportu. Będzie można je obejrzeć na żywo w Nowym Jorku i kupić w trakcie internetowych aukcji lub prywatnych wystaw.

Czytaj więcej

Wietrzenie magazynów: muzea w Europie szukają eksponatów pozyskanych nielegalnie

Głównym bohaterem wystawy inaugurującej nowe przedsięwzięcie Christie’s będzie nie kto inny, jak jedna z najgorętszych postaci w świecie mody u muzyki – Ye, znany wcześniej jako Kanye West. Wystawa pod tytułem „Ye Walks” zaprezentuje wpływ Westa na sferę designu i zaprezentuje dwa unikatowe, modele sneakersów, które zaprojektował sam raper.

Pierwszym z nich będzie Nike Air Yeezy 1 Prototype, pierwsza para, jaką West stworzył w ramach współpracy z marką Nike. Po raz pierwszy miał je na sobie w trakcie swojego występu na jubileuszowej, 50. ceremonii przyznania nagród Grammy. To właśnie wtedy zaczęła się spektakularna kariera Westa jako projektanta.

Drugi model to Nike Donda West Air Jordan VI. Sneakersy są hołdem dla matki rapera, Dondy West. Model zawieraja wypisane wersy utworu „Roses”, w którym z kolei West opowiada o chorobie swojej babci. Miały to być ulubione sneakersy Westa. Powstało ich zaledwie kilka egzemplarzy: dla samego rapera, jego najbliższych przyjaciół i rodziny. Nigdy też nie trafiły do sprzedaży.

Domy aukcyjne sprzedawać buty sportowe

Christie’s nie jest pierwszym domem aukcyjnym, który poszerzył swoją działalność o sprzedaż ubrań, obuwia i akcesoriów wpisujących się w szeroko pojęty streetwear. Już w ubiegłym roku Sotheby’s stworzył na swojej stronie własny dział z unikatowymi egzemplarzami z tego segmentu.

Pod koniec 2021 roku powstał dział z luksusowym streetwearem, funkcjonujący w bardzo podobny sposób, jak w przypadku Christie’s. Na stronie Sotheby’s działa też sklep internetowy, w którym od ręki można zamówić ubrania, torby i obuwie takich marek jak Louis Vuitton, Off-White czy Supreme.

Choć szeroko pojęty streetwear jest stosunkowo młoda dziedziną, to jej historia liczy już ponad 50 lat. W tym czasie na styku muzyki, mody, sztuki i designu zaistniało bardzo wiele ciekawych zjawisk, co pozwoliło stworzyć szalenie bogaty dorobek, pełen ikonicznych artefaktów.

Streetwear stał się nieodłączną częścią kultury, która intensywnie rozwija się od dekad, i która z czasem trafiła na salony za sprawą wyrazistych, utalentowanych muzyków i artystów. Kiedy tak zwana młoda sztuka przeżywa prawdziwy boom, wejście w tę sferę historycznych domów aukcyjnych wydaje się być naturalną konsekwencją tego trendu.

Aukcje
Pharrell Williams rzuca wyzwanie domom aukcyjnym. Chce zarobić na znajomych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Aukcje
Ulubiony sweter księżnej Diany sprzedany. Cena 14 razy wyższa niż oczekiwano
Aukcje
Skarby z kolekcji Rothschildów idą pod młotek. Były ukryte przez ponad sto lat
Aukcje
Rekordowa aukcja pamiątek po Freddie'em Mercurym. Słynny rękopis sprzedany
Aukcje
Wielka aukcja pamiątek po liderze Queen. „Zdecydowałam, muszę sprzedać wszystko”